کد خبر: ۶۹۴۲۱۵۳
تاریخ انتشار: ۰۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۱
رئیس دانشگاه آزاد مطرح کرد؛

طهرانچی گفت: تحول در دانشگاه فقط یک شعار نیست و معتقدیم اگر تشکل‌های دانشجویی کنار ما نباشند، این تحول ممکن نیست.

بدون حضور تشکل‌ها تحول در دانشگاه امکانپذیر نیست/ تشکل‌های دانشجویی می‌توانند ظرف دانشگاه را اصلاح کنند/ شفافیت مالی در دستورکار دانشگاه آزاد اسلامی استبه گزارش  حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان،  محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد در نشست صمیمانه با دبیران اتحادیه ها، تشکل‌ها و جمعی از مسئولان بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد در مجتمع حافظ برگزار شد، با تبریک ولادت امام حسن مجتبی (ع) و سی و هفتمین سالگرد تاسیس دانشگاه آزاد گفت: دانشگاه یک ظرف و یک مظروف دارد که گاهی توجه ما به ظرف کمتر است و فقط به مظروف نگاه می‌کنیم، یعنی مدیریت، اساتید و رفتار دانشجویان را نقد می‌کنیم، در حالی که ظرف دانشگاه هم روح و فرهنگ خود را دارد و هم توجه به آن از اهمیت خاصی برخوردار است.

وی ادامه داد: زمانی که ظرف دانشگاه ۸۰ سال پیش به عنوان نهاد برآمده از مدرنیته غرب وارد کشور شد، در مقابل حوزه علمیه که نهاد دانش و فرهنگ بود، قرار گرفت و فرهنگ دانشگاه، دین‌گریزی و دین‌زدایی بود، اما آنچه توانست بر این فرهنگ فائق آید، تشکل‌های دانشجویی بود که تحت نوری که از نهاد مرجعیت، امام خمینی (ره) و پیروان ایشان ساتع می‌شد، افرادی مانند شهید مفتح و شهید مطهری در دانشگاه جریانی راه انداختند که نشان داد کسانی که درون ظرف دانشگاه بودند، تابع این ظرف نشدند.

وی با بیان اینکه در نظام جمهوری اسلامی ایران به‌حمدالله نور پرتلالو ولایت همه تفکرات را در آغوش می‌گیرد و همه با سلائق مختلف کنار هم قرار می‌گیرند، گفت: در چنین نظامی تشکل‌های دانشجویی می‌توانند ساختارشکنی کرده و فرهنگ ظرف دانشگاه را تغییر دهند. هنوز ساختار دانشگاه‌ها کشش این ساختارشکنی را ندارد و تشکل‌های دانشجویی یکی از مهم‌ترین جایگاه‌هایی است که از انقلاب و ولایت انرژی می‌گیرد و می‌تواند فرهنگ جدید در ظرف دانشگاه به وجود آورد.

شفافیت مالی دانشگاه آزاد، دغدغه تشکل‌های دانشجویی

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به دغدغه تشکل‌های دانشجویی نسبت به شفافیت مالی و عملکرد دانشگاه آزاد، تصریح کرد: دانشگاه آزاد سی و چند سال بر یک روال حرکت کرده و هرگونه شفافیت در آن غیرممکن بود، البته این دانشگاه خدمات زیادی انجام داده و در شهر‌های کوچک که مردم برای توسعه این دانشگاه به صحنه آمده‌اند، وضعیت واحد‌های دانشگاهی شفاف‌تر است.

رئیس دانشگاه آزاد با اشاره به انجام حسابرسی از عملکرد مالی این دانشگاه در دوره مدیریتی جدید، اظهار داشت: برای اولین بار در تاریخ دانشگاه آزاد، یک حسابرس مستقل وضعیت عملکرد مالی ۱۲۰ واحد دانشگاهی را مورد ارزیابی قرار داد. باید توجه داشت که تا پیش از این هیچ‌گونه حسابرسی مستقل از دانشگاه آزاد نشده بود. در جریان این حسابرسی مشخص شد که اشکالات سیستمی و رفتاری فراوانی در عملکرد واحد‌های دانشگاهی وجود داشته است.

طهرانچی تصریح کرد: استان تهران یکی از مبهم‌ترین وضعیت‌های مالی را داشت که بیشتر اشکالات آن سیستمی بود و در واحد‌های کوچک در استان‌ها وضعیت مالی بهتر بود. پس از انجام حسابرسی‌ها، جلسات زیادی با حضور آقای ولایتی رئیس هیئت موسس و هیئت امنا تشکیل دادیم تا بتوانیم ساختار لازم را برای ایجاد شفافیت در دانشگاه آزاد خلق کنیم.

وی با بیان اینکه یکی از موضوعات مهم در طراحی نظام شفاف، گردش اطلاعات است، گفت: دانشگاه آزاد با چند مشکل در گردش اطلاعات مواجه بود؛ حساب‌های واحد‌های دانشگاهی در بانک‌ها مشخص نبود و سامانه یکپارچه و متمرکز دانشجویی در این دانشگاه وجود نداشت. به همین دلیل اطلاعات کاملی از وضعیت واحد‌های دانشگاهی نداشتیم. در دوره جدید، نظارت بر واحد‌ها را به صورت جدی در دستور کار قرار دادیم، چرا که معتقد بودیم تا وضعیت واحد‌ها را بررسی نکنیم، نمی‌توانیم شفاف‌سازی و نظام‌مندی را اجرایی کنیم.

عضو هیئت امنای دانشگاه آزاد تاکید کرد: از امسال تخصیص‌های مالی واحد‌های دانشگاهی براساس بودجه مصوب سالانه واحد‌ها صورت می‌گیرد. با این روند، هزینه‌های فرهنگی، دانشجویی، پژوهشی و غیره دارای شناسنامه شده و درآمد‌ها و هزینه‌کرد‌ها قابل پیگیری و ارزیابی خواهد بود.

طهرانچی با اشاره به تمرکز منابع مالی واحد‌های دانشگاه آزاد در سازمان مرکزی، گفت: برای نظام‌مند کردن وضعیت مالی دانشگاه، منابع واحد‌ها را در خزانه سازمان مرکزی تجمیع کردیم.

رئیس دانشگاه آزاد اظهار کرد: شفافیت مالی یکی از موضوعاتی است که در دانشگاه آزاد دنبال می‌کنیم و برای اینکه شعار شفافیت محقق شود، باید جریان مالی دانشگاه را منظم و نظام‌مند کنیم تا بتوانیم از وضعیت آن گزارش تهیه کنیم. همانطور که پس از انجام حسابرسی مستقل، گزارش آن در جلسات هیئت امنای استانی با حضور ائمه جمعه، استانداران و نمایندگان وزارت ارائه شد.

از نقد‌ها نگران و ناراحت نمی‌شویم

وی با اشاره به نقش تشکل‌های دانشجویی در ایجاد تحول در دانشگاه، گفت: تحول دانشگاه آزاد فقط یک شعار نیست و معتقدیم اگر تشکل‌های دانشجویی کنار ما نباشند، این تحول ممکن نیست، بنابراین نقد‌ها و نظرات تشکل‌های دانشجویی را برای خود غنیمت می‌دانیم و به هیچ وجه از نقد‌ها نگران و ناراحت نمی‌شویم.

طهرانچی در پایان خطاب به اعضای تشکل‌های دانشجویی، تاکید کرد: اینکه برخی در این جلسه از ورود بی‌مورد مدیران دانشگاه به موضوعات تشکل‌ها گله‌مند بودند، انتقاد درستی است و نشان می‌دهد که تشکل‌ها هنوز نتوانسته‌اند بر ظرف دانشگاه اثرگذار باشند. شما دانشجویان جوان و پرانرژی هستید و نباید تابع ظرف باشید. همه باید ظرف را متناسب با مظروف آن که نیرو‌های انقلابی جوان است و شامل همه آحاد و سلایق می‌شود، اصلاح کنیم.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۶
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۲
آقای طهرانچی چرا 400 هزار تومان به حقوق کارمندان اضافه نشده و فقط به اساتید اضافه میشود ؟ بنظر شما یک کارمند دانشگاه آزاد با دوملیون تومان میتواند زندگی کند ؟به لطف تحول شما روزانه فقط باید 40 کیلومتر به سوهانک برویم و 40 کیلومتر برگردیم !
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۲
همانگونه که دکتر طهرانچی رمودند واحدهای بزرگ مانند تهران مرکز از سالیان دور وضعیت مالی شفافی نداشته اند اما آیا قوه قضاییه وارد شده یا میشود ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۱
همه جا بايد شفافيت مالي مورد توجه قرار بگيرد
شادنوش
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۱
شفافیت مالی از افشاگری حقوق و مزایای مدیران عالی دانشگاه و معاونانش باید آغاز گردد.
پاسخ ها
شیری
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۱
چگونه حقوق و مزایای معاونان سابق را افشا کردند الان هم حقوق خودشان را کامل و شفاف بیان کنند
ن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۱
بیشتر نظارت شود
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر