کد خبر: ۶۹۳۸۳۶۵
تاریخ انتشار: ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۴

با تصویب شورای نظارت و گسترش تشکیلات پژوهشی؛ گروه پژوهشی تولید متابولیت‌های ثانویه در سامانه‌های زیستی در جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی راه اندازی شد.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از ارومیه ،امین رستم زاده،سرپرست جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی در جلسه شورای معاونان واحد، گفت:با طی مراحل تصویب و دفاع از کاربرگ‌های ارائه شده این گروه پژوهشی در جلسات مختلف مجوز راه اندازی این گروه تخصصی بصورت موافقت اصولی برای جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی به مدت ۲ سال از شورای نظارت و گسترش تشکیلات پژوهشی جهاد دانشگاهی اخذ گردید.
 
وی گفت: این گروه با ۴ نفر عضو هیات علمی و ۲ نفر همکار پژوهشی متناسب با زمینه‌های مصوب به ارائه خدمات پژوهشی و تخصصی خواهد پرداخت.
 
رستم زاده در خصوص زمینه فعالیتی این گروه اظهار کرد: گروه پژوهشی تولید متابولیت‌های ثانویه در سامانه‌های زیستی با توجه به امکانات و تخصص‌های موجود می‌تواند در زمینه زیست فناوری گیاهان دارویی و همچنین استخراج و خالص سازی متابولیت‌های ثانویه حاصل از بیوراکتور با تمرکز بر روی ترکیبات آلکالوئیدی فعالیت نماید.
 
سرپرست جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی با اشاره به اینکه فرایند تولید، استخراج، خالص سازی و کاربرد ترکیبات ثانویه گیاهی بسیار گسترده می‌باشد اظهار کرد: فعالیت در این زمینه به صورت بین رشته‌ای بوده و همکاری تنگاتنگ علوم و فنون مختلف را می‌طلبد. از اینرو رشته‌های مختلف کشاورزی، زیست شناسی، شیمی و مهندسی شیمی (بیوتکنولوژی)، پزشکی و داروسازی و ... می‌توانند با این زمینه ارتباط داشته و همکاری نمایند.
 
وی در خصوص جایگاه این گروه پزوهشی در بین کشور‌های منطقه اظهار کرد: با توجه به بررسی‌های انجام گرفته، مرکزی که بر روی ترکیبات ثانویه گیاهی فعالیت کند در بین کشور‌های منطقه وجود ندارد و تنها کشوری که بر روی گیاهان دارویی و مواد موثره فعالیت‌های تحقیقاتی بیشتری انجام می‌دهد، کشور ترکیه می‌باشد که تحقیقات انجام گرفته در دانشگاه‌های این کشور بوده و مرکز تحقیقاتی مستقلی در این زمینه در کشور ترکیه نیز وجود ندارد علاوه براین اکثر این کشور‌های همسایه دارای گیاهان منحصر به فردی هستند که بومی آن منطقه بوده و کاربرد‌های دارویی و غذایی و ... زیادی دارند که این امر می‌توانند مراکز مهم دارای پتانسیل بالا جهت صدور محصولات گروه، با توجه به افزایش تقاضا برای مصرف محصولات و ترکیبات طبیعی، باشند.
 
انتهای پیام/م
 

گروه پژوهشی تولید متابولیت‌های ثانویه در ارومیه راه اندازی شد

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر