کد خبر: ۶۹۴۲۱۰۱
گروه : فارس » شیراز
تاریخ انتشار: ۰۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۶
مدیرکل منابع طبیعی فارس؛

مدیرکل مابع طبیعی و آبخیزداری استان فارس از ایجاد ۴۲ کیلومتر کمربندی حفاظتی در اراضی ملی استان خبر داد.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز، شهرام منتصری مدیرکل مابع طبیعی و آبخیزداری استان فارس گفت: در راستای حفاظت از حقوق بیت المال و جلوگیری از تعرض به اراضی ملی سال گذشته ۴۲ کیلومتر کمربند حفاظتی در فارس ایجاد شده است.

وی تصریح کرد: از ابتدای آغاز این پروژه در عرصه‌های منابع طبیعی استان فارس تاکنون سه هزار و ۱۷۵ کیلومتر کمربند حفاظتی در حد و مرز اراضی ملی با مستثنیات قانونی اشخاص در ایجاد شده است.

مدیرکل منابع طبیعی فارس افزود: اجرای کمربند حفاظتی با استفاده از روش‌های بنچ مارک، حفر کانال و ایجاد خاکریز در مکان‌های مشخص در سطح شهرستان‌های استان اجرا شده است.

منتصری ضمن تاکید بر اهمیت حفاظت از اراضی جنگلی و مرتعی استان افزود: با ایجاد کمربند حفاظتی بخش قابل توجهی از اراضی و پوشش‌های ارزشمند طبیعی از تصرف سودجویان و فرصت طلبان در امان می‌ماند.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس همچنین از ایجاد کمربند حفاظتی در مرز اراضی ملی شهرستان لارستان به طول ۴۰ کیلومتر خبر داد و افزود: اعتبارات لازم برای اجرای این کمربند نیز از محل کمک‌های مردمی، خود یاری‌ها و خیرین تأمین شده است.

وی با اشاره به سیاست‌های اجرایی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور مبنی بر اولویت قرار دادن اجرای پروژه کمربند حفاظتی در کشور اظهار داشت: تفکیک اراضی ملی و مستثنیات جهت جلوگیری از زمین خواری و تصرفات غیر قانونی و نیز مقابله با سو استفاده‌های افراد سودجو در این اراضی از اهداف مهم این پروژه است.

منتصری با اشاره به افزایش ضریب حفاظتی با ایجاد کمربند حفاظتی در سطح عرصه‌های منابع طبیعی گفت: پیشگیری از دخل و تصرف در اراضی ملی ونیز حفاظت از آن‌ها از دیگر اهداف این پروژه به شمار می‌رود.

منتصری ایجاد پروژه کمربند حفاظتی در دیگر نقاط استان را امری اجتناب ناپذیر عنوان کرد و گفت: اجرای کمربند حفاظتی با مشارکت مردم علاوه بر حفاظت بیشتر از اراضی ملی تأثیر بسزایی در کاهش عوامل تخریب در این عرصه‌ها دارد.

مدیر کل منابع طبیعی فارس با اشاره به اثر بخشی حفاظت مشارکتی با مشارکت بهره برداران عرصه‌ها در اجرای طرح‌های مرتعداری خاطرنشان کرد: کاهش روند تجاوزات و تصرفات اراضی منابع ملی، قطع درختان و بوته کنی، کاهش روند قاچاق چوب و سایر محصولات فرعی، کاهش فقرات و سطح آتش سوزی، کاهش سطح کانون‌های بحرانی آلوده به آفات و بیماری‌ها از مهمترین اثرات مشارکت حفاظتی بهره برداران در اجرای این طرح هاست.
انتهای پیام/م

اجرای کمربند حفاظتی ۴۲ کیلومتری در اراضی ملی فارس

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر