کد خبر: ۶۹۳۴۵۸۵
گروه : فارس » شیراز
تاریخ انتشار: ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۱

نخستین مدل ملی تراز سبز ایران با هدف رتبه بندی و ارزیابی دانشگاه‌ها از نظر تلاش برای کاهش اثرات مخرب زیست محیطی در دانشگاه شیراز رونمایی شد.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز، کاوه فتاحی عضو هیئت علمی دانشکده هنر و معماری دانشگاه شیراز در مراسم رونمایی از  مدل ملی تراز سبز ایران با اشاره به اینکه دانشگاه‌ها وظیفه دارند نسبت به محیط بیرونی و اجتماع حساس باشند گفت: در شیراز بیش از ۵۰۰ هزار متر مربع مساحت ساخت و ساز شده وجود دارد که وسعت اهمیت مدیریت سبز و توجه به محیط زیست و نیز رواج سواد سبز را ضروری می‌کند.

وی بیان کرد: در شورای فضای سبز دانشگاه‌ها که زیر نظر وزارت علوم تشکیل شد، موضوع تشکیل مدلی جهانی برای ارزیابی عملکرد دانشگاه‌ها در حوزه فضای سبز مطرح شد و براساس آن قرار شد مدلی بومی برای گسترش فضای سبز دانشگاهی و نیز اقدام در راستای حفظ محیط زیست و دستیابی به انرژی‌های پاک طراحی شود.

عضو هیئت علمی دانشکده هنر و معماری دانشگاه شیراز با بیان اینکه طرح دانشگاه شیراز از میان دانشگاه‌های داوطلب در این زمینه مورد تایید وزارت علوم قرار گرفته است، افزود: این طرح در اسفند ۹۵ به قراردادی پژوهشی تبدیل شد که براساس آن کارگروه تراز سبز در دانشگاه شیراز شکل گرفت.

فتاحی تصریح کرد: در این کارگروه استادان، دانش‌آموختگان مقطع تحصیلات تکمیلی و دانشجویان دکتری رشته‌های مختلف از جمله آب، پسماند، محیط‌زیست، انرژی و ترافیک عضویت داشتند که در نهایت به طراحی مدل ملی تراز سبز ایران انجام شد.

وی با تاکید بر اینکه این ارزیابی بر رتبه‌بندی دانشگاه‌ها و پژوهشکده‌های کشور تاثیرگذار است، ادامه داد: بخشی از اعتبارات دانشگاه‌ها براساس این رتبه بندی به دانشگاه‌ها تعلق می‌گیرد که این اعتبار پارسال ۲۸ میلیارد تومان برای همه دانشگاه‌ها بوده، که برای امسال ۸۴ میلیارد تومان تخمین زده شده است.

 عضو هیئت علمی دانشکده هنر و معماری دانشگاه شیراز اضافه کرد: دانشگاه شیراز دو سال متوالی به عنوان دانشگاه سبز کشور شناخته شده، که در تفاهمی با وزارت آموزش و پرورش در حال تهیه دستور‌العمل برای مدارس سبز کشور است.

مریم اختیاری عضو هیات علمی دانشگاه شیراز نیز در این نشست درباره نحوه عملکرد این طرح اظهار کرد: این سامانه داده‌های دانشگاه‌ها را درخصوص مساحت زمین‌های آن‌ها، فضای سبز، مدیریت سبز و استفاده از انرژی‌های پاک دریافت می‌کند و امکان سنجش دانشگاه‌ها را با خود آن‌ها و دیگر دانشگاه‌ها فراهم می‌آورد.

وی تاکید کرد: حفظ گونه‌های گیاهی و جانوری، مساحت زمین‌های زیرکشت، فعالیت‌های فرهنگی درزمینه محیط زیست، ایجاد ارتباط بین حوزه صنعت و دانشگاه در راستای تشویق به استفاده از انرژی‌های پاک و مسائل اینچنینی در مدل یادشده گنجانده شده است.

همچنین محمدرضا بذرگر رئیس دانشکده هنر و معماری دانشگاه شیراز نیز در این نشست بیان کرد: مدل ملی تراز، افتخاری برای دانشگاه شیراز به شمار می‌رود و امروز باید در همه دانشگاه‌های کشور عملیاتی شود.

وی گفت: همه دانشگاه‌ها موظف هستند براساس این مدل به موضوع فضا‌های سبز پایدار، موضوع زندگی بهتر برای دانشجویان و استادان در محیط‌های دانشگاهی و ایجاد آرامش و نشاط برای آنان رسیدگی کنند.

سهند لطفی، معاون پژوهشی دانشکده هنر و معماری دانشگاه شیراز نیز افزود: ارزشمندی این طرح به عنوان یک پژوهش و رقابت دانشگاهی در زمینه به کرسی نشاندن اصل توسعه پایدار در نظام برنامه‌ریزی ایران بوده، و ابلاغ این مدل ثابت کرد توسعه در ایران باید مسئولانه و با توجه به ابعاد گوناگون انجام شود که نویدی برای تاثیر فعالیت مستمر علمی است.

انتهای پیام/ت

رونمایی از نخستین مدل رتبه بندی دانشگاه‌های سبز ایران در شیراز

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر