کد خبر: ۶۹۴۲۷۴۷
گروه : فارس » شیراز
تاریخ انتشار: ۰۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۳۱

استفاده عمومی از قدرت زور و تهدید یا نیروی جسمانی علیه کودک موجب لطمه به سلامتی حیات، رشد و عزت نفس او می‌شود.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز، مسئول واحد سلامت روان مرکز بهداشت شهدای انقلاب شیراز، با اشاره به اهمیت سلامت اجتماعی و شناخت فرد از چگونگی عملکرد خود در اجتماع و کیفیت روابط او با افراد دیگر گفت: فرد در جامعه‌ای متشکل از خانواده، دوستان، سازمان‌های اجتماعی، محیط و هنجار‌های اجتماعی زندگی می‌کند و تعامل او با جامعه، نشانگر سلامت اجتماعی فرد است.

ندا خورشیدیان، حمایت اجتماعی را به معنی دسترسی فرد به اعضای خانواده، دوستان، نزدیکان و گروه‌های مورد اعتمادی تعریف کرد که بتواند در مواقع لزوم به آن‌ها تکیه کند و افزود: پیامد‌های مثبت سلامت اجتماعی، رضایت از زندگی، عدالت و رفاه اجتماعی است.

وی تصریح کرد: از مهم‌ترین پیامد‌های منفی سلامت اجتماعی خشونت خانگی و رفتاری با کودکان است.

این کارشناس سلامت روان با بیان اینکه در سال‌های گذشته نگرش نسبت به کودک از محور دارایی و اموال بزرگسال به موجوداتی دارای حقوق انسانی تغییر یافته است، ادامه داد: استفاده عمومی از قدرت زور و تهدید یا نیروی جسمانی علیه کودک که موجب لطمه به سلامتی حیات، رشد و عزت نفس او می‌شود، نوعی کودک آزاری محسوب می‌شود که انواع مختلف دارد.

مسئول واحد سلامت روان مرکز بهداشت شهدای انقلاب، اضافه کرد: روانشناسان و روانپزشکان بر این باورند که تنبیه بدنی راه موثری برای تربیت کودکان نیست و تاثیر موقت و کوتاه مدت دارد و باعث افزایش خشونت در کودکان می‌شود.

خورشیدیان، کودک آزاری جسمی را مانند کتک زدن، تکان دادن شدید، سوزاندن و کودک آزاری جنسی را درگیر شدن کودک در رفتار‌های جنسی عنوان کرد که روند تکامل رشدی و قوانین اجتماعی را زیر پا می‌گذارد.

وی، کودک آزاری عاطفی را نوعی رفتار با کودک و الگوی مراقبت از کودک نام برد که در آن والدین محیط مناسب برای رشد کودک را فراهم نمی‌کنند و یا دسترسی کودک به مادر یا مراقب را محدود می‌کنند که این کار، باعث تحقیر و ایجاد ترس در کودکان می‌شود.

این کارشناس سلامت روان، غفلت را به معنای کوتاهی مراقب کودک از مراقبت مسئولانه فیزیکی و نظارت کافی بر رشد کودک تعریف کرد و گفت: غفلت جسمانی، یکی از شایع‌ترین انواع غفلت هاست و شامل مراقبت ناکافی، شاهد خشونت بودن و محروم کردن کودک از ارتباط با دیگر افراد می‌شود.

خورشیدیان غفلت پزشکی را، سرباز زدن یا تاخیر والدین در انجام اقدامات درمانی مراقبت‌های بهداشتی مانند درمان یا خودداری از انجام مراقبت‌های بهداشتی و غفلت محیطی را غفلت از فراهم کردن مکان ایمن و مناسب برای رشد کودک برشمرد.

وی با مهم برشمردن توجه به مجموعه‌ای از عوامل که باعث افزایش احتمال وقوع سوء رفتار با کودک می‌شود، افزود: بسیار مهم است که کودکان در شرایط بحرانی قدم‌های رسیدن به یک برنامه امنیتی را بدانند، و بتوانند در شرایط ناامن به نقطه ایمنی بازگردند.

این کارشناس سلامت روان به پدر و مادر‌ها توصیه کرد: بهتر است دست کم سه نفر را برای دریافت کمک به کودکان معرفی کرد و مکان‌های امن در محیط منزل، خیابان یا محله و چگونگی تماس با مراکزی مانند پلیس ۱۱۰ و اورژانس اجتماعی ۱۲۳ را به آنان ها آموزش داد.
انتهای پیام/م 

اثرات خشونت در کودکان 

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر