کد خبر: ۶۹۴۷۵۴۰
تاریخ انتشار: ۰۶ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۶

نتایج یک مطالعه‌ جدید حاکی از آن است که دمای اتاق روی بهره‌وری فرد اثر دارد و نقطه‌ مطبوع شناختی در بین زنان و مردان ممکن است مقداری متفاوت باشد.

محیط کار سرد بر عملکرد زنان چه تأثیری می‌گذارد؟به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان،  نتایج یک مطالعه‌ جدید حاکی از آن است که دمای اتاق روی بهره‌وری فرد اثر دارد و نقطه‌ مطبوع شناختی در بین زنان و مردان ممکن است مقداری متفاوت باشد.

نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند که به‌طور کلی زنان ترجیح می‌دهند دمای اتاق گرم‌تر باشد؛ نخستین مطالعه در زمینه‌ بررسی تاثیر این موضوع روی عملکرد شناختی زنان منتشر شده و نشان می‌دهد که در محیط‌های کار سردتر، زنان ممکن است دچار مشکلات بیشتری شوند.

این نتایج براساس اجرای آزمون‌های شناختی روی 543 دانشجو به دست آمد؛ به هر کدام از این دانشجویان سوالات مختلفی در زمینه‌ منطق، ریاضی و ادبیات داده شده بود و آنها در دماهای مختلف به این سوالات پاسخ می‌دادند.

برای شبیه‌سازی محیط کار، در ازای هر پاسخ صحیح، به فرد شرکت‌کننده پاداش نقدی داده می‌شد. درحالی‌که نمرات منطق تقریبا پایدار بودند، به‌طور کلی دانشجویان دختر در دمای گرم‌تر عملکرد بهتری در آزمون‌های ریاضی و آزمون‌های شفاهی داشتند.

موضوع جالب این آزمون اندازه‌ تفاوت‌ها بود؛ برای نمونه یک درجه تفاوت در دمای اتاق موجب ۲ درصد بهبود در عملکرد دانشجویان دختر در آزمون ریاضی می‌شد. از سوی دیگر، نویسندگان روند معکوسی را در شرکت‌کنندگان مرد مشاهده کردند. آنها توضیح می‌دهند: «به‌نظر می‌رسد که بهبود در عملکرد شناختی زنان عمدتا ناشی از افزایش در تعداد پاسخ‌های ارسال‌شده باشد. بر این اساس، ظاهرا علت افزایش عملکرد در زنان تاحدودی افزایش در میزان تلاش و علت کاهش در عملکرد شناختی مردان کاهش در تلاش قابل مشاهده درجهت حل مسائل باشد».

این نخستین مطالعه در نوع خود است و نتایج یادشده باید در پژوهش‌های دیگر با اندازه نمونه بزرگ‌تر و در موقعیت حقیقی تکرار شوند.

پژوهشگران نتیجه گرفتند که موضوع نزاع برای تنظیم درجه حرات تنها مربوط‌ به‌ راحتی نیست بلکه با عملکرد شناختی و بهره‌وری نیز ارتباط دارد.

منبع:فارس

انتهای پیام/

محیط کار سرد بر عملکرد زنان تأثیر منفی می‌گذارد

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر