کد خبر: ۶۹۳۶۶۱۶
تاریخ انتشار: ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۲

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور گفت: مبارزه با ملخ صحرایی تاکنون در نزدیک به ۲۵۸ هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی، باغی و مراتع هشت استان جنوبی کشور انجام شده است.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان ، محمدرضا درگاهی روز شنبه در حاشیه بازدید اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی از مناطق آلوده به ملخ صحرایی سیستان و بلوچستان گفت: نخستین هشدار و اخطار از سازمان کشاورزی جهانی (فائو) مبنی بر احتمال حمله ملخ صحرایی اول بهمن سال گذشته به ایران اعلام شد.

وی ادامه داد: نخستین حمله ملخ صحرایی را هفت روز پس از این هشدار در بندر نخیلو استان هرمزگان داشتیم که بلافاصله اقدام‌های لازم برای مبارزه با این آفت در دستور کار قرار گرفت.

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور گفت: با توجه به حرکت دسته‌های زیاد ملخ صحرایی از بالای دریای سرخ تاکنون ۱۴۷ ریزش را به کشور داشتیم که هشت استان را درگیر کردند.

وی تاکید کرد: ملخ صحرایی به عنوان آفت خطرناک در دنیا شناخته شده است به طوری که امنیت غذایی را مورد تهدید قرار می‌دهد.

درگاهی گفت: با تلاش همه مسئولان تاکنون این آفت به زمین‌های کشاورزی کشور نرسیده است.

وی با بیان اینکه امسال نخستین سالی نیست که بحث مبارزه با ملخ را داریم، تصریح کرد: این سطح از هجوم ملخ در ایران بی سابقه بوده است.

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور گفت: ملخ صحرایی خطرناک‌ترین گونه ملخ است که در صورت حمله تهاجمی حتی پوست درختان را می‌خورند.

وی به کشاورزان توصیه کرد در صورت مشاهده این آفت مراتب را به نزدیکترین مرکز جهاد کشاورزی و یا مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان اطلاع رسانی کنند.

 ملخ‌های صحرایی تمام گیاهان زراعی، باغی و حتی علف‌های هرز را می‌خورند، این نوع ملخ قدرت پرواز بسیار زیادی دارد و در یک شبانه‎ روز می‎ تواند تا ۱۵۰ کیلومتر پرواز کند.

ملخ صحرایی از کشوری به کشور دیگر و از استانی به استان دیگر می‌تواند مهاجرت کند.

این نوع از ملخ‌ها در مسیر عبور خود با تغذیه از سبزینه‌های مختلف ازجمله جنگل ها، باغ‌های میوه، علوفه، غلات، صیفی و مراتع را از بین می‌برند و با توجه به قدرت تخریبی بالایی که دارند باعث قحطی در منطقه نیز می‌شوند.

هر کیلومتر مربع از دسته پروازی متراکم می‌تواند شامل ۵۰ میلیون ملخ باشد که روزانه قادرند ۱۰۰ تن از پوشش گیاهی را از بین ببرند.

دسته پروازی بسیار بزرگ می‌تواند هزار کیلومتر مربع را پوشش دهد و قادر است روزانه ۱۰۰ هزار تن پوشش گیاهی را به مصرف برساند.

همچنین ملخ صحرایی می‌تواند ۶ تا ۲۰ ساعت بدون وقفه با سرعت وزش باد ۱۲ تا ۱۲۰ کیلومتر برساعت پرواز کند.

انتهای پیام /پ

مبارزه با ملخ های صحرایی در مزارع کشاورزی سیستان وبلوچستان

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر