کد خبر: ۶۹۳۴۴۵۳
گروه : اقتصادی » مسكن
تاریخ انتشار: ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۶:۰۱
باشگاه خبرنگاران جوان گزارش می‌دهد؛

طرح شناورسازی تسهیلات خرید مسکن به عنوان طرح جدید از سوی بانک مسکن هنوز بعد از چندین ماه پشت در‌های بسته شورای پول و اعتبار مانده است.

طرح شناورسازی تسهیلات خرید مسکن گره گشای بازار مسکن/ آیا مبلغ وام بانک مسکن بیشتر می‌شود؟به گزارش خبرنگار مسکن گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، این روز‌ها وضعیت بازار مسکن به گونه‌ای است که بسیاری از متقاضیان خرید مسکن و همچنین فروشندگان این حوزه چشم انتظار تغییر در بازار مسکن هستند به طوری که اغلب متقاضیان خرید مسکن همچنان به افزایش میزان تسهیلات خرید مسکن امیدوارند این در حالی است که اسلامی، وزیر راه و شهرسازی چندین بار به صراحت اعلام کرده است که تسهیلات خرید مسکن افزایش نمی‌یابد و ما به دنبال راهکار‌های دیگری برای بهبود و رونق بازار مسکن هستیم.

بسیاری از کارشناسان و نمایندگان بازار مسکن اعلام کرده‌اند که تنها راهکار بهبود وضعیت بازار مسکن در چنین شرایطی افزایش نرخ تسهیلات خرید مسکن است و از سوی دیگر بانک مسکن اعلام کرده است که تسهیلات خرید مسکن را افزایش نمی‌دهد و تسهیلات ساخت مسکن را برای انبوه‌سازان و سازندگان مسکن افزایش داده‌اند.

 هیچ نظارتی بر روی بازار مسکن وجود ندارد

محمدرضا رضایی کوچی، رئیس کمیسیون عمران مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار مسکن گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با بیان اینکه دولت باید اقدامات لازم برای رونق تولید مسکن را انجام دهد، گفت: متأسفانه هیچ نظارتی بر بازار خرید و فروش مسکن وجود ندارد و باید هر چه سریعتر قیمت‌گذاری پایه‌ای برای بازار مسکن وجود داشته باشد.

وی افزود: مالیات بر عایدی مسکن و جلوگیری از ورود دلالان و سوداگران به این بازار باعث می‌شود که بازار مسکن کمی رنگ و بوی آرامش را ببیند.

رضایی کوچی با اشاره به اینکه اگر سیاست‌های دولت بر بازار مسکن همچنان ادامه داشته باشد و دولت راهکار درستی برای بهبود وضعیت بازار مسکن ارائه ندهد ما در تابستان با موج جدیدی از افزایش قیمت روبه‌رو می‌شویم.

رئیس کمیسیون عمران مجلس اظهار کرد: حذف قیمت‌های مسکن از سایت‌های درج آگهی تأثیر چندانی بر بازار مسکن و قیمت‌ها ندارد، بلکه این بازار تشنه افزایش میزان تسهیلات و همچنین رونق تولید است، بنابراین باید با اخذ مالیات از خانه‌های خالی بتوانیم کمی این بازار را آرام کنیم.


بیشتر بخوانید: مرجع مشخصی برای تعیین قیمت مسکن و اجاره وجود ندارد


 درج قیمت‌های کارشناسی شده  بر روی آگهی‌ها ضروری است

حسام عقبایی، نایب رئیس اول اتحادیه املاک استان تهران با در گفت‌وگو با خبرنگار مسکن گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، بیان اینکه باید با نظارت‌های دقیق‌تر بر بازار مسکن مانع موج‌سازی و گرانی‌های نا متعارف از سوی سوداگران شویم گفت: در صورتی که معاملات مسکن در سایت‌های اینترنتی و یا مشاوران املاک به صورت کارشناسی شده باشد می‌تواند این بازار را آرام کند.

وی اظهار کرد: درج قیمت‌های کارشناسی شده بر روی سایت‌های درج آگهی باعث می‌شود که قیمت‌ها به قیمت‌های حقیقی مسکن نزدیک شود.

 طرح شناورسازی پرداخت تسهیلات پشت درهای بسته شورای پول و اعتبار باقی مانده است

فرشید پورحاجت، دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان کشور  چندی پیش در گفت‌وگو با خبرنگار مسکن گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، اعلام کرد: با شناورسازی تسهیلات خرید مسکن می‌توانیم رونق را به بازار مسکن بیاوریم، اما به شرطی که بانک مسکن و شورای پول و اعتبار با درخواست شناورسازی تسهیلات موافقت کند.

وی افزود: طرح شناورسازی پرداخت تسهیلات مسکن از چندین سال پیش به بانک مسکن اعلام شده بود، اما متأسفانه به دلیل آنکه این بانک چندان به نظرات کارشناسان و انبوه سازان توجه نمی‌کند آن را پشت در‌های بسته نگه داشته بود، اما به نظر می‌رسد که این روز‌ها وزیر راه و شهرسازی و نمایندگان مجلس مجدد این طرح را مطرح کردند که امیدواریم هرچه سریعتر به نتیجه مناسبی برسد.

در این‌باره بسیاری از مشاوران املاک هم اعلام کرده‌اند که اگر نرخ تسهیلات مسکن افزایش یابد بازار مسکن از رکود خارج می‌شود اگر چه ممکن است قیمت‌های مسکن مجدد افزایش یابد، اما طی دو سال گذشته بازار مسکن وارد دوران رکود شدیدی شده و تنها راه نجات این بازار افزایش تسهیلات است که امیدواریم بانک مسکن با پرداخت آن موافقت کند.

 مردم چشم انتظار پرداخت تسهیلات مسکن هستند

یکی از مشاوران املاک در محدوده جنوب تهران  در گفت‌وگو با خبرنگار مسکن گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان،  با اشاره به اینکه پرداخت تسهیلات ۱۶۰ میلیون تومانی خرید مسکن در بازاری که طی یک سال رشد قیمتی ۱۱۰ درصدی داشته است جوابگو نیست، گفت: تسهیلات ۱۶۰ میلیون تومانی تنها برای خرید ۱۰ متر واحد مسکونی جوابگو است آن هم اگر در طول هفته قیمتش تغییری نکند. هم اکنون قدرت خرید متقاضیان مسکن کاهش چشمگیری پیدا کرده و آمار‌ها نشان می‌دهد که کمتر کسی به سراغ سپرده‌گذاری برای خرید مسکن می‌رود.

یکی دیگر از مشاوران املاک افزود: با توجه به مطرح شدن زمزمه طرح شناورسازی پرداخت تسهیلات،  میزان مراجعات به مشاوران املاک برای فروش و یا خرید مسکن کمتر شده است، زیرا همه منتظرند که ببینند شورای پول و اعتبار چه تصمیمی برای این تسهیلات می‌گیرد.

بسته جدید تسهیلات مسکن در راه است

رحیمی انارکی، مدیرعامل بانک مسکن چندی پیش درباره پرداخت تسهیلات مسکن به صورت شناور گفت: پیش از این برای مسکن از سقف‌های تسهیلات ثابت استفاده می‌شد و در این طرح همه متقاضیان دهک سوم تا هفتم که گروه هدف بودند از تسهیلات ۸۰ میلیون تومانی استفاده می‌کردند، اما در بسته جدید پیشنهاد داده‌ایم که بر اساس قدرت خرید و توان بازپرداخت افراد سقف‌های تسهیلاتی به صورت متغیر تعیین شود و افراد بر اساس قدرت خرید و باز پرداخت اقساز خود بتوانند از تسهیلات متناسب با شرایط خود استفاده کنند.

وی درباره افزایش سقف وام مسکن گفت: با توجه به اینکه بیشتر توجه سیاست کنونی دولت به عرضه است در مجموعه سیاست‌های اعتباری امسال افزایش سطح تسهیلات مشارکت مدنی را داریم به طور مثال سقف تسهیلات را برای هر واحد در تهران حداکثر تا ۱۷۰ میلیون تومان برای ساخت افزایش داده‌ایم که این میزان در سال گذشته ۱۱۰ میلیون تومان بود و در مراکز استان به ۱۶۰ میلیون تومان و در مناطق کمتر توسعه یافته به ۱۱۰ میلیون تومان رساندیم.

مدیرعامل بانک مسکن تصریح کرد: سیاست‌های دولت در بازار مسکن بر روی افزایش تولید است، اما این سیاست در صورتی به مرحله اجرایی می‌رسد که سازندگان و تولیدکنندگان مسکن انگیزه لازم برای ورود به این بازار را داشته باشند. هم اکنون قیمت مسکن رشد صددرصدی داشته و بازار در رکود کامل به سر می‌برد این در حالی است که قدرت تسهیلات خرید مسکن جوابگوی این بازار نیست و حتی اقشار متوسط جامعه هم قدرت خرید یک واحد ۴۰ متری را ندارند، بنابراین در چنین شرایطی باید دولت سیاست افزایش توان خرید و رونق معاملات مسکن را در دستور کار خود قرار دهد.

شناورسازی تسهیلات خرید مسکن و یا منطقه‌ای شدن این تسهیلات چند روزی است که از سوی بانک مسکن مطرح شده است، اما مدیر عامل این بانک هنوز از جزئیات این طرح چیزی اعلام نکرده است، اما شنیده‌ها حاکی از آن است که در این طرح متقاضیان خرید مسکن که توانایی بازپرداخت اقساط با نرخ ۶ درصد را دارند می‌توانند بر اساس میزان توانایی در بازپرداخت اقساط سقف تسهیلات را هم اعلام کنند که امیدواریم این طرح از پشت در‌های بسته شورای پول و اعتبار بیرون بیاید تا گره گشای خریداران مسکن شود.

 گزارش از محبوبه کباری

انتهای پیام /

 

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
انتشار یافته: ۲۲
در انتظار بررسی: ۰
میترا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۳
تو رو خدا یه فکریم‌به حال ما مستاجرای بیچاره بکنید.متاهلیم دو تا بچه داریم.با این افزایش قیمتا دیگه نمیتونیم واسه زندگی خونه پیدا کنیم
امیر
|
France
|
۰۱:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۲
به نظر من خیلی هم خوبه من خونه خریدم هر کسی هم نخریده من چیکار کنم
امین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۴:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۱
طی کدوم دوسال مسکن وارد رکود شده ما نمیدونیم بخدا نگاه تاریخ کردم ببینم مال چه سالیه میخوان وام رو بیشتر کنن که خونه هاشون گرونتر بشه بیشتر خوشبحالشون بشه
محبوبه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۳۱
تورو خدا مسئولین کاری کنن کمر شکن شده اجاره ها
مجید
|
United States
|
۱۵:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۳۱
به نظر من از موقعی که سودبانکی کم شدتمام این تورم هابوجودامد
راه حلش فقط افزایش سودبانکیست
سال ۹۶کسی دنبال خانه وطلا وسکه ودلار و این جورچیزانبود همه دنبال گرفتن سودبانکی بودن بازارهم عالی وقیمتها واقعی
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۳۱
سال ها بانک مسکن پس از یکسال سپرده گذاری وام مسکن میداد و صنعت ساخت وساز در دل شهر فعال بود. نیازی به آن برنامه کزایی خانه سازی در 35 کیلومتری شهر نبود تا صنعت مسکن در شهر فلج و از توان خرید مردن عادی خارج گردد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۳۱
اجازه بدید همونجوری که بقیه کالاها رو دارین براساس عرضه و تقاضا قیمت میزارین مسکن هم بر اساس عرضه و تقاضا قیمت گذاری بشه
علی اصغر قاسم پور
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۳۱
گره گای مشکل مسکن هی افزایش تسهیلات و وام دادن بیشتر بانکها و گرانی پله ای هر ساله ی مسکن نیست، اولا" که بودجه ها کم است، ثانیا" درآمدهای مردم کم است و هزینه های دیگر زیاد و مردم در بازپرداخت آنها مشکل دارند، ثالثا" دادن و اختصاص این وامها هم خود مشکلاتی برای مردم دارد، این افرادی که این راهکارها رٱ می دهند اتغاقا" درست در جهت گرانی و مشکل آفرینی بیشتر بازار مسکن و عدم توان مردم برای خانه دار شدن دامن می زنند، باید اختصاص زمین، تسهیلات ارزان برای ساخت، جلوگیرۍ از کاسبی دلالها، توازن در خرید خانه، انبوه سازی، راهکارهای اساسی در جهت خانه دار شدن تمام اقشار مردم مد نظر باشد، نه هی گرانی به بهانه ی رونق و تولید در جهت بالا بردن قیمتها و پر کردن جیب بساز و بفروشها و دلالها و معامله گران و احتکارگران و سرمایه گذاران در این حوزه به عنوان بهترین کالای سرمایه ای که افزون بر نباز خود، خانه و زمین می خرند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۳۱
بنظر من باید هر سرپرست فقط یک خونه داشته باشه و حق خریدن خونه دوم و سوم و ... رو نداشته باشه . الان سرمایه دارها چند تا خونه دارن تو یکیشون خودشون نشستن بقیه رو با قیمت های نجومی میدن اجاره آخه این انصافه؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ناشناس
|
-
|
۱۲:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۳۱
تسهیلات ارا۶ شده توسط بانک مسکن برا قشر با دآمد زیر 4الی5 میلیون امری غیر ممکن است که80%مردم ما را شامل می شود مگ میشه.
ناشناس
|
-
|
۱۲:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۳۱
غیر ممکن است
مجتبی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۳۱
هر قدر هم وام مسکن افزایش یابد، مبلغ بازپرداخت بالاتر میرود که با حقوق های پایین کارکنان نمیشود امیدی به مسکن دار شدن داشت حتی اگر باز پرداخت آن هم طولانی تر شود فقط مناسب زوجین و یا کارکنان جوان و تازه کار است که بتوانند در طول خدمت 30 ساله بازپرداخت کنند وگرنه کارکنان بالای 20 سال دیگر شاید عمرشان کفاف ندهد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۳۱
قیمت مسکن به اندازی کافی افزلیش داشته دیگه بیشتر ازاین طرفیت نداره اگه وام مسکن افزایش بدهتد مشکل امسال ما حل میشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۳۱
ارزوی خانه دار شدن بر باد رفت
مصطفی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۳۱
با سلام
پرداخت تسهیلات شناور یعنی بدهکار کردن بیشتر مردم به بانکها یعنی کاهش توان خرید مسکن یعنی همین وضعیت فعلی به جای اینکه فکری به حال حباب قیمت مسکن شود و قیمتهای واقعی به خریدار عرضه شود صورت مسئله را پاک میکنیم با این شرایط حل مشکلات فعلی بازار مسکن بسیار بعید به نظر می رسد ...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۳۱
شما فقط ازمایشی یک ماه سود بانکی بلند مدت را 20 در صد وکوتا مدت هما ن 10 درصد کنید اجاره بهای مسکن به روال قبل بر می گردد من کار مند بانک بوده ام تجربه دارم که وقتی سود بانکی زیاد باشد مردم به سوی دلالی وخرید فروش دلار طلاء نمی روند این موضوع روی بقیه کا لا ها را اثر می گزارد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۳۱
با افزایش وام مسکن فقط قیمت مسکن افزایش پیدا می کند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۳۱
چی بگم واقعا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۳۱
متاسفم برای عباس آخوندی رو که در مدت وزارتش یک مسکن هم تحویل ملت نداده است.! با افزایش وام مسکن فقط قیمت مسکن افزایش پیدا می کند راه کارش پیشی گرفتن عرضه بر تقاضاست.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۳۱
باید یک مرجع مطمئن و کارشناس قیمت پایه و سقف قیمت مسکن را مشخص کند، متناسب با امکانات مسکن، محله و .... منطقه به منطقه هم نمیشود چون واقعا خانه های بی امکانات در مناطق 2 و 5 تهران با قیمت غیرمنطقی بالا عرضه میشوند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۳۱
از نظر من، کلا باید هرگونه آگهی مسکن (به عنوان حساس‌ترین کالای زندگی مردم) از سایتها برداشته شود و هیچکس حق ندارد در سایت آگهی کند چرا که خیلی‌ها غیرکارشناسی و سلیقه‌ای این کالای مهم زندگی ملت را قیمت‌دهی میکنند و باعث افزایش تنش میشوند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۳۱
عجبااا
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر