کد خبر: ۶۹۵۸۸۲۹
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۴:۰۱

با اتمام شبیه سازی و آزمایش‌های مختلف هلی کوپتر مریخی دانشمندان امیدوار هستند هلی کوپتر بتواند از محل استقرار بالای مریخ نورد جدا شود و به پرواز بر فراز سطح سیاره بپردازد.

به گزارش خبرنگار حوزه فن‌آوری‌ گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، محققان در نظر دارند همراه با ارسال کاوشگر مارس ۲۰۲۰ برای بررسی و مشاهده هوایی سطح سیاره سرخ از نوعی هلی کوپتر کوچک بدون سرنشین با قابلیت هدایت از راه دور استفاده کنند.
 
مریخ نورد مارس در سال ۲۰۲۰ به فضا پرتاب و بنا بر پیش بینی‌ها باید درسال ۲۰۲۱ به سیاره مریخ برسد و هدف از ارسال این مریخ نورد بررسی و یافت نشانه‌هایی از زندگی باستانی در سیاره مریخ است.
 

هلی کوپتر ناسا ابعادی کوچک دارد، زیرا به دلیل وضعیت خاص و نازک بودن غلظت عنصر‌های موجود در اتمسفر سیاره مریخ امکان ساخت نمونه‌های بزرگ ترو به پرواز در آوردن آنها امکان پذیر نیست.
 
تاکنون هلی کوپتر چندین بار مورد آزمایش در محل آزمایشگاه JPL ناسا قرار گرفته است و دانشمندان امیدوار هستند در آینده بتواند ماموریت خود را به طور کامل درسیاره مریخ انجام دهد.
 
بر روی هلی کوپتر مخصوص پرواز در سیاره مریخ هیچ ابزار خاصی نصب نشده و تنها دارای توان حرکتی و دوربین‌های قابلیت تصویربرداری بسیار دقیق و واضح است.
 
سطح سیاره مریخ مسطح نیست و این سبب شده است تا در طول سال‌ها بسیاری از مریخ نورد‌های ناسا، چون فرصت، روح و کنجکاوی و مریخ نورد‌های دیگر سازمان‌های فضایی دنیا برای حرکت برسطح سیاره دچار مشکل و دردسر شوند.
 
اکنون جدیدترین مریخ نورد مستقر در سیاره مریخ به نام اینسایت دارای مشکل برای حفاری درسطح سیاره مریخ به دلیل وجود مناطق نامسطح و وجود سنگ‌های بسیار سخت است.
 

هلی کوپتر مریخی دارای وزنی معادل با ۱.۸ کیلوگرم است و می‌تواند محدوده وسیعی از سیاره را پرواز کند، شبیه سازی‌های پروازی نتیجه‌های اثربخشی در اختیار دانشمندان قرارداده اند، هر چند به گفته محققان فرود موفقیت آمیز مریخ نورد ۲۰۲۰ بر سطح سیاره و به پرواز درآوردن هلی کوپتر از راه دور فرآیندی بسیارپیچیده و دشوار خواهد بود.
 
اولین بار اواخر ژانویه ۲۰۱۹ تمامی قطعه‌های هلی کوپتر مریخی نصب و آماده آزمایش شبیه ساز پرواز شد. با توجه به دمای پایین سطح مریخ، این هلی کوپترب اید قابلیت پرواز در دمای پایین به ویژه در شب‌های مریخ با دمای کمتر از منفی ۹۰ درجه سلیسیوس را داشته باشد.

محل استقرار هلی کوپتر زیر بدنه مریخ نورد مارس ۲۰۲۰ است و پرواز‌های آزمایشی اولیه ۹۰ ثانیه خواهند بود، کارشناسان پرواز‌های آزمایشی فراوان به مدت بیش از ۷۵ دقیقه پرواز با هلی کوپتر مریخی به انجام رسانده اند.

هلی کوپتر‌ها در سطح زمین به دلیل ویژگی‌های خاص اتمسفر این کره می‌توانند برای بازه زمانی طولانی پرواز کنند و صد‌ها کیلومتر را بپیمایند، اما در سیاره مریخ به دلیل نازک بودن اتمسفر کره زمین مدت هلی کوپتر‌ها برای بازه زمانی طولانی نمی‌توانند به پرواز بپردازند.

در ساخت این هلی کوپتر از بیش از ۱۵۰۰ قطعه منحصر به فرد از جنس فیبرکربن، آلومینیم درجه یک، سیلیکون، مس، فویل و فوم استفاده شده و  سیاره مریخ تنها یک درصد چگالی زمین و به این دلیل به پرواز درآوردن هلی کوپتربرفراز آن چالشی جدی پیش روی دانشمندان است.

شبیه سازی پرواز هلی کوپترمریخی دریک محفظه خلا با ابعاد ۷.۶۲ متری انجام شده است، در این محفظه کارشناسان گاز‌های نیتروژن، اکسیژن و سایرگاز‌های موجود درجو مریخ با نسبت‌های معین را وارد کرده اند و در انتها اصلی‌ترین ماده موجود در جو سیاره دی اکسید کربن را تزریق کردند.

گرانش مریخ بسیار ضعیف است و دانشمندان باید با راهکار‌هایی تعادل هلی کوپتر در زمان پرواز و فرود را حفظ کنند، مریخ نورد مارس ۲۰۲۰ قرار است به پژوهش در سطح سیاره مریخ بپردازد و نمونه‌هایی جمع آوری کند که در آینده با راهکار‌هایی این نمونه‌ها به زمین بازگردانده و مورد بررسی به وسیله دانشمندان قرارخواهد گرفت.

پرتاب مریخ نورد مارس ۲۰۲۰ درسال ۲۰۲۰ به وسیله موشک Delta V انجام خواهد شد. به تازگی دانشمندان برای افزایش قابلیت مریخ نورد در رصد اجسام و تصویربرداری ازسطح سیاره نوعی دوربین فوق پیشرفته به نام high-definition cameras را بربدنه آن نصب کرده اند که می‌تواند قابلیت تصویربرداری سه بعدی از سیاره را در اختیار مریخ نورد قرار دهد.

منبع: theverge

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر