کد خبر: ۶۹۴۲۷۹۰
گروه : فارس » شیراز
تاریخ انتشار: ۰۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۰:۳۵
رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس:

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس گفت: کشور در شرایط کنونی با توجه به تحریم‌های انجام شده ضروری است در تولید روغن و دانه‌های روغنی به خودکفایی برسیم.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز، محمدمهدی قاسمی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس با بیان این مطلب که ۳۰ درصد واردات کل کشور به روغن و دانه‌های روغنی اختصاص می‌یابد، افزود: ما انتظار داریم میزان سطح قابل کشت را ثابت نگه داشته و در همین سطح مدیریت تولید را انجام دهیم تا تولید دانه بیشتری داشته باشیم.

وی افزود: در سال قبل توانستیم با برداشت ۱۹ هزار هکتار کلزا، حدود ۱۵ درصد سهم روغن کشور را تولید کنیم این در حالی است که این میزان در سال‌های گذشته حدود ۸ تا ۹ درصد بوده و ۹۱ تا ۹۲ درصد روغن را وارد می‌کردیم.

قاسمی با اشاره به اهمیت کشت کلزا در پایداری و تولید بهتر گندم، گفت: هر جا کلزا کشت شده حتما یک الی دو تن افزایش تولید گندم با کیفیت بهتر داشتیم. کشت کلزا حدود ۱۷ تا ۲۵ درصد جایگزین گندم و جو می‌شود و نباید با کشت بیشتر با چالش روبرو شویم.

وی با بیان این مطلب که باید به سمت عملیاتی کردن موضوع کشت کلزا رفت گفت: باید در همه سطوح استان فارس برنامه کشت کلزا را داشته باشیم و آبی که برای کشت شتوی رها می‌کنیم صرفاً برای کشت این محصول است.

قاسمی عنوان کرد: باید جلوی کشت بی رویه سبزی و صیفی گرفته شود و با همکاری شرکت آب منطقه‌ای استان فارس می‌توان با اعمال شرایط سخت گیرانه، برداشت آب از چاه‌ها را محدود کرد و اجازه برداشت آب برای بیش از آنچه در پروانه قید شده داده نشود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس به ارائه بسته حمایتی در کشت کلزا اشاره کرد و گفت: باید بذر، بیمه، تسهیلات، کمک‌های فنی اعتباری، بذر کار، نشاء، قیمت خرید ادوات کاشت و داشت و برداشت، سموم و علف کش، کود سولفات آمونیوم، آبیاری تحت فشار و بسته‌های تحقیقاتی و آموزشی و ترویجی و ... چارچوب مشخص و مدون داشته باشد. از هم اکنون باید نیاز‌های کودی را در دستور کار قرار داد.

وی اظهار کرد که کود پایه اگر نیاز است باید قبل از کشت آماده باشد، عاملین توزیع باید اعتباراتشان آماده باشد و سازمان تعاونی روستایی و اتحادیه شرکت‌های تعاونی تولید توزیعی و تامین کنندگان کود باید این مقدمات کار را به سهل‌ترین روش در اختیار کشاورزان قرار دهند.

قاسمی با تاکید بر این موضوع که باید امروز اضطرار کشور را درک کنیم، یادآور شد: این شرایط از یک بابت فرصت است تا امکانات، تجهیزات و منابع را در راستای نیازمند‌های خود که اتفاقا برای ما چالش آفرین هم بوده تجهیز کنیم و از ظرفیت‌های مغفول خود استفاده کنیم.
انتهای پیام/م

ضرورت خودکفایی در تولید روغن و دانه‌های روغنی

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر