کد خبر: ۶۹۳۹۹۹۵
تاریخ انتشار: ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۶
۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۶
کد خبر : ۶۹۳۹۹۹۵

آیت الله محمدی ری شهری گفت: اگر جامعه ای از «صبر و مقاومت » و « تقوا » برخوردار باشد، از نقشه دشمنان ضرری بر آن جامعه وارد نخواهد شد و کید دشمنان نیز نقش بر آب خواهد گردید.

«تقوا» بزرگترین برکت ماه مبارک رمضان و برهم زننده توطئه های دشمنان استبه گزارش حوزه قرآن و عترت  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان،عضو مجلس خبرگان رهبری شامگاه یکشنبه در جلسه شورای اداری شهرستان ری گفت: در صحبت ها اشاره شد که سال جاری سال سختی است زیرا دشمن با همه توان برای به زانو در آوردن نظام مقدس جمهوری اسلامی به میدان آمده است، ولی تردیدی نیست که ان شاء الله، دشمن در این تلاش شکست خواهد خورد و ملت ایران از این آزمون مهم که شاید مهم ترین آزمون های دوران انقلاب بشمار برود، رو سفید بیرون خواهند آمد.

رئیس دانشگاه قرآن و حدیث با بیان این نکته که رعایت تقوا در سطوح و طبقات مختلف و بر حیث نوع برخورداری های افراد متفاوت است، بیان کرد: تقوای مسئولان و خدمتگزاران نظام با تقوای افراد عادی در جامعه متفاوت است، از این رو تقوای اداری، تقوای اقتصادی و تقوای سیاسی از اقسام بشمار می رود که بایست روزه مبارک رمضان در وجود همه ما آن ها را تقویت نماید.

عضو مجلس خبرگان رهبری با طرح این مساله که باید ببینیم مفاسدی که در جامعه شکل می گیرد، به کدام ریشه منتهی می شود به بیان نکاتی در خصوص تبیین ریشه های فساد در جامعه پرداخت و گفت: اولین نکته بر اساس روایتی که از امیر مؤمنان نقل شده است اثر فساد خواص در بروز فساد میان عوام و توده جامعه است از این رو، اگر خواص خودشان را اصلاح کنند، این مساله در میان عوام و توده جامعه هم تاثیر خواهد داشت برای همین اگر خدایی نکرده یک مسئول اداری، خلافی را انجام بدهد از دو گناه برخوردار است، یکی خود گناه و دیگری تاثیر آن در شکل گیری خطای دیگران.

آیت الله محمدی ری شهری در ادامه تقویت مساله « گزینش » را مهم ترین نکته در ریشه کن کردن فساد خواند و گفت: برای ریشه کن شدن فساد در « حکومت علوی » اولین نکته ای که مسئولان اداره کشور می بایست در نظر داشته باشند اهتمام بر « امر گزینش » است، زیرا افرادی که مسئولیت به آن ها سپرده می شود، دارای خصوصیت هایی خواهند بود که آن خصوصیت ها، جلوی فساد را می گیرد.

رئیس موسسه علمی فرهنگی دارالحدیث با بیان روایتی از رسول اکرم (ص) گفت: اگر کسی به کاری گمارده شود در حالی که فرد بهتری نیز وجود دارد که کار به او سپرده شود، به خدا و رسول(ص) و به جامعه اسلامی خیانت کرده است، از این رو، باید بهترین ها شناخته شده و امور به ایشان سپرده شود که بر اساس آن جلوی بسیاری از مفاسد نیز گرفته خواهد شد.

تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) در ادامه در بیان توصیه امام علی (ع) به مالک اشترگفت: امام (ع) می فرماید اگر کسی را به کاری می خواهی بگماری، ابتدا او را بیازمای و از هر جهت اورا مراقبت کن و سپس او را منصوب کن یعنی علایق فردی و گروهی و حزبی و دیگر موارد را نباید در انتصاب افراد در نظر گرفت.

رئیس دانشگاه قرآن و حدیث در ادامه اظهار داشت: در روایات به چند ویژگی، در هنگام سپردن مسئولیت به افراد، تصریح شده است از جمله اینکه فرد باید خانواده دار و همچنین نجیب و دارای حسن سابقه باشد، همچنین رسول اکرم (ص) نیز در روایتی می فرمایند که ما، به کسی که در پی مسئولیت باشد و نسبت به مقام حریص باشد مسئولیتی را واگذار نمی کنیم.

تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) همچنین تاکید کرد: دو نکته قرآنی بسیار مهم وجود دارد که باید در انتخابات کارگزاران مد نظر قرار گیرد، یکی اینکه فرد قوی و کارشناس باشد و دیگری اینکه متعهد و امانتدار باشد و هیچ کدام از این ها نیز به تنهایی بکار نمی آید، یعنی فرد امانتدار بدون تخصص و نیز کارشناسی که متعهد و امانتدار نیست نمی تواند، شایستگی و صلاحیت مسئولیت و کارگزاری در نظام اسلامی را برخوردار باشد.

آیت الله محمدی ری شهری بیان کرد: آدم هایی که توانایی اداره کار را ندارند آفت کارها بشمار می روند و در روایت تصریح شده است به آدم های بی حال و بی انگیزه نباید کار سپرد.

تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) اظهار داشت: در سیاست علوی بعد از رعایت گزینش و سپردن کار باید حقوق خوب و مکفی به کارمندان داده شود زیرا گشاده دستی در تامین حقوق کارمندان سه نتیجه دارد یکی اینکه، زمینه ساز صالح بودن کارمندان دولت خواهد شد و دیگر انگیزه و نیازی برای خیانت و دستبرد زدن وجود نخواهد داشت و اثر سوم نیز حجتی برای این خواهد بود که اگر خیانت کرد با او برخورد جدی شود و در ادامه روایت نیز بیان شده است که اگر این موارد رعایت شد، افراد مطمئن و صادق برای این گماشته شوند که بر رفتار کارمندان مراقبت کنند تا خلاف و خیانت صورت نگیرد.

تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) در پایان اظهار امیدواری کرد که ان شاء الله برکت تقوا در وجود ما و در ادارات ما فزونی یابد تا بتوانیم سهم خودمان را در مقابله با توطئه های دشمن ادا کنیم.

آیت الله محمدی ری شهری قبل از بیان سخنان خود پیشاپیش ولادت نورانی حضرت امام حسن مجتبی (ع)، جد گرامی و بزرگوار حضرت عبدالعظیم حسنی (ع)، را به همه خدمتگزاران خطه ری تبریک گفت.

در ابتدای این نشست نیز هدایت الله جمالی پور گفت: وحدت و انسجام بین مسئولان نظام می‌تواند از تفرقه و نفاق جلوگیری کند.

وی افزود: اتحاد و وحدت تنها کلمه‌ای است که در شرایط کنونی می‌تواند راهگشای وضعیت فعلی باشد امروز شعار دشمن برآورده کردن خواسته‌های ملت ایران است که باید به آن توجه کرد چرا که اگر مسئولین اعتماد مردم را جلب کنیم و ما را خدمتگزار خود بدانند مردم در مقابل توطئه‌های دشمنان می‌ایستند.

جمالی پور ضمن تشکر از حمایت های آیت الله محمدی ری شهری گفت: طبق فرمایش رهبر امسال سال پیچ انقلاب است و پس از عبور از این سال به سال شکوفایی و عبور انقلاب از توطئه و تهدیدها خواهد بود لذا مسئولین باید به مردم دلگرمی دهند و به مردم اطمینان بدهیم که صدای آنها شنیده می‌شود و لازمه این دلگرمی دادم صدای واحد است و نباید اختلافات به عرصه جامعه کشیده شود.

انتهای پیام/

 

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر