کد خبر: ۶۹۶۱۱۹۶
تاریخ انتشار: ۲۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۲:۰۱
ولیزاده در گفت‌و‌گو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران مطرح کرد؛

رئیس دبیرخانه کنترل دخانیات وزارت بهداشت گفت: خصوصی شدن عرضه کنندگان قلیان در مجلس به تصویب نرسیده است.

خصوصی شدن اماکن عرضه کننده قلیان به تصویب مجلس نرسیده است/ نظارت سخت بر روی عرضه کننده قلیان به عنوان اماکن خصوصی/اضافه کردن مواد معطر و روان‌گردان مانند گراس به تنباکو قلیان با هدف جذب افراد مصرف کنندهبهزاد ولیزاده رئیس دبیر خانه ستاد کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: متاسفانه در کارخانه‌‌های تولیدی و اماکن عرضه کننده قلیان و مواد دخانی،  موادی معطر به تنباکوی  قلیان  اضافه می‌شود که از ترکیبات صنعتی و سرطان‌زا هستند. 
 
وی ادامه داد: متاسفانه تصاویری در زمینه استفاده کردن مواد روان‌گردان مانند گراس به تنباکو قلیان به دست وزارت بهداشت رسیده است و عرضه این مواد با هدف رفع بوی بد تنباکو فاسد شده و افزایش گیرایی انجام می‌شود.
 
رئیس دبیر خانه ستاد کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت تاکید کرد: سال ۸۵ ممنوعیت استعمال دخانیات در اماکن عمومی به تصویب است اما عرضه مواد دخانی و قلیان قانونی نبوده و این اقدام به طور کامل تخلف محسوب می‌شود.

اقدامات موثر در زمینه عرضه قلیان و مواد دخانی در کشور

ولیزاده بیان کرد: تا پایان سال ۹۶، ۳۲ دانشگاه علوم پزشکی کشور اقداماتی خوب در زمینه جمع آوری عرضه قلیان و مواد دخانی انجام داده‌اند و متاسفانه این نوع کار‌ها در سال ۹۷ کم شده است.
 
وی افزود: بر خلاف اخبار منتشر شده در فضای مجازی، طرح نامگذاری عرضه کننده قلیان و مواد دخانی به عنوان اماکن خصوصی هنوز در مجلس به تصویب نرسیده است و این طرح به صورت دو‌ فوریتی در مجلس مطرح شده بود که تنها یک فوریت آن مصوبه شده و بقیه مراحل این طرح به کمیسیون‌های مختلف واگذار شده است.

رئیس دبیر خانه ستاد کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت با اشاره به اینکه دانشگاه‌های علوم پزشکی قم، البز و اصفهان اقداماتی موثر در زمینه جمع آوری عرضه کنندگان قلیان و مواد دخانی کرده‌اند، گفت: اگر طرح عرضه کنندگان قلیان تحت عنوان اماکن خصوصی در مجلس به تصویب برسد دیگر سازمان نظارتی مانند وزارت بهداشت مشکلاتی متعدد در زمینه نظارت بر کار اماکن عرضه کننده قلیان و مواد دخانی دارند.
 
ولیزاده ادامه داد: اگر عرضه کنندگان قلیان به اماکن خصوصی تبدیل شوند برای ورود و بازرسی از این اماکن نیازمند نامه نگاری و اخذ مجوز از مراجع قضایی داشته است و این کار مکانیسمی پیچیده‌ دارد به همین دلیل این طرح آسیب جدی به مردم می‌رساند و به نوعی سلامتی افراد را به خطر می‌اندازد.

انتهای پیام/
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر