کد خبر: ۶۹۴۷۴۷۶
تاریخ انتشار: ۰۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۷:۰۱
باشگاه خبرنگاران جوان گزارش می‌دهد؛

دانشگاه تهران برای کنترل کارت‌های دانشجویی هنگام ورود دانشجویان به دانشگاه هیچ برنامه‌ای ندارد و ورود و خروج برای عموم آزاد است.

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، روز دوشنبه ۲۳ اردیبهشت ماه بود که دانشگاه تهران به صحنه اعتراض و زد و خورد دانشجویان تبدیل شد و  برای ساعاتی  دانشگاه فضای ملتهب و ناآرام به خود دید؛ اعتراضاتی که به گفته مسئولان از بیرون دانشگاه ساماندهی شده بود و عده‌ای افراد نامرتبط با فضای دانشگاهی وارد این محیط شده بودند و قصد بر هم زدن نظم دانشگاه تهران را داشتند.

این اعتراضات در واکنش به مسائل انضباطی و پوشش دانشجویان رخ داده بود و آن‌ها در واکنش به حضور گشت‌های انضباطی در دانشگاه اعتراض داشتند.

پس از آنکه درگیری‌ها از ظهر آن روز آغاز شد، مسئولان حراست دانشگاه سعی کردند اعتراضات و دانشجویان به داخل آمفی تئاتر مرکزی دانشگاه هدایت کنند و در  آنجا به تقاضا‌ و صحبت‎های  دانشجویان گوش کنند؛ البته در همان زمان دانشجویان با یکدیگر زد و خورد‌های داشتند و اتفاقات حاشیه‌ای بسیاری به وجود آمد، اما خوشبختانه در عصر همان روز این اعتراضات خاتمه پیدا کرد.

به گفته شاهدان عینی عده‌ای افراد چپ گرا که خواهان بر هم زدن نظم جامعه و دانشگاه هستند اعتراضات بی‌پایه و اساسی را ساماندهی کردند و قصد داشتند اعتراضات را از محیط دانشگاه تهران به دیگر دانشگاه‌ها تعمیم دهند.

 ۲۳ اردیبهشت روز آرام دانشگاه تهران بود

مجید سرسنگی معاون فرهنگی دانشگاه تهران در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به اتفاقات روز دوشنبه و با بیان اینکه محیط دانشگاه  تهران همیشه آرام بوده است،‌ تصریح کرد: روز دوشنبه  فضای دانشگاه تهران آرام بود اما به دلیل اینکه برخی افراد با محیط دانشگاهی آشنا نیستند، فکر می‌کنند اعتراض دانشجویان به منزله ناآرامی فضای دانشگاه است.

وی ادامه داد: افرادی از بیرون دانشگاه آمده بودند و اصلا دانشجو نبودند و با تحریک دانشجویان اعتراض خود را آغاز کردند.

معاون فرهنگی دانشگاه تهران بیان کرد: در جریان اتفاقات روز دوشنبه، طرفین با یکدیگر صحبت و درخواست‌هایشان را مطرح کردند،‌ بنده هم در آمفی تئاتر دانشگاه با آنان صحبت کردم و درخواست ‌ها را شنیدم، بازهم تاکید می‌کنم که فضای دانشگاه تهران مانند  همیشه عادی بود. 

ورود برای عموم آزاد است/ دانشگاهی که اعتقادی به کارت‌های دانشجویی ندارد

دانشگاه برای رد ادعای وجود گشت نیازی به ارائه بیانیه ندارد

پس از اعتراضات روز دوشنبه، بسیج دانشجویی دانشگاه تهران طی نامه‌ای از محمود نیلی احمد آبادی ریاست این دانشگاه  درخواست کرد تا در روز ۲۵ اردیبهشت با حضور در مسجد دانشگاه درباره حواشی ایجاد شده پاسخگو باشد.

نیلی احمدآبادی در پاسخ به سوال یکی از دانشجویان مبنی بر آن که چرا برخی از دانشجویان بدون داشتن هیچ مجوزی به رسمیت شناخته شده‌‍اند و تریبون دارند، اظهار کرد: دانشگاه محلی برای ایجاد گفتمان و طرح مواردی برای بحث است، ما به عنوان مسئول تمام تلاشمان را به کار گرفته‌ایم تا وظیفه خود را به درستی انجام دهیم و اگر کمبود‌هایی وجود دارد مربوط به دوره‌های قبل از ماست؛ سیاست ما روز دوشنبه از ابتدای حواشی  هدایت اعتراض‌ها به داخل سالن و فضایی بود که تشنج کمتری به همراه داشته باشد و این موضوع را نباید به معنای به رسمیت بخشیدن این حرکت بدانید، زیرا ما تنها به دنبال کنترل فضا و پیشگیری  از ارسال تصاویر تشنج‌ها از طریق رسانه‌ها به محیط خارج از دانشگاه بوده‌ایم.

وی گفت: تعداد معترضان روز دوشنبه بسیار کم بود و به وجود آمدن اتفاقاتی از این دست به معنای شدید بودن قضایا نیست، اینکه تصور کنیم ایستادن یک خانم در ورودی دانشگاه علت اصلی بروز اتفاقات بوده نکته‌ای اشتباه است؛ دانشگاه برای رد ادعای وجود گشت نیازی به ارائه بیانیه ندارد، زیرا اجرای قوانین مرتبط با حجاب جزئی از وظایف دانشگاه است.

نیلی احمد آبادی در پاسخ به این سوال که آیا می‌توانید قانونی که همه دانشجویان به  اجرای آن متعهد هستند را اجرا کنید یا خیر بیان کرد: نباید تمام دانشگاه را با توجه به چند اتفاق اخیر رصد کنید، این دانشگاه همچنان بهترین دانشگاه ایران است و من به اکثر دانشجویان آن افتخار می‌کنم؛ برای این جمع شده‌ایم تا وضعیت پوشش و هنجار‌ها در دانشگاه بهبود پیدا کند، زیرا ما معتقدیم که وضعیت پوشش دانشجویان در دانشگاه و خارج از آن متفاوت است.

ورود برای عموم آزاد است/ دانشگاهی که اعتقادی به کارت‌های دانشجویی ندارد

ساماندهی اعتراضات توسط افرادی بیگانه

مسئولان دانشگاه تهران تاکید داشتند که اعتراضات از بیرون دانشگاه ساماندهی شده و افرادی  با تغییر چهره خود وارد این محیط شده بودند و آن‌هایی که اصلا دانشجو نبودند به اغتشاشات دامن زدند و به دنبال آن‌ها دانشجویان اصلی دانشگاه تهران هم تحریک شدند و آن‌ها را همراهی کردند.

مشکل اصلی دانشگاه تهران عدم کنترل کارت‌های دانشجویی در گیت‌های ورودی به دانشگاه است و مسئولان حراست این دانشگاه اعتقادی به کنترل دانشجوان ندارند و هر فردی می‌تواند به راحتی وارد بزرگ‌ترین و معروف‌ترین دانشگاه کشور شود در حالی که دیگر دانشگاه‌های کشور به‌صورت جدی به کنترل کارت‌های دانشجویی می‌پردازند و هیچ فرد غیردانشگاهی حق ورود به محیط دانشگاه را ندارد.

کنترل نکردن کارت‌های دانشجویی در کنار عدم دقت در پوشش دانشجویان سبب شده تا دانشگاه تهران روی خط هنجار‌های ایرانی و اسلامی حرکت نکند و هر فردی بتواند با هر پوششی وارد این دانشگاه شود.

پس از حواشی روز ۲۳ اردیبهشت، ریاست دانشگاه تهران اعلام کرد حراست دانشگاه  روی پوشش و ورود و خروج دانشجویان کنترل بیشتری را انجام خواهد داد.

ورود برای عموم آزاد است/ دانشگاهی که اعتقادی به کارت‌های دانشجویی ندارد

بارها به حراست دانشگاه تذکر داده‌ایم

خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان برای  پیگیری کنترلی که ریاست دانشگاه تهران از آن صحبت می‌کرد، روز‌های شنبه و یکشنبه سری به دانشگاه تهران زد ، اما بدون آنکه از او تقاضای کارت کنند، توانست از تمام درب‌های دانشگاه عبور کند و وارد محیط شود  این موضوع درحالی بود که  هیچ یک از مسئولان حراست این دانشگاه از وی کارت دانشجویی نخواستند.

موضوع را از مجید سرسنگی معاون فرهنگی دانشگاه تهران جویا شدیم و او در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان گفت: متاسفانه این مشکلی است که از سوی مسئولان حراست دانشگاه تهران صورت گرفته و ما هم بار‌ها به آن‌ها این موضوع تذکر داده‌ایم، اما حراست دانشگاه در انجام برنامه‌های خود کوتاهی می‌کند.

اسماعیل سلیمانی مسئول حراست دانشگاه تهران هم در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان گفت: کنترل نکردن کارت‌های دانشجویی هنگام ورود دانشجویان به دانشگاه را قبول داریم و البته در حال حاضر سیاست آن است که در این مورد کمتر تمرکز داشته باشیم، اما با تذکراتی که انجام گرفته ،ورود و خروج  را بیشتر مدیریت خواهیم کرد.

متاسفانه دانشگاه تهران هیچگاه روی کنترل کارت‌های دانشجویی تمرکز نداشته است و تنها در یک برهه زمانی به کنترل کارت‌های دانشجویی هنگام ورود دانشجویان به دانشگاه  می‌پردازد  و سپس  کنترل کردن را رها می‌کند و همین اتفاق سبب می‌شود تا افرادی خارج از دانشگاه وارد این محیط شوند و دست به اغتشاشات و بر هم زدن آرامش دانشگاه بزنند.

حال باید دید که با تذکراتی که به حراست دانشگاه تهران داده شده است، آیا آن‌ها باز هم در انجام برنامه‌های خود کوتاهی می‌کنند و سبب بر هم خوردن محیط دانشگاه می‌شوند یا برنامه‌هایشان را بر اساس سیاست‌های دانشگاه پیش می‌برند.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۱۰
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۷
کار خود دانشگاه بوده من 4 سال دانشگاه تهران درس خوندم خدا شاهده با اینکه نگهبانهای تمام درها منو میشناختن چون ساکن تهران هستیم و زیاد رفت و آمد میکزدیم اما بازهم کارت دانشجویی میخواستن داخل دانشگاه تهران و سایر دانشگاه ها یه سری افرادی استخدام هستن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۷
چه فایده که کارت ببینن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۷
عجبببببببببببب
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۷
همیشه پای یک خائن در میان است. امریکا و انگلیس آدم میفرستند
پاسخ ها
ناشناس
| United Arab Emirates |
۲۲:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۷
این دیگه آخر جوکه.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۷
دوست من در بعضی کشورهای اروپایی از جمله سوئد که این حقیر اونجا تحصیل کرده شما مرزی بین خیابان محله و خیابان دانشگاه نمیبینی نه دیوار نه نرده نه گیت نه نگهبان......امنیت کشور ما کمتر از اوناست؟
پاسخ ها
ناشناس
| United Arab Emirates |
۱۰:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۷
تو کشور ما خيلي ها حرمت دانشگاه را نگه نميدارن و بايد
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۷
عجب!!!!!!!!!!!!!!!!!
ali
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۷
انشالله کلاسهاشون که سقف و دیوار داره یا اونم نداره .البته چون شما اونجا تشریف داشته اید ازتون می پرسم.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۷
اونجا امثال مسیح‌پولی‌نژاد خائن رو ندارن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر