کد خبر: ۶۹۶۶۴۵۱
تاریخ انتشار: ۲۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۳:۳۷
در گفت‌وگوی ویژه خبری مطرح شد؛

اقدامات ایران درباره برجام در چارچوب آن استگفت‌و‌گوی ویژه خبری امشب پنجشنبه ۲۳ خرداد با موضوع بررسی ابعاد پیام تاریخی رهبر معظم انقلاب در دیدار با نخست وزیر ژاپن برگزار شد.


به گزارش خبرنگار گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، گفت‌و‌گوی ویژه خبری امشب پنجشنبه ۲۳ خرداد با موضوع بررسی ابعاد پیام تاریخی رهبر معظم انقلاب در دیدار با نخست وزیر ژاپن برگزار شد.

محمد جمشیدی استاد روابط بین الملل دانشگاه تهران با اشاره به اینکه آمریکا در مواجهه با ایران فشار خود را به نقطه حداکثری رسانده است گفت: ایران در مقابل اقدامات آمریکا ساکت نمانده و اعلام کرده است که یک سری اقدامات و تحرکاتی را انجام می‌دهد به طوری که در برنامه هسته‌ای برخی از تعهدات خود را کاهش داده است.

وی با اشاره به اینکه این حرکت برای آمریکا و غرب یک سیگنال تهدید آمیز گفت: آن‌ها فضای جنگ را برای نشان دادن تهدید معتبر نظامی در دستور کار خود قرار دادند، اما ایران در مواجهه با این صحنه کوتاه نمی‌آید.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه ترامپ به دنبال ایجاد یک سیگنال متناقض است ادامه داد: آمریکا وارد سیگنال دیپلماتیک شده است و گفته است که به‌دنبال ممانعت ایران برای دستیابی به سلاح هسته‌ای است.

وی با اشاره به اینکه آمریکا به دنبال اثر گذاشتن بر محاسبات ایران است افزود: سفر نخست وزیر ژاپن به ایران به دنبال ایجاد کانال ارتباطی است این در حالی است که اراده سیاسی ایران مستحکم است و جلوی طرح فریب آمریکا را می‌گیرد.
 
مهدی محمدی کارشناس مسائل سیاسی در تماس تلفنی با برنامه با اشاره به اینکه ارسال واسطه‌ها به ایران ظرف یک ماه گذشته سرعت گرفته است گفت: هدف آمریکا این است تا فشار را تبدیل به مذاکره کند به طوری که دولت آمریکا از تعبیر فشار بی سابقه به ایران استفاده می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه فشار بدون مذاکره نمی‌تواند منجر به نتایج راهبردی شود تصریح کرد: ایران مقاومت خود را افزایش می‌دهد لذا هدف آمریکا فشار برای فشار نیست بلکه تبدیل فشار به مذاکره است، بنابراین این موضوع مهمترین بحرانی است که راهبرد آمریکا در رابطه با ایران با آن روبه رو است.
 
سید محمد مرندی استاد دانشگاه در ادامه برنامه با اشاره به اینکه آمریکا صادق نیست و این موضوع برای ایران پیروزی محسوب می‌شود گفت: آمریکا تا چند وقت پیش در مواجهه با ایران پیش شرط می‌گذشت و یا تهدید می‌کرد، اما الان از طرق مختلف به ایران پیام می‌فرستد تاما وارد مذاکره با آن‌ها شویم، ترامپ به دنبال ایجاد ابهام است و این موضوع به ضرر آمریکا است.
 
مرندی با اشاره به آمریکا و بحث رقابت در آن، یادآور شد: رفتار ترامپ بسیار شبیه رفتار اوباما در زمان انتخابات است بنابراین بحث داخلی هم در این جا مطرح است و باید توجه لازم را داشته باشیم، این سیاست فعلی آمریکا در منطقه خیلی به نفعشان نیست.

کارشناس سیاسی افزود: امروزه حتی افکار عمومی هم ترامپ را نمی‌پذیرد و کاری کرده است که در آمریکا محکوم می‌شود، ما امروزه با اینکه مشکلات به مردم فشار اورده است، اما در موضع قدرت هستیم.

جمشیدی با بیان اینکه هیاهو آمریکا نشان دهنده‌ی خارج شدن از منطقه است، اظهار کرد: ما باید به یک مسئله مهم توجه لازم را داشته باشیم و آن پرسیدن این سوال است که استراتژی آمریکا چه چیزی است؟ این هیاهو نشان دهنده‌ی کسانی است که از منطقه خارج می‌شود نه کسانی که وارد می‌شوند، ما لازم است که اصل سیاست منطقه‌ای آمریکا را بشناسیم.

استاد روابط بین الملل دانشگاه تهران اضافه کرد: البته که این موضوع فقط مخصوص آقای ترامپ نیست، ما در دوره اوباما هم شاهد آن بودیم و اوباما هم رویکرد ترامپ را دنبال می‌کرد.

وى با اشاره به تحریم و واکنش‌های مربوط به آن، تصریح کرد: مهم‌ترین ابزاری که آمریکا برای تحت فشار قراردادن ایران در نظر گرفته است، تحریم است زیرا عدم واکنش برخی‌ها را دیده اند و امیدوار شدند.

مرندی گفت: آمریکا همیشه به دنبال تغییر نظام جمهوری اسلامی ایران است لازم به ذکر است که امروزه یکی از اتفاقات خوب در افتادن چینی‌ها با آمریکایی‌ها است.

وى در پایان بیان کرد: جملات اخیر آمریکا بسیار مبهم است و برخی رسانه‌های غربی نیز احساس تردید کردند و این مشکوک است. گفتنی است که تهدیدات آمریکا در مقابل مردم جلوه‌ای توخالی و پوچ دارد و رفتارهایشان فقط باعث منزوی شدن خودشان می‌شود.

انتهای پیام/
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر