کد خبر: ۶۹۴۵۳۲۰
گروه : کرمان » کرمان
تاریخ انتشار: ۰۴ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۰

معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان گفت: سوگواره ملی تعزیه روستای ده زیار کرمان به مناسبت ارتحال ملکوتی بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی (ره) برگزار می‌شود.

فراخوان نخستین سوگواره ملی تعزیه ده زیار منتشر شدبه گزارش  خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمان وحید محمدی معاون هنری اداره ارشاد استان کرمان امروز در جمع خبرنگاران گفت: سوگواره ملی تعزیه روستای ده زیار کرمان به مناسبت ارتحال ملکوتی بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی (ره) بعد از ماه مبارک رمضان برگزار می‌شود.

وی از انتشار فراخوان سوگواره ملی تعزیه روستای ده زیار کرمان خبر داد و افزود: سوگواره تعزیه ده زیار تاکنون در شش دوره برگزار شده و در دوره هفتم به صورت ملی برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه سوگواره تعزیه روستای ده زیار نیز یکی از سوگواره‌هایی است که همه ساله به مناسبت ارتحال ملکوتی بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران و قیام خونین ١٥ خرداد برگزار می‌شود تصریح کرد: همزمانی با ماه مبارک رمضان باعث شد تا از حدود دو سال گذشته سوگواره تعزیه روستای ده‌زیار به بعد از ماه مبارک رمضان موکول شود.

محمدی بیان کرد: حمایت از گروه‌های تعزیه، گرامیداشت پدید‌آورندگان آثار آئینی مذهبی و بستر‌سازی در جهت رشد و تعالی هنر فاخر و معنوی تعزیه با ایجاد وفاق و همدلی از اهداف برگزاری سوگواره تعزیه ده زیار کرمان است.

وی با اشاره به اینکه وجه تمایز سوگواره تعزیه ده‌زیار با سایر سوگواره‌هایی که در سطح کشور برگزار می‌شود اجرای یک مجلس تعزیه در بخش رقابتی است تا در شناخت و انتخاب گروه‌های برگزیده عدالت کامل برقرار شود گفت: در سوگواره ملی تعزیه گروه‌های راه یافته فقط تعزیه شهادت حضرت مسلم بن عقیل (ع) را شبیه خوانی می‌کنند.

معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان با بیان اینکه گروه‌های متقاضی حضور در سوگواره ملی تعزیه ده زیار از سراسر کشور و استان کرمان باید آثار خود را حداکثر تا تاریخ ۱۵ خردادماه جاری به محل دبیرخانه سوگواره ارسال نمایند، گفت: ارسال لوح فشرده و متن تعزیه شهادت حضرت مسلم (ع) به همراه فرم شرکت در سوگواره برای گروه‌های متقاضی الزامی است.

وی با اشاره به اینکه در حاشیه برگزاری سوگواره کارشناسان تعزیه در سطح ملی و استانی برای رفع تحریف و آسیب شناسی و آموزش گروه‌های تعزیه خوانی، کارگاه‌های آموزشی برگزار می‌کنند اظهار داشت: تعزیه‌هایی که توسط گروه کارشناسی بازبینی شرکت در سوگواره انتخاب می‌شود، الزاما بایستی به صورت سنتی و میدانی اجرای عمومی شود.

محمدی با بیان اینکه استفاده از تمام نسخ تعزیه معروف کشور در زمینه شهادت حضرت مسلم بن عقیل (ع) آزاد است تصریح کرد: زمان اجرای تعزیه نباید از ۱۰۰ دقیقه بیشتر باشد و از این مجلس تعزیه در بخش‌های امام‌خوانی، مسلم خوانی، هانی خوانی، زن‌خوانی و بچه‌خوانی در قسمت موافق و ابن زیاد خوانی، اشعث خوانی و... در قسمت مخالف یا اشقیاخوانی، شبیه‌خوان نمونه کشوری انتخاب می‌شود.

وی با اشاره به اینکه زمان برگزاری سوگواره از ۲۲ خرداد تا دوم تیرماه ۹۸ به مدت ۱۲ شب است گفت: مراسم اختتامیه و تجلیل از برگزیدگان سوگواره ملی تعزیه ده زیار ۲ تیر ماه در سقاخانه و دارالشفاء حضرت ابوالفضل (ع) روستای ده‌زیار برگزار می‌شود.

محمدی با بیان اینکه هرگونه تصمیم‌گیری در ارتباط با زمان اجرای هر گروه شرکت‌کننده بر عهده ستاد برگزاری سوگواره است افزود: گروه‌های شرکت‌کننده برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند با شماره همراه ۰۹۱۳۱۹۵۳۶۴۶ تماس بگیرند.

معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان با اشاره به اینکه استقبال بسیار خوبی از سوگواره تعزیه ده زیار در شش دوره قبل شده است اظهار داشت: روستای ده زیار کرمان به عنوان یک پایگاه و کانون تعزیه در سطح کشور مطرح بوده و از خاستگاه‌های تعزیه استان کرمان است که با برگزاری سوگواره‌های تخصصی تعزیه در راستای ارتقای سطح تعزیه و ترویج این هنر آئینی بسیار اثرگذار است.

گروه تعزیه ده زیار کرمان از گروههای قدیمی ودارای رتبه های کشوری تعزیه  است .

انتهای پیام/ح

نخستین سوگواره تعزیه ملی ده زیار

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر