کد خبر: ۶۹۳۸۹۹۹
تاریخ انتشار: ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۸

سخنگوی وزارت امور خارجه قطر اتهامات وزیر مشاور دولت سعودی در امور خارجی را بیان تناقضاتی خواند که ارزش پاسخ دادن ندارد.

وزارت امور خارجه قطر: اتهام‌زنی‌های عادل الجبیر به دوحه ارزش پاسخگویی نداردبه گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از شبکه تلویزیونی الجزیره، سخنگوی وزارت امور خارجه قطر اتهامات عادل الجبیر، وزیر مشاور دولت سعودی در امور خارجی را بیان تناقضاتی خواند که ارزش پاسخ دادن ندارد.

«لؤلؤه الخاطر» در واکنش به اظهارات عادل الجبیر که دوحه را به بد رفتاری چندین ساله با کشور‌های عضو شورای همکاری خلیج‌فارس متهم کرد، چنین اتهاماتی را شگفت‌آور خواند و گفت اینگونه اظهارات در کنفرانسی که هدف از برگزاری آن دعوت به همدلی و همکاری در شورای همکاری خلیج‌فارس بود، عجیب به نظر می‌رسد.

سخنگوی وزارت امور خارجه قطر ادامه داد، اتهاماتی که الجبیر بیان کرد در بُعد بین‌المللی خریداری ندارد.

وی گفت: «متاسفانه اصل سخنان آقای الجبیر با تناقضاتی مواجه است، او سخنانش را با ضرورت وحدت رویه و وحدت رویکرد کشور‌های عربی و کشور‌های شورای همکاری آغاز کرد و از این کشور‌ها برای نشست در مکه دعوت نمود، اما در ادامه مسیر سخنانش را عوض کرد و اظهاراتی را علیه کشور قطر بیان کرد. حال چگونه می‌توان این دو موضع متناقض را کنار هم آورد؟ از یک سو دعوت به وحدت و از سوی دیگر حمله لفظی به یک کشور عربی دوست.»

وی افزود: «علاوه بر این، موضوع دیگر اینکه الجبیر یا فراموش کرد و یا خود را به فراموشی زده است که سیاست‌هایی که از دو سال پیش چهار کشور محاصره کننده قطر در پیش گرفته اند عامل اصلی شکاف در وحدت شورای همکاری بوده است. این رویه موجب شد تا شاهد شکاف در اقدام مشترک عربی و شورای همکاری خلیج‌فارس باشیم. این چهار کشور نه تنها به قطر بلکه به چند کشور عربی دیگر نیز فشار وارد کردند. پس بار دیگر باید بگوییم چگونه می‌توان این مواضع متضاد را در یک جا جمع کرد.»

الخاطر ادامه داد: «واقعیت این است که اینگونه سخن گفتن تضاد گویی عجیبی است و اتهاماتی که او بیان کرده است مصرفی فراتر از رسانه‌ها ندارد، چنین اتهاماتی حتی شایسته پاسخ دادن نیست.»

عادل الجبیر در کنفرانسی مطبوعاتی در ریاض قطر را متهم کرد که از سال ۱۹۹۵ به کشور‌های شورای همکاری خلیج‌فارس اهانت می‌کند.

وی گفت ریاض اجازه نمی‌دهد قطر در امور داخلی عربستان دخالت کند و به اقدامات خرابکارانه خود ادامه دهد.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر