کد خبر: ۶۹۳۷۲۳۲
تاریخ انتشار: ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۹

مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: یک بهله پرنده شکاری از راسته شاهین‌ها که توسط مأمورین دریابانی تحویل اداره حفاظت محیط زیست چابهار شده بود در طبیعت رهاسازی شد.

رها سازی یک بهله شاهین در طبیعت چابهاروحید پورمردان مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان در گفتگو با خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از زاهدان، گفت:   یک بهله پرنده شکاری از راسته شاهین‌ها که توسط مأمورین دریابانی تحویل اداره حفاظت محیط زیست چابهار شده بود پس از تیمار و اطمینان از سلامت پرنده در طبیعت شهرستان چابهار رهاسازی شد.

پورمردان افزود: راسته شاهین‌ها که تنها دارای یک خانواده است دارای سیزده گونه شامل دلیجه ها، شاهین آمور، بالابان، بحری، لاچین و ... است.

وی ادامه داد: خانواده شاهین ها از پرندگان شکاری ایران، مشخصه‌های خاصی دارند که با خانواده بازها، عقاب‌ها و لاشخور‌ها به خوبی قابل تمایزند. معمولا پرواز آن‌ها سرعتی و با مانور‌های بسیار ماهرانه است که برای شکار طعمه کارآمد است و بخاطر همین سرعت بالا ممکن است در هوای مه آلود و پرگرد و غبار با سیم‌ها و دکل‌های برق برخورد کنند که این موضوع باعث آسیب جدی به بال‌های آن‌ها شده که در بیشتر مواقع پرنده مادام العمر از گردونه طبیعت خارج شده و زمین گیر میشود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان ادامه داد: خوشبختانه شاهین مصدوم ظرف مدت چند روز تیمار توانست قدرت پرواز خود را باز یابد و در دل طبیعت شهرستان چابهار رهاسازی شد.

وی بیان داشت: معمولا بهترین زمان حضور پرندگان شکاری در نوار ساحلی استان در نیمه دوم هرسال میباشد که بجهت زمستان گذرانی بمنظور تأمین غذا و پناه به این مناطق مهاجرت می‌نمایند و مشاهده این پرندگان در این برهه از سال حاکی از وجود جمعیت زادآور و بومی در منطقه است.

پرندگان شکاری که در رأس هرم غذایی قرار دارند و حضور آن‌ها در طبیعت بجهت از بین بردن طعمه‌های بیمار و ممانعت از بروز بیماری در حیات وحش حائز اهمیت میباشد لذا مطالعه بر روی آن‌ها و شناسایی مناطق پراکنش، تعداد گونه‌ها و نوع گونه و جمعیت آن‌ها با توجه به اینکه جزء گونه‌های حمایت شده و در معرض خطر انقراض بوده و مورد حمایت سازمان‌های بین المللی حفاظت از محیط زیست و حیات وحش میباشند و ایران یکی از کوریدور‌های مهم عبور این پرندگان میباشد ضروری است.

در سرشماری پرندگان در سال‌های گذشته که با همکاری کارشناسان خارجی صورت میگرفت، رکورد‌های منحصر بفردی از پرندگان شکاری ثبت و شناسایی گردیده که در همین راستا برای اولین بار شاهین آمور در منطقه تالاب آب شیرین لیپار شهرستان چابهار شناسایی و به فون پرندگان ایران اضافه شد.

انتهای پیام/ع

‍ بازگشت شاهین تیز پرواز به دل آسمان

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر