کد خبر: ۶۹۴۲۴۱۲
تاریخ انتشار: ۰۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۸

جلسه طرح شبکه شهر‌های خلاق فرهنگ و هنر صبح چهارشنبه اول خردادماه در معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

طرح شبکه شهر‌های خلاق فرهنگ و هنر اجرا می‌شودبه گزارش  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان،سیدمجتبی حسینی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در جلسه طرح شبکه شهر‌های خلاق فرهنگ و هنر گفت: یکی از مباحث در هنر این است که پیمایش جدی در هنر نداشته ایم و رشد و توسعه هنر را به درستی رصد نکرده ایم. امروز از نظر نیروی انسانی در هنر کشور سرمایه داری هستیم و این جمعیت دارای مهارت و توان هنری، در سراسر کشور پراکنده هستند و هنرمندان در نقاط مختلف کشور موجب رونق هنر در شهر‌ها و استان‌ها شده اند.

وی افزود:سرمایه امروزی ما در هنر با میراث تاریخی و ظرفیت دیگر اگر یکپارچه شوند، توفیق ویژه‌ای در هنر حاصل می‌شود و با این ظرفیت و امکان می‌توانیم فردای بهتری در هنر داشته باشیم. شهر‌هایی که در رشته‌های خاص، ظرفیت دارند؛ می‌توانند با توجه به میراث تاریخی و ظرفیت‌های دیگر به عنوان شهر‌های خلاقِ هنر نقش فعالانه داشته باشند و می‌توانند در ارتباط با شهر‌های دیگر یک شبکه‌ای ایجاد کنند و ظرفیت‌های شهر‌های دیگر را هم مورد توجه قرار دهند.

حسینی در ادامه گفت: طرح شبکه شهر‌های خلاق فرهنگ و هنر اگر چه در نگاه اول از شهر‌های خلاق یونسکو الهام گرفته است؛ اما سعی شد فراتر از آن برود و شرایط و مشخصه‌های بومی و فرهنگی مدنظر قرار گیرد. این طرح، از سوی معاونت هنری در راستای کلان برنامه‌های وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی است که ابتدا در حوزه‌های هنر‌های نمایشی، هنر‌های تجسمی، موسیقی و مد و لباس تدوین شد، اما پس از طرح در وزارتخانه مقرر شد طرح شبکه شهر‌های خلاق فرهنگ و هنر در همه حوزه‌های فرهنگ مانند سینما و ادبیات هم انجام شود. قرار شد دبیرخانه این طرح در معاونت امور هنری تشکیل شود، جلسات متعددی در نیم سال دوم سال گذشته انجام و مطالعات و پژوهش‌هایی هم شروع شد و قرار شد طرح شبکه شهر‌های خلاق فرهنگ و هنر در سال ۱۳۹۸ اجرایی شود و امیدواریم این طرح کار خود را آغاز کند و به عنوان یکی از طرح‌های مؤثر در حوزه هنر و اقتصاد فرهنگ و هنر اجرا شود.

مرتضی کاظمی مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این جلسه با اشاره به اقتصاد خلاق گفت: امروزه اقتصاد خلاق یکی از قدرتمندترین اقتصاد‌های جهان است و ما به شدت به اقتصاد خلاق نیاز داریم و استعداد و ظرفیت‌های فراوانی داریم، بیشترین دانشگاه هنر و فارغ التحصیل هنر را در منطقه داریم و به دلیل بی توجهی دولت و برنامه ریزان و اصحاب فرهنگ و هنر از این ظرفیت استفاده نشده است و شهر‌های خلاق می‌توانند این ظرفیت را مورد استفاده قراردهند تا ابتدا در داخل کشور این اقتصاد پویا شود و بعد در منطقه و جهان فعال شود و در طرح شبکه شهر‌های خلاق فرهنگ و هنر، اصحاب فرهنگ و هنر فعال هستند.

وی ادامه داد:امیدواریم در آینده نزدیک اقتصاد خلاق را چنان قوت بخشیم. اقتصاد ایران اکنون بر سه منبع صنعت، کشاورزی و خدمات است و قطب چهارم اقتصاد ایران را می‌توان به عنوان اقتصاد خلاق شکل دهیم و شهر خلاق یکی از بستر‌های مناسب اقتصاد خلاق است.

محمدحسن خوشنویس در این جلسه گفت: طرح شبکه شهر‌های خلاق فرهنگ و هنر باید با یک استراتژی و اهداف درست پیش برود و یک شبکه سازمانی داشته باشد. شهر خلاق بر شهروند خلاق استوار است و شبکه‌های این شهروندان خلاق را به هم مرتبط می‌کند. همچنین هم افزایی در این طرح، ضرورت دارد. صنایع خلاق ما مخاطب و متقاضی دارد اما نتوانستیم بازار‌ها را کشف کنیم بنابراین هم افزایی و جمع فرهنگ و هنر اثرگذار است.

خوشنویس گفت:اساس این طرح نگاه آمایشی است و ضرورت دارد که شبکه شهر‌های خلاق فرهنگ و هنر در پیوند با سایر رشته‌ها و حوزه‌ها قرار گیرد و برای آن برنامه پایدار قرار می‌گیرد. این طرح بر مشارکت آگاهانه و فعالانه شهروندان استوار است و دولت و نهاد‌های عمومی تسهیل گری می‌کند.

علی اصغر سیدآبادی مشاور برنامه ریزی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: اتکای طرح بر پژوهش و مباحث نظری است. در صد سال اخیر سیاستگذاری و برنامه ریزی در تهران بوده است که از یک سو مانع خلاقیت و از سوی دیگر مانع دیده شدن تنوع‌ها شده است؛ بنابراین شبکه شهر‌های خلاق فرهنگ و هنرقصد دارد برنامه ریزی مشارکتی داشته باشد.

سیدامین مؤیدی اصفهانی مشاور برنامه ریزی و نظارت راهبردی معاونت امور هنری گفت: طرح شبکه شهر‌های خلاق فرهنگ و هنر در راستای برنامه‌های وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی است و پس از مطالعات و جلسات متعدد و فعالیت گروه پژوهشی و اجرایی طرح، پیش نویس فراخوان طرح شبکه شهر‌های خلاق فرهنگ و هنر آماده شده است تا مورد بررسی قرار گیرد.

همایون امیرزاده رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این جلسه گفت: شناسایی ظرفیت ها، ایده‌ها و منابع و همچنین آموزش هنر در این موضوع و پایداری در این طرح مهم است.

همچنین در این جلسه نمایندگان سازمان سینمایی، معاونت امور فرهنگی، معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی، معاونت توسعه مدیریت و منابع و معاونت حقوقی، امور مجلس و استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نظرات خود را درباره طرح بیان کردند.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر