کد خبر: ۶۹۳۴۵۸۶
تاریخ انتشار: ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۶:۳۰
گزارش/

طی چند ماه گذشته، قیمت اقلام مصرفی که با ارز دولتی تأمین شده بود نسبت به سایر اقلام، رشد بیشتری را تجربه کرده است.

چقدر از کالاهای دولتی به دست مصرف کنندگان رسیده است؟به گزارش خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با مصوبه هیئت دولت قرار شد ۲۵ قلم کالا مانند برنج، گندم، گوشت قرمز گرم و سرد، مرغ، تخم مرغ، کنجاله، کاغذ روزنامه، روغن و غیره در فهرست دریافت ارز ۴۲۰۰ تومانی قرار بگیرند تا با دریافت این ارز دولتی قیمت‌ها در بازار کنترل شود و از طرفی مردم مایحتاج خود را بدون نگرانی تأمین کنند.

اما ماجرا به اینجا ختم نشد و طی چند ماه گذشته، قیمت اقلام مصرفی که با یارانه و ارز دولتی تأمین شده بود نسبت به سایر اقلام کالایی غیرمشمول یارانه، رشد قیمتی بیشتری را تجربه کرد؛ به طوری که کالاهایی مثل گوشت، شکر، گندم، کاغذ و غیره با رشد ۱۰۰ درصدی قیمت مواجه و حتی در برخی مواقع در سطح بازار نایاب هم شدند.

ضرورت اصلاح سیستم توزیع کالا

عباس ارشدی، معاون غله و بازرگانی دولتی تهران  و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره آخرین وضع توزیع سیستم کالا‌های دولتی به مردم اظهار کرد: با وجود آنکه در ماه مبارک رمضان به سبب ازدیاد تقاضا، شکر ۲۰ تا ۲۵ درصد بیش از ایام عادی در بازار توزیع می‌شود، اما امکان خرید با نرخ مصوب برای تمام خانوار‌ها وجود ندارد.

وی افزود: با توجه به آنکه کمبود و کسری در عرضه شکر با نرخ مصوب در بازار وجود ندارد، مسئولان ذی ربط باید به دنبال این موضوع باشند که چرا این کالا با نرخ مصوب به دست تمام آحاد جامعه نمی‌رسد؟

ارشدی کمبود نظارت را یکی از علل سودجویی افراد و عدم توزیع کالای دولتی با نرخ مصوب در بازار اعلام کرد و گفت: سیستم نظارتی و دستگاه‌های ذی ربط باید با دقت بیشتری توزیع کالای دولتی با نرخ مصوب را در بازار رصد کنند.

احتمال احتکار کالا در انبار‌ها دور از انتظار نیست

این مقام مسئول در پاسخ به این سوال که آیا احتمال احتکار کالای دولتی در انبار‌ها وجود دارد، بیان کرد: با توجه به آنکه کالای دولتی با نرخ مصوب به دست تمام افراد نمی‌رسد، از این رو احتمال احتکار کالا در انبار‌ها دور از انتظار نیست.

به گفته وی، با توجه به مشکلات عرضه کالا‌های دولتی با نرخ مصوب در بازار می‌بایست سیستم توزیع دولتی و روش توزیع اصلاح شود تا کالا به دست تمام مردم برسد.

معاون بازرگانی شرکت غله و خدمات استان تهران با بیان اینکه ستاد تنظیم بازار شرایط عرضه کالای دولتی به بازار را مشخص می‌کند، اظهار کرد: در شرایط بحران فعلی، بازرگانی غله ستادی تصمیماتی را مبنی بر عرضه شکر از طریق میادین میوه و تره بار اتخاذ کرده است که خوشبختانه این روش اثرات خوبی بر بازار گذاشته است.

ارشدی اصلاح روش سیستم توزیع و نظارت بر بازار را امری مهم در عرضه کالا‌های دولتی برشمرد و گفت: با توجه به آنکه از لحاظ میزان موجودی و ذخیره سازی کالا‌های دولتی نظیر برنج، روغن و شکر کمبودی نداریم و کالا به اندازه کافی در انبار‌ها ذخیره سازی شده است، از این رو دستگاه‌های نظارتی با جدیت بیشتری باید وارد میدان شوند و از احتکار کالای دولتی در انبار‌ها و سودجویی افراد جلوگیری کنند.


بیشتر بخوانید: سرانجام کالاهای احتکار شده به کجا رسید؟


تأمین کالاهای اساسی به تفکیک نیاز استان ها مشخص شده است

عباس تابش، رئیس سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان و تولید کنندگان گفت: تأمین کالاهای اساسی به تفکیک نیاز استان‌ها مشخص شده و شرکت غله و خدمات بازرگانی و جهاد کشاورزی استان ها مکلف شده‌اند نسبت به پیگیری برای تعیین سهمیه خود در انبارهای استان‌ها اقدام کنند.

رئیس سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان و تولید کنندگان افزود: پس از تأمین کالا توسط وزارت جهاد کشاورزی و پیگیری سازمان‌های یاد شده شبکه های توزیع در تنظیم بازار استان‌ها تعریف و براساس آن سازمان صنعت، معدن و تجارت استان‌ها و معاونان بازرسی و حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان مکلف هستند عرضه این کالاها را رصد کنند.

تابش گفت: در این‌باره انتظار است علاوه بر بحث تأمین دستگاه‌های ذیربط، معاونان بازرسی و نظارت به طور جدی اقدام به رصد کالاها داشته باشند و معاونان بازرسی و سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان مکلف هستند، به‌صورت شبانه روزی در بحث نظارت وارد شوند.

وی بیان کرد: همکاری با بسیج اصناف در کشور آغاز شده است و آنها بخش عظیمی از نیروهای خود را برای نظارت در اختیار شبکه‌های نظارتی قرار می‌دهند و این نوع همکاری آنها قابل تحسین است.

رئیس سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان و تولید کنندگان گفت: به طور همزمان همه توان در حوزه بازرسی و حتی از سایر بخش‌های سازمان صنعت، معدن و تجارت به مجموعه نظارتی اضافه می‌شوند که این تکلیف خاص مقام عالی وزارت برای اهتمام در بازرسی از مراکز عرضه است.

دولت قدرت کافی نظارت بر بازار را ندارد/ یارانه ۱۴ میلیارد دلاری کجاست؟

محمدحسین حسین زاده، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، در خصوص تأمین کالا توسط دولت گفت: برای توسعه و رشد کشور معیشت مردم مهم‌ترین موضوع برای دولت و مسئولان است و بی توجهی به آن باعث بی اعتمادی مردم به مسئولان و به تبع تردید در انتخابشان می‌شود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: دولت به همین دلیل ۱۴ میلیارد دلار با نرخ ارز دولتی را برای تأمین کالاهای اساسی مانند روغن، برنج، گوشت، مرغ و غیره اختصاص داد تا مردم بدون هیچ دردسری و با قیمتی ارزان کالاهای اساسی خود را تهییه کنند؛ اما نتیجه‌ای که رقم خورد دور از این برنامه ریزی‌ها بود و به جز افزایش چند برابری قیمت‌ها، کالاها هم در بازار کمیاب شد.

حسین زاده افزود: دولت هیچ قدرتی برای نظارت و کنترل بر بخش‌های مختلف زنجیره توزیع ندارد و تمام کارهای توزیع و قیمت گذاری‌ها را به دست واردکنندگان،  عمده‌فروشان و خرده فروشان قرارداده است و هیچ بازرسی و نظارتی برآن ندارد.

ناکارآمدی مدیران ذی ربط عامل اصلی عدم توزیع کالای دولتی در بازار

مسعود اسدی، عضو شورای مرکزی خانه کشاورز در گفت‌وگو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با انتقاد از سیستم توزیع کالای دولتی در بازار اظهار کرد: با توجه به آنکه کالای دولتی با نرخ مصوب به دست مردم نمی‌رسد، از این رو وزارت جهاد کشاورزی به عنوان متولی تنظیم بازار باید پاسخگو باشد.

وی اشکال در مدیریت مدیران وزارت جهاد کشاورزی را عامل اصلی اشکال در توزیع کالای دولتی در بازار اعلام کرد و افزود: با توجه به اشکالات در ساختار کالا‌های دولتی باید با متولیان امر برخورد جدی صورت گیرد.

اسدی ادامه داد: وزیر جهاد کشاورزی به سبب روابط صمیمانه حاضر نیست تغییراتی در وزارتخانه انجام دهد.

این مقام مسئول با بیان اینکه احیای وزارت بازرگانی راهگشای توزیع کالای دولتی با نرخ مصوب در بازار نیست، افزود: با توجه به آنکه مدیریت مدیران ناتوان عامل اصلی مشکلات در توزیع کالای دولتی در بازار محسوب می‌شود و ایرادی در ساختار وجود ندارد، از این رو با احیای وزارت بازرگانی مشکلی حل نمی‌شود.

وی ادامه داد: با توجه به مشکلات توزیع کالا‌های دولتی باید متولی امر به سبب سوءمدیریت تغییر یابد.

عضو شورای مرکزی خانه کشاورز اشکال در مدیریت مسئولان وزارت جهاد کشاورزی را عامل اصلی عدم توزیع کالا با نرخ مصوب در بازار اعلام کرد.

گوشت ۵ دلاری کیلویی ۱۰۰ هزار تومان فروخته می‌شود!

محمدرضا مرتضوی، رئیس هیئت مدیره کانون انجمن‌های صنایع غذایی ایران در گفت‌وگو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با بیان اینکه عملکرد وزارت جهاد کشاورزی را در زراعت خوب، اما در تجارت ضعیف است، گفت: باید مشخص شود که چرا گوشتی که به قیمت کیلویی پنج دلار وارد کشور می‌شود در بازار به قیمت کیلویی ۱۰۰ هزار تومان فروخته می‌شود؟.

مرتضوی اظهار کرد: افزایش قیمت برخی از کالا‌های تولید داخل در شرایط فعلی اجتناب ناپذیر است، چرا که تولیدکنندگان برای تأمین مواد اولیه خود از داخل و خارج کشور با افزایش قیمت مواجه هستند. برای مثال قیمت گندم برای واحد‌های صنعتی معادل ۱،۸۰۰ تومان در نظر گرفته شده که در نتیجه آن قیمت آرد گندم نیز از ۱۱۰۰ به ۲،۳۰۰ تومان رسیده است.

وی ادامه داد: دولت می‌گوید که ۱۴ میلیارد دلار برای کالا‌های اساسی هزینه کرده که باید بررسی شود، چرا یارانه دولتی به دست مردم نرسیده است؟

رئیس هیئت مدیره کانون انجمن‌های صنایع غذایی ایران با ادعای اینکه رشته نظارت و تنظیم بازار از دست دولت خارج شده است، اظهار کرد: راه حل خروج از مشکلات این است که دولت در جلسه‌ای با کارشناسان، روشی را که برای واردات کالا‌های اساسی در نظر گرفته بررسی کند.

وی افزود: اگر قرار است با روش متمرکز در اقتصاد عمل شود، باید یک سیستم متمرکز و پاسخگو تشکیل شود، اما در حال حاضر کسی پاسخگو نیست. از طرف دیگر در شرایط فعلی همه چیز با سیستم‌های کامپیوتری قابل کنترل است که می‌توان در یک سیستم متمرکز از آنها استفاده کرد.

 

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۳۳
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۸
این چه سوالیه؟؟ یعنی خودتون نمیدونید هیچیش دست ملت نرسیده و یک بازاریه امین گیر نمیاد که کالایی که به نرخ دولتی گرفته رو با نرخ آزاد نفروشه. چند روزه کل اهواز رو بگردی شکر گیرت نمیاد تو این اوضاع هم بعضی از خدا بی‌خبر هستن که دارن شکر رو 22 هزار تومن میفروشن.
ناشناس
|
Germany
|
۲۲:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۸
ما که ندیدیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۸
با سلام احتکار از انبارهای بزرگ به انبارهای کوچک و خانگی تبدیل می شود چون بعضی ها فقط کارشون دریافت اجناس دولتی و فروش و یا نگهداری اونهاست تو رو خدا کوپن بدید و قال قضیه را بکنید و بگذارید همه استفاده کنند تا همین ۱۴ میلیارد تموم نشده مگر وضعیت جنگ اقتصادی نیست زمان جنگ تحمیلی همه چی گیر همه می امد
مهرابادی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۸
سلام
یک راه حل عالی کل یارانه کشور به مردم بدهید همه چیز آزاد شود در عرض چند سال ایران برای مردم گلستان
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۸
هیچی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۸
شهرهای کوچک = همه چیز گرون
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۸
دلال های زالو صفت همه جا رخنه کردند وبعضی ها شون هدفمند دارند عمل میکنند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۸
دقیقا یک هفته مونده بود به ماه مبارک رمضان هندونه کیلویی 2500 حراج کرده بودن درست روز بعدش هندونه ها همه جا غیب شدن دیگه اصلا هیچ جایی پیدا نمی شد بعدش بازم بعد چند روز آوردن بازار اونم به قیمت 4000 تومن. کی این کارها رو می کنه؟
بخشی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۸
ما که نتونستیم هیچ کالایی بگیریم
ali
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۸
هیچی. همش توسط دلالان احتکار شد.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۸
داداش موقع پخش کالا تو هم مثل من هواست نبوده اونایی که پول داشتن گرفتن ما هم که پول نداشتیم نگاه کردیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۸
در شهرهای کوچک و روستاها میدان میوه و تره بار و فروشگاه زنجیره ای و ... وجود ندارد ما چه گناهی کرده ایم که در شهرهای کوچک زندگی میکنیم ؟ اگرچه آنهایی هم که در شهرهای بزرگ ساکن هستند هم اولا بصورت صحیح توضیع نمیشود ثانیا ایستادن در صفهای طولانی با عزت انسان در تضاد است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۸
هيچي
مرادی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۸
من تا حالا نتوانستم هیچی از این کالاها چه گوشت و چه چیزی دیگر بگیرم از حرکاتی که توی صف در می اورند خجالت میکشم اگه هدفشان ازار مردم نیست پس بیایند کالاهای اساسی را راحت از طریق کارت یارانه توزیع کنند
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۸
واقعا آخر بی انصافیه . بایستی با کد ملی و مثل یارانه ها در فروشگاههای زنجیره ای اجناس رو عرضه کنند تا همه بگیرند .اونیکی پیره و مشکل و بیماری داره و در صفهای طولانی هست نمیتونه بگیره و نکتتتتتتته مهمتر اینکه مغازه ای یک صدم جنس رو عرضه میکنه بعد میگه تموم شد و بقیه کالا با قیمت گرون و یا به فروشگاههای دیگه فروخته میشه . بنده در مورد شکر این رو با چشم خودم دیدم .که عرضه کننده از بستگان ما بوده و بهم پیشنهاد داده که براتون بیارم از شکر سهمیه ای که به مردم ندادیم بنده نخواستم
پاسخ ها
ناشناس
| United States |
۱۴:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۸
محمد خان
شهرهای کوچک و روستاها فروشگاههای زنجیره ای
وجود ندارد.
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۸
نزدیک به هر نفر 1000000تومان سهم یارانه هر ایرانی میشه که به خودمون بدن بهتر مدیریت می کنیم.
سعید گراوند
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۸
به نظر می رسه این قیمت ها اصلا واقعی نیستند و دلیل اون فقط جو روانی جامعه هست یه دلیل ساده که برای خود ما اتفاق افتاده رو میگم شاید بتونه گره گشا باشه .ما گله گوسفند داریم و پدر من از راه دامپروری امورات زندگی شو ميگزرونه .جالب اينجاست بارها گله رو برای فروش به بازار فرستادن و مشتری براش پیدا نشده با اینکه بازار از محصولات اشباح شده باز ما میبینیم فروشنده ها اسرار دارند که محصولشون رو با قیمت بالا به فروش برسونن .و در واقع بازار عرضه،و تقاضا با هم نميخونه .الان شرایط به گونه ای شده که با این که تقاضا در بازار کم هست ولی عرضه کننده تحت تاثیر اون جو روانی حاضر به فروش نیستند و من خدای دلیلش رو نمی دونم .ما گوسفند هامون رو برج 10 سال 97 به قیمت هر جفت 3800تا 4 میلیون خریدیم و الان تحت تاثیر همون جو روانی پدر من و دیگر پرورش دهندگان حاضر به فروش اون با جفتی 6500 هم نیستند با اینکه گفتم بازار واقعا پر شده از گوسفند ولی کسی حاضر به فروش نیست .
این بتونیم حل کنیم جواب این گرونی ها رو پیدا میکنیم .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۸
به تهرانی ها شاید رسیده ولی به ما که هیچی؟؟!!!! فقط درتلویزیون خوب خبر میدن؟؟!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۸
دولت اگر بخواهد با ارز4200 تومان به روش امروزی کالا تهیه کند خزانه دولت خالی جیب دلا لان را پر کرده اگر هم بخواهد بصورت یارانه به مردم پرداخت کند گرچه عدالت بر قرار کرده وجیب دلا لان هم پر نمی شود ولی تاسیری هم در گرانی ندارد راه سوم بصورت کپنی در فروشگاهای دولتی با نظارت دقیق بهتر است اگر چه این راه هم توضیح گوشت با مشکل روبرو خواهد شد چون دست کاری می شود تنها بابت یارانه گوشت تنها به حساب یارانه ها ریخته شود خیلی سریع مشکلات گرانی بر طرف می شود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۸
راحت تر بود مبلغ یارانه رو بیشتر کنید تا اینکه این کالا ها رو بدید و به دست مصرف کننده برسه یا نرسه ؟
پاسخ ها
ناشناس
| United States |
۱۴:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۸
یارانه برای آب و برق و گازه!!!!!!!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۸
هیچی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۸
معنی اش خیلی واضحه
یعنی بخش خصوصی از بخش دولتی تحت کنترل تره
پاسخ ها
ناشناس
| United States |
۱۴:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۸
خیلی خوبه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۸
باسلام من یک روستا نشین هستم از این همه کالاهای دولتی فقط 5 کیلوو شکر توانستم تهیه کنم هرجا رفتم گوشت توزیعی را نتونستم تهیه کنم
چند تا مرغ دارم برای خوراک آنها گندم کیلویی 3000 تومان میخرم
هیچگونه نظارت وکنترل وجود نداره
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۸
باز خوبه همون رو گرفتی ما که هیچی
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۸
چی بگم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۸
دولت چقدر در مورد ارزی که برای تامین کالاهای اساسی هزینه نموده و کنترل نموده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۸
دولت که به کالا های یاد شده یارانه می دهد همان بهتر که پولش را مستقل به حساب سرپرست خانوار بریزد تا دست نا اهل قطع شود
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۸:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۸
عزیز دل پول را به ما بدن که جیب خیلی ها غصه دار میشه . بنا نیست که برسد دست مردم . .
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۸
موافقم
ناشناس
| United States |
۱۴:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۸
عزیز دل این پول یارانه نیست که به حسابت بریزند
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر