کد خبر: ۶۹۲۵۵۲۶
تاریخ انتشار: ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۹
استاندار خراسان رضوی:

استاندار خراسان رضوی گفت:محدودیت‌های شبکه بانکی را درک می‌کنیم.

نباید به کسانی که اهلیت اقتصادی ندارند، تسهیلات داد/به جای تسهیلات کلان، وام خرد با اشتغال بالا پرداخت شودبه گزارش خبرنگارگروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد ، علیرضا رزم حسینی استاندار خراسان رضوی در نخستین جلسه شورای هماهنگی بانک‌های استان در سال ۹۸ که که در هتل سلام مشهد برگزار شد، از شبکه بانکی به عنوان موتور محرک اقتصاد یاد کرد و گفت: اگر سیستم بانکی کمک نمی‌کرد، سال گذشته نمی‌توانستیم در حوزه اشتغال زایی و اجرای پروژه‌های اقتصادی گام‌های موثری برداریم.

وی تصریح کرد: خوشخبتانه امروز همدلی و همگرایی بسیار خوبی در بین ارکان حاکمیت در استان شکل گرفته و همین مسئله به پشتوانه موثری برای تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و دستیابی به توسعه اقتصادی فرهنگی در استان تبدیل شده است.

استاندار خراسان رضوی بزرگترین چالش امروز کشور را معیشت و اقتصاد مردم برشمرد و گفت: در طی مدت اجرای برجام، شبکه بانکی شاهد آثار مثبت توافق هسته‌ای بر مبادلات مالی و تجاری بود، اما خروج آمریکا از این معاهده بین المللی و تشدید فشار‌ها علیه جمهوری اسلامی، کشورمان را با سکته اقتصادی مواجه کرد.

رزم حسینی افزود: متاسفانه هنوز در افکار برخی از مدیران دستگاه‌های اجرایی این باور نهادینه نشده است که ما امروز در جنگ اقتصادی قرار داریم و ضرورت دارد که در همه بخش ها، تصمیمات عملیاتی، موثر و مطابق با این شرایط گرفته شود.

وی تصریح کرد: به رغم آنکه در جنگ اقتصادی با دشمن قرار گرفته ایم، اما برخی از تصمیماتی که این روز‌ها گرفته می‌شود، مطابق با شرایط صلح است و در این صورت طبیعی است که نمی‌توان به نتایج مطلوب در راستای ایجاد رونق اقتصادی دست یافت.

استاندار خراسان رضوی با بیان اینکه دشمن نمی‌تواند بپذیرد که جمهوری اسلامی ایران در معادلات ۷ یا ۸ کشور منطقه تاثیرگذار است، گفت: در شرایط کنونی همه ارکان حاکمیت باید اتحاد و انسجام خود را حفظ کرده و برای گذر از بحران اقتصادی، شکوفایی در زمینه اشتغال و حفظ ظرفیت فعال در بخش تولید همه پشت هم باشند.

رزم حسینی با اشاره به رانت ناشی از تفاوت نرخ ارز در اقتصاد کشور افزود: چرا در شرایطی که بسیاری از اقشار جامعه نسبت به پایین بودن حقوق خود معترض هستند، باید ۹۲۰ هزار میلیارد تومان یارانه به صورت مستقیم و غیرمستقیم پرداخت شود؟ به نظر می‌رسد برای یک بار هم شده باید تصمیماتی جدی و عملیاتی در این زمینه گرفته شود.

وی تصریح کرد: با اجرای مدل مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی در خراسان رضوی، بسیاری از معین‌های اقتصادی فعالیت‌های اجرایی را شروع کرده اند و در تلاش هستیم که از این ظرفیت ارزشمند برای تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی استفاده کنیم.

استاندار خراسان رضوی با اشاره به برنامه ریزی بانک‌ها برای پرداخت ۱۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات جدید در سال ۹۸ گفت: در حوزه صنعت ایجاد هر یک فرصت شغلی حدود یک میلیارد تومان هزینه در بر خواهد داشت درحالی که با تسهیلات ۳۰ میلیون تومانی در دیگر بخش‌ها می‌توان برای ۳ تا ۴ نفر اشتغال ایجاد کرد.

رزم حسینی افزود: بانک‌ها باید به جای پرداخت تسهیلات کلان، وام‌های خرد پرداخت کنند تا زمینه ایجاد فرصت‌های شغلی بیشتری فراهم شود. البته معتقدیم نباید به کسانی که اهلیت اقتصادی ندارند، تسهیلات پرداخت کرد، زیرا هم خودشان گرفتار می‌شوند و هم سپرده‌های مردم را با مشکل مواجه می‌کنند.

وی تصریح کرد: با مشارکت معین‌های اقتصادی و ایجاد صندوق‌های خرد، از سرمایه‌های مردمی برای ایجاد اشتغال و توسعه اقتصادی فرهنگی استفاده خواهیم کرد.

امیر مرتضوی معاون رئیس کل دادگستری خراسان رضوی هم در این جلسه گفت: آقای رزم حسینی در مدت کوتاه فعالیت در استانداری، رویکرد اقتصادی خوبی را کلید زده اند که امیدواریم تجربه خوب کرمان در خراسان رضوی محقق شود.

وی تصریح کرد: دستگاه قضایی برای ایجاد تحول اقتصادی فرهنگی، در کنار دستگاه‌های اجرایی خواهد بود و انتظار می‌رود که تمامی نهاد‌های ذی ربط، به صورت هماهنگ فعالیت‌های اجرایی را پیش ببرند.
 
انتهای پیام//ج.ر
 

در جنگ اقتصادی با دشمن قرار گرفته ایم

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر