کد خبر: ۶۹۴۳۵۲۲
تاریخ انتشار: ۰۴ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۰

ایام امتحانات شرایط خاص برای محصلان ایجاد می‌کند، رعایت برخی بایدها و نبایدها از جمله چگونگی مصرف خوراکی به موفقیت در این روزها کمک می‌کند.

به گزارش خبرنگار  حوزه آموزش و پرورش گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، به خرداد ماه که می‌رسیم، تب امتحانات پایان ترم در بین دانش آموزان حسابی داغ می‌شود، پدر و مادر‌ها تلاش خود را به کار می‌گیرند تا فرزندانشان در محیطی آرام و به دور از تنش مطالعه کنند، اما با این حال بسیاری از دانش آموزان دچار استرس‌ می‌شوند.

امتحانات پایان ترم با اینکه از هفت سالگی تا ۱۸ سالگی همراه دانش آموز است، اما  همواره آنها را دچار استرس‌ می‌کند، وجود این تنش‌ها طبیعی است؛ جالب است که با گذشت سال‌ها نه تنها این استرس کاهش نمی‌یابد بلکه هر ساله بیشتر می‌شود و دلیل آن هم حساس شدن شرایط  و دشوار شدن درس‌هاست که بسیاری از دانش آموزان را گرفتار می‌کند.

امتحان نهایی ۹۸/ چند توصیه مهم که دانش آموزان باید از آن مطلع باشند


بیشتر بخوانید: کنکور ۹۸/ کتاب کمک درسی چه تاثیری در قبولی کنکور دارد؟


روش درست مطالعه، برنامه‌ریزی مناسب، خواب کافی، تغذیه مناسب و مغذی، همراهی خانواده، ورزش، هدفمندی، دوری از استرس و اضطراب، همت بالا، استفاده از کتاب درسی و  مشاوره با اساتید و مشاوران مجرب از نکاتی است که باید در طول دوران مطالعه مدنظر قرار داد و آن را رعایت کرد.

خوب است بدانید امتحانات پایان ترم را می‌توان با آرامش کامل و برنامه‌ریزی مناسب شبیه یک آزمون معمولی پشت سر گذاشت و با خیال راحت برای سال تحصیلی جدید آماده شد؛ قصد داریم از این پس با بسته ویژه امتحانات شما را با نکات مهم و مطالب کلیدی آشنا کنیم تا ضمن رسیدن به آرامش و دوری از استرس، روش‌های موفقیت را کسب کنید و نتیجه‌ای مطلوب و قابل قبول در کنکور به دست آورید.

امتحان نهایی ۹۸/ چند توصیه مهم که دانش آموزان باید از آن مطلع باشند

پویا علاالدینی شورمستی روان‌شناس و مشاور در گفت‌وگو با خبرنگار  حوزه آموزش و پرورش گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: حداکثر زمانی که افراد می‌توانند فکر خود را بر موضوعی متمرکز کنند بیش از ۳۰ دقیقه نیست، یعنی باید سعی شود حدود ۳۰ دقیقه بر یک مطلب تمرکز کرد یا مطالعه داشت و حدود ۱۰ الی ۱۵ دقیقه استراحت کرد سپس مجددا با همین روال شروع به مطالعه کرد.

این مشاور ادامه داد: پیش از مطالعه از مصرف غذا‌های چرب و سنگین خودداری و چند ساعت پس از صرف غذا مطالعه را آغاز کنید، چون پس از صرف غذای سنگین بیشتر جریان خون متوجه دستگاه گوارش می‌شود تا به هضم و جذب غذا کمک کند و لذا خونرسانی به مغز کاهش می‌یابد و از قدرت تفکر و تمرکز کاسته می‌شود.


بیشتر بخوانید: معجزه گیاهان دارویی در رفع هیجانات عصبی/ اضطراب و استرس را با دمنوش‌های گیاهی متوقف کنید


علاالدینی شورمستی با اشاره به اینکه دانش آموزان باید از مصرف خودسرانه دارو خودداری کنند، گفت: از مصرف دارو هم خودداری کنید، همچنین غذا‌های آردی مثل نان قندی قدرت ادراک و تمرکز را کاهش می‌دهد، نوشابه‌های گازدار هم چنین تاثیری بر عملکرد مغز دارند.

امتحان نهایی ۹۸/ چند توصیه مهم که دانش آموزان باید از آن مطلع باشند

وی یادآوری کرد: نکته‌برداری روشی بسیار مناسب برای مطالعه نکات مهم است؛ در این روش شما بعد از درک مطالب، بصورت کلیدی نکات مهم را یادداشت می‌کنید؛ در واقع کلمه کلیدی کوتاه‌ترین، راحت‌ترین، بهترین وپرمعنی‌ترین کلمه‌ای است که با دیدن آن، مفهوم جمله تداعی  و به خاطر آورده می‌شود.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر