کد خبر: ۶۹۶۴۶۶۱
گروه : اقتصادی » مسكن
تاریخ انتشار: ۲۴ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۶:۳۰
باشگاه خبرنگاران جوان گزارش می‌دهد؛

وزارت راه و شهرسازی امسال برای کنترل وضعیت بازار مسکن در فصل جا به جایی، برنامه‌هایی را در دستور کار قرار داده است.

بررسی وضعیت بازار مسکن در تابستان ۹۸/ آیا طرح ملی تولید مسکن مشکل گشاست؟به گزارش خبرنگار مسکن گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با نزدیک شدن به فصل جا به جایی و اتمام مدارس بازار اجاره مسکن داغ شده است. طمع بسیاری از مالکان بیشتر شده و سعی دارند با پیشنهاد نرخ‌های نجومی، اجاره مستاجران را بیش از گذشته افزایش دهند. این درحالی است که بسیاری از کارشناسان و مسئولان دولتی اعلام می‌کنند که امسال نرخ اجاره پایین‌تر از نرخ تورم خواهد بود، اما گزارشات میدانی نشان می‌دهد که  بازار اجاره در مقایسه با سال‌های گذشته بیشتر شده است، به طوریکه مستاجرانی که تا سال گذشته در مناطق شمالی و یا مرکزی تهران ساکن بودند امسال به دلیل گران شدن نرخ‌های اجاره در حال کوچ کردن به مناطق پایین‌تر هستند.

بر اساس مشاهدات میدانی در ۲ هفته اخیر قیمت‌های اجاره بین ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش یافته و معاملات قطعی هم نشان می‌دهد که نرخ اجاره آپارتمان‌های کمتر از ۵ سال ساخت در شمال تهران،  متری ۵ تا ۶ میلیون تومان، در مناطق میانی  ۴ تا ۶ میلیون تومان و مناطق جنوبی ۲ تا ۴ میلیون تومان در هر متر مربع است و این میانگین قیمت در واحد‌های با موقعیت اداری، بسیار بالاتر است.

قرار داد‌های خرید و فروش مسکن در شهر تهران ۳۶ درصد نسبت به سال قبل کم‌تر شده و این آمار نشان دهنده آن است که بازار مسکن وارد دوران رکود تورمی شدیدی شده است؛ به همین دلیل با کاهش تعداد متقاضیان خرید مسکن، تعداد متقاضیان بازار اجاره افزایش یافته است، اما از سوی دیگر به دلیل کاهش تولید و عرضه مسکن این بازار خود با مشکل و نوسانات بسیار زیادی رو به رو شده است.

طبق آمار بانک مرکزی از بازار مسکن، در اردیبهشت امسال، اجاره بها در شهر تهران ۲۳ درصد و در کل کشور ۲۰ درصد نسبت به زمان مشابه سال گذشته افزایش داشته است، اما مشاوران املاک در برخی از مناطق تهران، رشد بیش از ۳۰ درصد را اعلام می‌کنند.

در همین رابطه بسیاری از مشاوران املاک اعلام می‌کنند که امسال بازار اجاره در مقایسه با بازار‌های سال گذشته دارای تب و تاب بیشتری است و بسیاری از مستاجران منتظر وعده‌های وزارت راه و شهر سازی برای کنترل بازار اجاره هستند، اما بعید به نظر می‌رسد که دولت بتواند برای تابستان امسال این وعده را به مرحله عملیاتی برساند.

کوچ مستاجران بالا شهری‌ها به پایین شهر درد سر ساز شد

در همین رابطه یکی از مشاوران املاک منطقه جنوبی تهران در گفت‌وگو با خبرنگار مسکن با بیان اینکه میزان تقاضا برای اجاره نشینی در  جنوب تهران در مقایسه با سال گذشته بسیار افزایش یافته است، گفت: به دلیل آنکه مستاجران دیگر قادر به پرداخت اجاره‌های بیش از ۴ تا ۵ میلیون تومانی در شمال تهران نیستند، به مناطق جنوبی کوچ کردند، اما در این مناطق هم میزان تولید و عرضه مسکن بسیار کاهش یافته است.

وی افزود: در این مناطق بسیاری از مالکان دندان طمع تیز کردند و خواستار اجاره‌های بالای ۲ تا ۳ میلیون تومانی هستند.

این مشاور املاک در ادامه گفت: متاسفانه اقشاری که در این مناطق ساکن هستند، قشر کارگرند و نمی‌توانند اجاره‌های بیش از یک میلیون تومان پرداخت کنند؛ بنابراین  مجبور هستند به حاشیه شهر‌ها کوچ کنند.

همچنین یکی دیگر از مشاوران املاک در منطقه ستارخان گفته است: بسیاری از مستاجران قدیمی که چندین سال به اینجا مراجعه می‌کردند، از این مناطق به مناطق جنوبی‌تر مهاجرت کردند و در صورتی که این روند ادامه یابد، شاهد کوچ و مهاجرت بسیاری از شمال شهری به جنوب شهر خواهیم بود.

این مشاور املاک افزود: در یکی دوسال گذشته، شاهد اختلافات فرهنگی در بسیاری از مناطق به دلیل همین اتفاقات هستیم و این موضوع باعث ایجاد مشکلات بسیار زیادی در اغلب مناطق تهران به ویژه مناطق مرکزی شده است.

همچنین یکی از مستاجران با بیان اینکه تا سال ۹۴ می‌توانستیم با ۲۸ میلیون تومان یک واحد نو‌ساز ۶۰ متری در مرکز تهران رهن کامل کنیم ادامه داد: متاسفانه در ۲-۳ سال گذشته، جهش قیمتی اجاره‌بها باعث شده است که با ۹۰ میلیون تومان هم نتوانیم یک واحد مناسب کم سال ساخت اجاره کنیم.

وی در ادامه افزود: هم اکنون به دلیل کاهش نرخ سود بانکی، مالکان درخواست اجاره می‌کنند تا آنجا در یکی دو سال گذشته هیچ مالکی حاضر نیست کمتر از ۱ میلیون توامان اجاره دریافت کند.

مشاور املاک بیان کرد: هم اکنون قیمت‌های اجاره، متناسب با نرخ تورم افزایش نیافته است و اجاره‌هایی که در آگهی ها ارائه شده، افزایش بیش از ۳۰ تا ۴۰ درصدی را نشان می‌دهد.

راه اندازی موسساتی برای کنترل قیمت‌های بازار مسکن

دولت برای کنترل بازار اجاره امسال وعده‌های بسیار خوبی داده است. بر اساس متن پیش نویس لایحه پیشنهادی وزارت راه و شهرسازی در صورتی که مدت قرار داد اجاره از ۲ سال کمتر نبوده و همچنین افزایش اجاره بها بیشتر از نرخ رشد اجاره بهای اعلامی از سوی" کمیته ملی تعیین نرخ افزایش اجاره بها" این کمیته متشکل از نماینده کمیسیون اقتصاد مجلس شورای اسلامی، نماینده کمیسیون عمران مجلس، نماینده وزارت راه و شهرسازی، نماینده وزارت امور اقتصاد و دارایی، نماینده شورای عالی استان‌ها، نماینده اتحادیه مشاوران املاک، نماینده دادستانی کل کشور، نماینده بانک مرکزی و نماینده حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکننگان است، موجران در طول مدت اجاره از ۱۰۰ در ۱۰۰ مالیات بر درآمد املاک معاف می‌شوند با این وجود وزیر راه و شهرسازی در آخرین اظهار نظر خود اعلام کرد که نمی‌توان برای قرار داد‌های اجاره سقف مشخصی تعیین کرد.

طبق متن پیش نویس وزارت راه و شهرسازی مالکان مجتمع‌های مسکونی دارای ۳ واحد استیجاری و یا بیشتر که با رعایت الگوی مصرف مسکن بنا به اعلام وزارت راه و شهرسازی ساخته شده یا می‌شوند و یا درآمد هر شخص ناشی از اجاره واحد یا واحد‌های مسکونی در تهران تا مجموع ۱۵۰ متر مربع و در سایر شهر‌ها تا مجموع ۲۰۰ متر مربع، در طول مدت اجاره از ۱۰۰ در ۱۰۰ مالیات بر درآمد املاک اجاری معاف هستند، مشروط بر اینکه اولا میزان افزایش اجاره بیشتر از نرخ رشد اجاره اعلامی از سوی" کمیته ملی تعیین نرخ افزایش اجاره بها" نباشد و همچنین حداقل مدت اجاره در قرارداد اجاره واحد مشمول معافیت در هر بار کمتر از ۲ سال نباشد مگر آنکه مستاجر متقاضی عدم تمدید مدت قرار داد اجاره باشد و سوم؛ یک نسخه قرار داد اجاره (اعم از رسمی یا تنظیم شده در بنگاه معاملات املاک) در زمان ارائه اظهار نامه مالیاتی به اداره امور مالیات مربوطه ارائه شود.

هم اکنون این لایحه و تمامی بخش‌های آن در کمیسیون اقتصادی هیأت دولت در حال بررسی است.

پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه به مستاجران راهگشای بازار اجاره است

در رابطه با این لایحه کارشناسان اظهار نظر‌های متفاوتی داشته‌اند؛ حسن محتشم، عضو هیأت مدیره کانون سراسری انبوه سازان در گفت‌وگو با خبرنگار مسکن اظهار کرد: وزارت راه و شهرسازی تلاش می‌کند با اجرای این برنامه‌ها کمکی به مستاجران کند، اما به نظر می‌رسد که این لایحه‌ها و ادعا‌ها پایه علمی نداشته باشد و امکان ندارد که دولت بتواند با اجباری کردن قیمت‌های اجاره بتواند این بازار را کنترل کند.

وی با اشاره به اینکه در اوایل انقلاب دولت یک بار طرح اجباری کردن قیمت‌های اجاره مسکن را تجربه کرده است، گفت: در آن دوره با اجرای این طرح معاملات زیر زمینی و غیر قانونی بین مالک و مستاجر افزایش یافت و یک نابسامانی بسیار بدی در این بازار ایجاد شد.

عضو هیأت مدیره کانون سراسری انبوه سازان بیان کرد: با اجرای این طرح میزان خانه‌های خالی افزایش می‌یابد، چرا که مالکان حاضر نیستند با این نرخ‌های اجاره اجباری واحد‌های خود را عرضه کنند.

محتشم تصریح کرد: دولت می‌تواند با ارائه تسهیلات به مستاجران به عنوان قرض‌الحسنه بخشی از مبالغ رهن را به آن‌ها ارائه کند و مستاجران در یک بازه بلند مدت این تسهیلات را برگردانند. اجرای این طرح و ساخت واحد‌های مسکونی استیجاری می‌تواند راه گشای بهبود وضعیت بازار مسکن در شرایط کنونی اقتصاد کشور باشد.

جو روانی مثبت در بازار اجاره با طرح ملی تولید مسکن

ایرج رهبر، نایب رئیس انجمن انبوه سازان مسکن استان تهران در گفت‌وگو با خبرنگار مسکن با بیان اینکه هر طرحی که منجر به افزایش تولید مسکن شود به طور قطع در بازار کنونی مسکن می‌تواند موثر باشد، گفت: دولت باید تولید مسکن به ویژه برای بازار اجاره را جدی بگیرد و تا زمانی که واحد‌های مسکونی و ایجاد تعادل در عرضه و تقاضای مسکن ایجاد نشود؛ نمی‌توان این بازار را به آرامش رساند.

وی تصریح کرد: ارائه طرح‌هایی مانند طرح ملی تولید مسکن با جو روانی مثبتی که ایجاد می‌کند، می‌تواند قیمت‌ها را در این بازار بشکند.

نایب رئیس انجمن انبوه سازان مسکن استان تهران با اشاره به اینکه آرامش و جو روانی مثبتی که هم اکنون با اجرای این طرح‌ها به بازار مسکن می‌رسد، مقطعی و کوتاه مدت است، افزود: باید برای این بازار تنها تولیدات مسکن را افزایش داد. به دلیل کاهش معاملات خرید و فروش میزان متقاضیان بازار اجاره افزایش یافته و همین موضوع زمینه ساز افزایش قیمت‌های اجاره شده است.

چندی پیش مصطفی قلی خسروی، رئیس اتحادیه املاک استان تهران در گفت‌وگو با خبرنگار مسکن با بیان اینکه امسال قیمت اجاره کمتر از نرخ تورم خواهد بود، گفت: فروشنده‌ها طمعشان برای اجاره دادن واحد‌های مسکونی با نرخ‌های نجومی کاهش یافته است و هم اکنون بازار اجاره به نظر می‌رسد نسبت به سال‌های گذشته آرام‌تر شده است.

وی گفت: به دلیل آنکه شرایط اقتصادی در کشور به آرامش رسیده است به طور قطع قیمت‌های اجاره هم امسال افزایش نخواهد یافت.

بر اساس این گزارش امسال مجلس پر قدرت وارد بازار مسکن شده و در یکی دو ماه گذشته چندین بار از وزارت راه و شهرسازی درخواست کرده تا طرح‌های خود را برای بهبود وضعیت بازار مسکن ارائه کند. امیدواریم با ورود مجلس و اجرایی شدن طرح‌های مسکن به ویژه برای بازار اجاره شاهد آرامش برای مستاجران باشیم. از سوی دیگر دولت باید طرح مسکن استیجاری که به نظر می‌رسد چندین سال است به فراموشی سپرده شده است را به مرحله عملیاتی برساند، چراکه تنها راهگشای اساسی بازار اجاره در ایران، ساخت مجتمع‌های مسکونی استیجاری همانند کشور ترکیه است.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۳۷
در انتظار بررسی: ۰
فاطمه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۵
سلام دولت باید به جای این همه طرح وارد عمل شود ونظارت بیشتری داشته باشد ما که نظارتی نمی بینیم فقط حرفش هست،تحصیلات قرضالحسنه هم همچنین چون باشرایط سخت بانکا فقط کسی نمیتونه ازاین تحصیلات استفاده کنه
asad
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۸
جناب اقای وزیر نسخه شما برای خرید خانه اینه که نخرید قیمتها کاذب هست خریدار ندارد میاد پایین و حباب میترکد قبول نمیخریم نسخه شما برای مستاجرین که تو این اوضع با این حباب باید جابجا بشن چیه آیا تدبیری اندیشیده اید که مستاجران که نزدیک ۳۰ درصد جامعه هستند چکار کنند چرا نمایندگان مجلس قانون لازم را که بتونه افزایش اجاره رو قانونمند کنه را تصویب نمیکنن چرا نمیخوان مالیات بردرآمد بر روی خانه های با اجاره بالا وضع کنند چرا نمیخوان حوزه مسکن سروسامان پیدا کنه به نظر همه حداقل دو یا سه خانه و ویلا دارن و اصلا دقدقه مستاجرین و مردم رو درک نمیکنند چرا اقای وزیر تاکنون لایحه ای از طرف دولت به مجلس برای کنترل اوصاع مسکن به مجلس نداده اند جای سوال داره چرا اینقدر بیخیال هستند در برابر افراد سودجو صاحب خانه ها و بنگاهها و صنف املاک سوءاستفاده چی !!!!! ؟؟؟؟؟ جناب اقای وزیر فقط بفرمایید برای کنترل اوضاع دولت و مجلس چکار کرداند تا مردم مطلع شوند و حداقل تکلیف خودشون رو بدانند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۵
شش سال است در رابطه با ساخت مسکن دولت فقط حرف میزند و لی هیچکدام از طرح های دولت نه تنها راه گشا نبوده بلکه گره مسکن سخت تر شده است مثل بقیه طرح های دیگرش در تمامی امور
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۵
امان از گراني مسکن
پاسخ ها
asad
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۹
جناب رییس جمهور اجاره بها مثل تمام اقلام ضروری مردم ۴ برابر شده خلاف واقع به عرض شما رسانده اند کافیست قولنامه سال قبل خانه های اجاره ای رو بررسی کنید تا به حقیقت ماجرا پی ببرید اصلا فرمایش شما مبنی بر افزایش ۳۰ درصدی اجاره بها درست ، حقوق کارگر ۲۰ درصد یعنی ۴۰۰ تومن چطوری افزایش ۳۰ درصدی به علاوه قیمت ۴ برابری اقلام ضروری زندگی رو بپردازه از مردم گله نکنید از وزیر خودتون بابت سوء مدیریت گله کنید ۳۰ درصد اضافه نشده برخی از صاحبین خانه تا ۲۰۰ درصد اجاره رو بالا بردند اگر ۳۰ در صد بود کسی گله نمیکرد ۴ برابر شده تا این اوضاع گرانی که اقلام ضروری ۴ برابر شده مردم تحمل این فشارها رو ندارن لطفا لایحه ای به مجلس بفرستید برای کنترل اوضاع پیش آمده، وقتی قانون مدون و شفافی برای افزایش اجاره بها وجود داشته باشه وضعیت متعادل میشه و مشخص میمونه جالبه به جای اینکه مردم از دولت بایت وضع بوجود اماده سوال کنند و دولت رو بازخواست کنند دولت از مردم گله میکنه مشکل اینه که تمام مسئولین مملکت هر کدام دو تا ده خانه مسکونی دارند و وضع قوانین به ضرر آنهاست
امین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۵
مسکن رکود شدیدهست فقط اجاره وگرنه زمین ومسکن به این قیمتها حتی قیمت واقعی خودش هم بافرمول منطقه زیربنا فروش نمیره 6ماهه اینوخودم میبنم بازخود دانید گران خریدن فروشش دیگه غیرممکنه نمیگم استفاده بشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۵
منطق تو حرفای دوستان نیست چطور دلار طی یکسال شده 4 برابر اما ملک فقط شده 2 برابر اینقدر هجمه وجود داره ؟ ساده س چون همین دستان مثلا مستاجر پارسال خونه هاشون رو فروختن و دلار خریدن و حالا با سودی که از این کارکردن دوست دارن بقیه اقتصاد جامعه هم براشون دلا راست بشن و هرکار خواستن بکنند بله زمانی حرفای دوستان درمورد مسکن و ملک درست بود که سال قبل از همه موقع خرید دلار مالیات میگرفتن که متاسفانه نشد
شیوا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۵
ما به دنیا آمدیم که فقط سختی بکشیم کی می‌میریم تا راحت بشیم ،پارسال یه خونه 100متری تو جنوب تهران میشد220میلیون الان که ما پولمون شده 250میلیون خونه شده،500میلیون ،به خدا فکرش داره دیونمون می‌کنه مگه داریم در عرض یک سال دوبرابری ،خدایا بهمون خودت رحم کن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۵
اجاره نامه هایی که در خانه امضا میشوند را غیرقانونی اعلام کنید و همه را مجبور کنید در بنگاه تمدید اجاره کنند و هولوگرام بگیرند تا مدام پیگیری شوند تا بتوان از مالکین متخلف مالیات گرفت تا حساب کار دستشان بیاید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۴
اگه اقای اخوندی مسکن مهر را به موقع تحویل میداد و همان طرح را ادامه میداد شاید وضع بهتر از این بود .
جهان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۴
برچيده شدن شغلي كاذب و مردم ازار بنام اژانس مسكن قطعا گره كور مسكن رو حل ميكنه ، كدام اژانس مسكني رو سراغ داريد كه كوچكترين اطلاعات از مسكن و مسايل حقوقي قراردادها را بدونن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۴
بازارمسکن وزمین داغ داغ ؟؟!!!
پاسخ ها
asad
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۹
جناب رییس جمهور اجاره بها مثل تمام اقلام ضروری مردم ۴ برابر شده خلاف واقع به عرض شما رسانده اند کافیست قولنامه سال قبل خانه های اجاره ای رو بررسی کنید تا به حقیقت ماجرا پی ببرید اصلا فرمایش شما مبنی بر افزایش ۳۰ درصدی اجاره بها درست ، حقوق کارگر ۲۰ درصد یعنی ۴۰۰ تومن چطوری افزایش ۳۰ درصدی به علاوه قیمت ۴ برابری اقلام ضروری زندگی رو بپردازه از مردم گله نکنید از وزیر خودتون بابت سوء مدیریت گله کنید ۳۰ درصد اضافه نشده برخی از صاحبین خانه تا ۲۰۰ درصد اجاره رو بالا بردند اگر ۳۰ در صد بود کسی گله نمیکرد ۴ برابر شده تا این اوضاع گرانی که اقلام ضروری ۴ برابر شده مردم تحمل این فشارها رو ندارن لطفا لایحه ای به مجلس بفرستید برای کنترل اوضاع پیش آمده، وقتی قانون مدون و شفافی برای افزایش اجاره بها وجود داشته باشه وضعیت متعادل میشه و مشخص میمونه جالبه به جای اینکه مردم از دولت بایت وضع بوجود اماده سوال کنند و دولت رو بازخواست کنند دولت از مردم گله میکنه مشکل اینه که تمام مسئولین مملکت هر کدام دو تا ده خانه مسکونی دارند و وضع قوانین به ضرر آنهاست
علی احمدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۴
سهام عدالت ها را بگید بریزن یک ماه گذشته صداشو در نمیارن نریختن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۴
دولت توانسته تورم بیکاری همه چیزرا کنترل کندحتما این روهم میتونه !
گلزمانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۴
دیگه مسئولین نظارت ندارن، بقیه هم دارن سوء استفاده میکنن، مگه حقوقمون چقدر زیاد شده که میریم هر چی بگیریم 3 یا 4 برابر شده. اجاره خونه هم از همه بدتر، شرمنده خانواده میشیم، ای کاش کسی صدامون رو میشنید. خدایا خودت به فریادمون برس، که فریاد رسی نیست
ناشناس
|
United States
|
۱۷:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۴
تنها راه حل حذف سربرگ املاک از سایت های نیازمندی هستش
عباد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۴
, کسب وکار. و تولید. ب درد نمیخوره بفروشید. مسکن بخرید اجاره بدهید.
در هر صورت سودش رو مشاوران املاک میبرن.
ن سرمای ن کار....? هرچه اجاره بالاتر کمیسیون بالاتر
احمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۴
بنگاه دار واسه سود بیشتر به صاحب خونه میگه من خونتو به قیمتی بیشتر جاره میدم
خیلی از بنگاه داران خودشون دلال تشریف دارن
خیلی راحت رهن کامل خونه ای که حداکثر 80 میلیون تومنه رو میبرن بالای 130 میلیون
و راحتتر از اون خونه ای که قیمتش 500 میلیونه رو بیشتر از 700 میلیون معامله میکنن
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۴
یا ابوالفضل رهن شده 80 میلیون 130 میلیون.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۴
پس با این حساب اگه هر کسی سرمایه ای داره خونه بخره مستاجر بده بهتر از مغازه ویا کار تولیدی هستش
....
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۴
صاحب خونه من واسه یه 55 متری رودکی جنوبی طبقه 4 بدون آسانسور
12 سال ساخت 45 میلیون رهن اضافه کرده
انگار آقایون مالک هر چی کم آوردن فکر میکنن میتونن از مستاجر بگیرن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۴
متأسفانه مسئولان هیچ اقدام عملی نداشته و ندارد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۴
واقعا جای تعصف داره هیچ کس به داد ملت نمیرسه مگه ما چند دفعه زندگی میکنیم که باید اینهمه سختی بکشیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۴
حداقل یه نظارت به قیمت ها داشته باشه
مستاجر اواره
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۴
خیلی وقته یک خبر خوش نشنیدیم همش یآس و نا امیدی.همش گرانی و تحریم و عده .دولت حتی نمیاد مسکن مهر که ۷۰در صد سرمایه دولت بود اداره کنه.چرا مسکن مهر که برای بد بخت بیچاره ها بود رو اداره نمیکنیدکه هر قیمتی دوست دارن روش میزارن.کرایه مسکن مهر داره بیداد میکنه از مسکن مهر شروع کنید این که دیگه قابل مهار کردنه.
شهاب
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۴
سلام. در مورد معافیت مالیاتی برای صاحبان املاک برای کنترل بازار مسکن باید گفت راه های دور زدن قانون بسیار زیاد است صاحبان املاک برای معافیت مالیاتی قراردادهای صوری مینویسند و به اداره دارایی ارایه میدهند. همچنین زمینهایی که دولت به انبوه سازان تحویل میدهد بسیار از شهر دور هستند مخصوصا درخیلی شهرستانها مسکن های مهر آنقدر از شهر دور و فاقد امکانات هستند که صاحبان آن از آنجا نقل مکان کرده اند.
تهرانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۴
تابستان داره تمام میشه شما هنوز،دنبال طرح هستید به داد مستاجران برسید صلحبخانه من درخواست صد میلیون ودیعه،وماهی ۲/۵ کرایه کزده حقوق منه بازنشسته ۱/۵ نیلیون هست
جمیل
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۴
اینا همش حرفه اصلا به نفح مستاجر و قشر ضعیف کار نمیکنن
دولت رو هر طرحی دست گذاشته به نفح اشرافیون تموم شده
اینو تجربه به ما میگه...
من خودم امسال قراردادم رو تمدید کردم درست ۵۰ درصد بیشتر ازم خواستن اونم با هزار خواهش و تمنا
راه چاره وام کم بهره جهت رهن و یا ساخت و خرید خونه‌س درست مثل وام ازدواج
انبوه ساز رو ول کنید همون داسنان مسکن مهر بی‌کیفیت تکرار میشه.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۴
باعرض سلام خدمت دوست عزیز که میگه با بنگاه دارن برخورد کنید.اصلا دسته بنگاه دارن نیست خود مالکان اینجوری قیمت میدن.بهشون هم صبحت که میکنی میکند بفروشیم که خیلی برامون بهتر البته اگه به عقل هم مراجعه کنی با این اوضاع بد مسکن میبینی راست میگن
پاسخ ها
محمد
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۴
اگر بفروشن بهتره ، پس چرا نمیفروشن ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۴
جالبه تواین دولت نه طرحه نه اجرا نه امیدنه تدبیر فقط برجام ومذاکره باامریکا وحقوقهای نجومی وخصوصی سازی وواردات لگدزدن به تولیدات داخلی وصادرات وبانکهایی که مردم را دارن اذیت می کنه
محمد مهدی توانا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۴
دوصد گفتار چو نیم کردار نیست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۴
طرح زیاد داریم اجرا مشکل دارد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۴
لطفا از گرانی لباس بگین من با این وضع بیکاری فقط باید مثه انسانهای اولیه لباس بپوشم
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۴
با بنگاه دارا ن دلال برخورد کنید و تورو به خدا طرح ها رو سرعت ببخشید مردم خفه شدن
پاسخ ها
سجاد
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۴
آفرین گل گفتی طرح ها معمولا طولانی هستند
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر