کد خبر: ۶۹۵۹۷۵۸
گروه : فارس » شیراز
تاریخ انتشار: ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۷

مرحله دوم پویش ملی کنترل فشار خون در استان فارس همزمان با سراسر کشور از امروز آغاز شد.

آغاز مرحله دوم غربالگری فشار خون در فارسبه گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز، علی بهادر رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز در مراسم افتتاح ۱۱۳ مرکز غربالگری فشار خون، گفت: این طرح به منظور شناسایی و مراقبت از فشارخون بالا به عنوان مهم‌ترین عامل خطر بیماری قلبی عروقی تا ۱۵ تیر اجرا می‌شود.

وی با بیان اینکه برای اجرای این پویش سامانه خوداظهاری به نشانی اینترنتی www.salamat.gov.ir راه اندازی شده است،افزود: از افراد بالای ۳۰ سال در استان دعوت می‌شود با ثبت اطلاعات مربوط به فشارخون خود در سامانه خوداظهاری این بسیج ملی، زمینه پیگیری کارشناسان سلامت برای ارائه مراقبت‌های تکمیلی را فراهم سازند.

بهادر ادامه داد: با ثبت اطلاعات در این سامانه، وضعیت سلامت هر فرد به او نمایش داده می‌شود و از سویی دیگر، کارشناسان سلامت می‌توانند با دسترسی به این اطلاعات، افراد در معرض خطر ابتلا به پرفشاری خون را تحت مراقبت و پیگیری لازم قرار دهند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه بیماری پرفشاری خون، اولین عامل خطر در مرگ و ایجاد ناتوانی در جهان و ایران است، افزود: در استان فارس علت حدود ۴۷ درصد مرگ ها، بیماری‌های قلبی عروقی است.

وی تصریح کرد: امروزه، افزایش فشارخون یکی از مهمترین مشکلات سلامت عمومی و رو به گسترش در سطح دنیا، به ویژه در کشور‌های در حال توسعه است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: این عامل خطر تا حدود زیادی قابل پیشگیری و البته کاملاً قابل کنترل است.

بهادر اعلام کرد: فشارخون بالا به عنوان بیماری خاموش و عامل اصلی برای بسیاری از بیماری های خطرناک و تهدیدکننده سلامت مردم است.

وی گفت: پیامد‌های این بیماری شامل حملات قلبی، سکته ¬های مغزی، مرگ و میر و معلولیت ¬های مختلف، هزینه¬‌های سنگینی را بر دوش بیماران، خانواده¬ ها، جامعه و دولت تحمیل میکند.

بهادر افزود: شناسایی و پیگیری به موقع مبتلایان به این بیماری، می تواند روند پیشرفت آن را کند کرده و زندگی هزاران نفر و تعداد بیشتری از خانواده‌ها را نجات داده و در هزینه های مربوط به سلامت صرفه جویی شود.

مرحله اول طرح غربالگری فشار خون بالا از ۲۷ اردیبهشت در سراسر کشور آغاز شد و تا شانزدهم خرداد ادامه داشت.

در حال حاظر علاوه بر ۲۵۰۰ خانه بهداشت، پایگاه سلامت و مراکز خدمات جامع سلامت ۵۹۳ ایستگاه موقت در شهرستان های استان تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شیراز راه اندازی شده است.

انتهای پیام/م

پویش ملی کنترل فشار خون در استان فارس

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر