کد خبر: ۶۹۵۷۲۹۱
تاریخ انتشار: ۱۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۷

ده‌ها هزار نفر از قشر‌های مختلف مردم انگلیس دومین روز سفر رئیس جمهور آمریکا به کشورشان را به ابراز خشم و انزجار از او و سیاست هایش آمیختند.

به گزارش  گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان، ده‌ها هزار نفر از قشر‌های مختلف مردم انگلیس دومین روز سفر دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا به کشورشان را به ابراز خشم و انزجار از او و سیاست هایش آمیختند.

علاوه بر قشر‌های مختلف مردم ده‌ها نهاد و گروه مدنی و اجتماعی همزمان با نشست رئیس جمهور آمریکا با اعضای دولت انگلیس، یکی از بزرگترین تظاهرات ضد یک رییس جمهور را در خیابان‌های اطراف محل نشست ترامپ با اعضای دولت انگلیس شکل دادند.

جرمی کوربین رهبر حزب کارگر، پر جمعیت‌ترین حزب انگلیس که بار‌ها مخالفت خود را با سیاست‌های رییس جمهور امریکا ابراز کرده است یکی از چندین سخنران اجتماع بزرگ مخالفان ترامپ بود که در اقدامی بی سابقه با حضور در میان مخالفان سفر رئیس جمهور امریکا به انگلیس سیاست‌های رئیس جمهور امریکا را به باد انتقاد گرفت.

کوربین شب قبل نیز به عنوان اعتراض به سیاست‌های ترامپ در مراسم ضیافت شام خاندان سلطنتی که به مناسبت حضور ترامپ برنامه ریزی شده بود حاضر نشد و آن را تحریم کرد.

رهبر حزب کارگرانگلیس یکی از علت‌های مخالفت خود با حاکمان کاخ سفید را سیاست‌های جنگ افروزانه انان برشمرد و رویکرد ترامپ را درباره مهاجران و نیز رفتارش با برخی سیاستمداران به چالش کشید.

وی افزود: ترویج و تشویق رویکرد‌های نژادپرستانه جز ترویج خشونت و نفرت در جامعه ثمر دیگری ندارد.

جرمی کوربین رهبر حزب اصلی مخالف دولت با دعوت از ترامپ برای به رسمیت شناختن ارزش‌های مردم و پرهیز از رویکرد‌هایی که منجر به تقویت گروه‌های راست افراطی و اقدامات نژاد پرستانه و نفرت پراکن می‌شود گفت: باید همه با هم و در کنار هم جهانی عاری از جنگ و خشونت و نژاد پرستی و نفرت دینی بسازیم.

سخنرانی جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر در تظاهرات ضد ترامپ، به این علت اهمیت دارد که وی اکنون رهبر دومین حزب در پارلمان و رئیس دولت سایه است که برای نخست وزیری انگلیس رقابت می‌کند و در نظرسنجی‌های اخیر، احتمال به قدرت رسیدن وی، بیشتر شده است.

علاوه بر جرمی کوربین چند نماینده مجلس عوام انگلیس و نیز نمایندگان گروه‌ها و احزاب و سازمان‌های ضد جنگ و سلاح هسته‌ای و نژادپرستی در تظاهرات ضد ترامپ سخنرانی کردند و سیاست‌های او را به باد انتقاد گرفتند.

بی اعتنایی دولت آمریکا به نهاد‌های بین المللی، موضوع شرکت ارتباطی هواوی چین، خروج انگلیس از اتحادیه اروپا موسوم به برگزیت و آینده روابط بازرگانی آمریکا و انگلیس و برجام، از موضوعات گفتگو‌ها میان مقامات واشنگتن و لندن اعلام شد. برخلاف تبلیغات گسترده رسانه‌های انگلیس، به ویژه رسانه‌های دولتی، سفر دونالد ترامپ به انگلیس، در رسانه‌های اروپایی، بازتاب چندانی نیافت.

به نظر می‌رسد حزب حاکم محافظه کار در انگلیس که دچار بحران درونی است و رهبر این حزب همین هفته کناره گیری می‌کند، تبلیغ درباره سفر ترامپ را برای نمایش قدرت در برابر اتحادیه اروپا، نیاز دارد. سفر رسمی و همراه با تشریفات ترامپ به انگلیس، برای رئیس جمهور آمریکا نیز اهمیت دارد، زیرا وی در دیگر کشور‌های عضو اتحادیه اروپا، با استقبال چندانی روبرو نمی‌شود و برای نمایش منزوی نبودن خود در اروپا، به این سفر نیازمند است.

سفر سه روزه رئیس جمهور آمریکا که پر خرج ترین، جنجالی ترین، امنیتی و پلیسی‌ترین سفر در تاریخ انگلیس ارزیابی شد، امروز و در دومین روز خود در حالی ادامه یافت که خیابان‌های اطراف محل نشست ترامپ با اعضای دولت، مسدود و با نصب موانع آهنی امد و شد افراد و خودرو‌ها مختل شد.

مخالفان سیاست‌های ترامپ علاوه بر نصب پارچه نوشته‌های بزرگ در امتداد رودخانه تایمز در لندن که رئیس جمهور آمریکا را نژادپرست خطاب کرد، عروسک بادی "بچه ترامپ" که رئیس جمهور امریکا را به صورت کودکی خشمگین نشان می‌دهد در نزدیکی محل دیدار ترامپ با اعضای دولت و در میدان تاریخی پارلمان به پرواز دراوردند.

تمسخر ترامپ با شیوه‌های بسیار متنوع دیگر نیز انجام شد. بنا بر اعلام کارزار مخالف حاکمان کاخ سفید، تظاهرات ضد رئیس جمهور آمریکا علاوه بر لندن در شهر‌هایی همچون پورتسموث، منچستر، بریستول، ادینبورو، استوک ان ترنت (Stoke-on-Trent) و آکسفورد نیز برگزار شد.

موج گسترده مخالفت‌های مردمی رئیس جمهور آمریکا را مجبور کرد همچون سفر تابستان پارسال، از ترس تظاهر کنندگان، فقط با بالگرد در لندن تردد کند. مخالفان ترامپ می‌گویند اگر او هیچ هنری نداشته باشد دست کم این هنر را دارد که مخالفانش را در اقصی نقاط جهان و کشور‌هایی که سفر کند با یکدیگر متحد می‌کند.

رئیس‌جمهور آمریکا که از نیاز انگلیس به این کشور برای جبران خلاء‌های ناشی از خروج انگلیس از اتحادیه اروپا اگاه است، در دومین روز سفرش به لندن با اعضای دولت و مدیران شرکت‌های بزرگ انگلیسی و آمریکایی در کاخ سنت جیمز به گفتگو نشست، اما دستاورد چشمگیری از این نشست منتشر نشده است.

خبر‌های منتشر شده از این نشست همچنین از مخالفت اعضای ارشد حزب حاکم از جمله ترزا می‌نخست وزیر در حال کناره گیری انگلیس با سیاست‌های ترامپ درباره برجام و نیز برخی همکاری‌ها با شرکت‌های چینی حکایت دارد.

رسانه‌ها در انگلیس اعلام کردند سفر ترامپ حدود چهل میلیون پوند هزینه روی دست مالیات دهندگان در انگلیس گذاشته است. در تظاهرات ضد ترامپ در انگلیس، پارسال ۲۵۰ هزار نفر در لندن و ۱۵۰ هزار نفر در دیگر شهر‌های این کشور شرکت کردند.

در سالیان اخیر، سفر رئیس جمهور آمریکا به دیگر کشورها، از جمله به انگلیس، گویی شیپور آماده باشی است که همه مخالفان جنگ، دشمنان نژادپرستی، هواداران محیط زیست، طرفداران حقوق زنان و مخالفان نظام امپریالیسم را برای تظاهرات علیه سیاست‌های آمریکا، به خیابان‌ها می‌کشاند.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر