کد خبر: ۶۹۴۳۲۹۴
تاریخ انتشار: ۰۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۳

معاون معدن و صنایع معدنی سازمان صمت آذربایجان غربی با اشاره به اینکه ۶۸ نوع ماده معدنی در کشور شناسایی شده است، اضافه کرد: ۵۱ نوع از این تعداد در آذربایجان غربی وجود دارد که در مرحله اکتشاف و بهره برداری است.

کشف بیش از ۵۰ نوع ماده معدنی در آذربایجان غربیبه گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان ، پریسا عابدپور معاون معدن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی گفت: ۴۶۸ معدن در آذربایجان غربی فعال است و پنج هزار و ۱۲۲ نفر به صورت مستقیم در معادن این استان مشغول فعالیت هستن.

وی با اشاره به اینکه ظرفیت استخراج معادن استان ۱۶ میلیون تن است، بیان کرد: ذخیره قطعی معادن آذربایجان غربی در حال حاضر به یک میلیارد و ۱۳۷ میلیون و ۲۲۹ هزار تن می‌رسد.

عابدپور اضافه کرد: سالانه ۹۴۷ هزار تن سنگ طلا از سه معدن و ۵۳۵ هزار تن سنگ تزیینی از ۲۲ معدن آذربایجان غربی برداشت می‌شود.

معاون معدن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی گفت: طی سال گذشته ۲۳ میلیون و ۸۲۷ هزار و ۷۵۳ کیلو گرم انواع مواد معدنی به ارزش سه میلیون و ۹۴۷ هزار و ۱۷۳ دلار از مبادی گمرکی این استان صادر شده است.

عابدپور با اشاره به اجرای طرح‌های فرآوری معدنی طی سال‌های اخیر در آذربایجان غربی اظهار داشت: در حال حاضر سه واحد فرآوری در شمال و جنوب استان فعال است که چینی پیرانشهر، تراورتن تکاب و مرمریت پلدشت را شامل می‌شود.

وی اعلام کرد: راه اندازی ۲ واحد فرآوری سنگبری در شمال و جنوب استان با ۶۰۰ و ۴۰۰ میلیارد ریال در برنامه قرار دارد که پیگیری آن از سال ۱۳۹۶ آغاز شده و در حال حاضر در حال انعقاد قرارداد هستیم.

بخش معدن و صنایع پایین دستی آن محور توسعه آذربایجان غربی به شمار می‌رود، اما معادن سنگ این استان با مشکلات عدیده ای، چون خام فروشی و نبود بازار مواجه است.

اعطای تسهیلات با بهره بانکی پایین جهت سرمایه در گردش و همچنین نوسازی ماشین آلات معدنی برای بهبود عملکرد معادن این استان ضروری است.

آذربایجان غربی از وضعیت مناسبی در زمینه ذخایر معدنی برخوردار است، اما هنوز تا بهره برداری مطلوب از ظرفیت‌های بخش معدن و صنایع معدنی راهی طولانی در پیش دارد.

محدوده آذربایجان غربی تحت پوشش سه زون از زون‌های بیست گانه اکتشاف سیستماتیک کشور شامل ' اشنویه – خوی'، 'مریوان – مهاباد' و شاهین دژ – ماهنشان' قرار دارد.

انتهای پیام/م

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر