کد خبر: ۶۹۶۷۵۲۹
گروه : سیاسی » مجلس
تاریخ انتشار: ۲۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۵
ذوالنوری در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان:

عضو کمیسیون امنیت ملی گفت: ما بدون اینستکس و حتی باوجود تحریم‌های آمریکا هم قادر هستیم اوضاع اقتصاد کشور را بهبود ببخشیم.

دولت مردان ما همواره یک امید واهی به غرب داشته اند/ باوجود تحریم‌های آمریکا نیز می‌توان اقتصاد کشور را بهبود بخشیدحجت‌الاسلام مجتبی ذوالنوری نماینده مردم قم و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به ادعای نشریه بلومبرگ مبنی بر «احتمال تحریم اینستکس توسط آمریکا»، گفت: پیش از هرچیز باید  پرسید که مگر اینستکس راه اندازی شده که حال آمریکا بخواهد آن را تحریم کند؟ خیر در حال حاضر اینستکس تنها یک حرف روی هواست پس عملا تحریم آن معنایی ندارد.

وی ادامه داد: البته آمریکا بنایش بر این بوده که یک جنگ تمام عیار را علیه کشورمان در تمام ابعاد به راه بیاندازد؛ بنابراین این گونه نیست که بگوییم  به اینستکس کاری ندارد خیر آمریکا در تمامی زمینه ها هرکاری را که احساس کند به ضرر ملت ایران است انجام خواهد داد.

ذوالنوری با اشاره به عدم تمایل اروپا به همکاری با ایران تاکید کرد: درباره اروپا هم باید گفت که این اتحادیه هرگز اراده هزینه کردن برای همکاری با ما را نداشته نه اینکه نتواند راهش را پیدا کند، من برخلاف بسیاری از افرادی که معتقدند اروپا اراده همکاری با ایران را داشته اما توان آن را ندارد می‌گویم که اروپا اگر بخواهد می‌تواند با ما همکاری کند، اما نمی‌خواهد به خاطر ما هزینه‌ بپردازد  مگر اینکه در جایی هزینه پرداخت کند که بخواهد جلوی ضرر بزرگتری را گرفته و یا منفعت بیشتری برایش داشته باشد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خاطر نشان کرد: قرار بود عمل به تعهدات برجامی ما متقابل باشد نه اینکه علی رغم اینکه ما پایبند به برجام هستیم، آمریکا از آن خارج شده و هیچ کدام از طرف های برجام به تعهدات خود عمل نکنند؛ بنابراین ما هم از این به بعد باید مثل خودشان عمل کنیم یعنی هرجا که آنها قدم برداشتند ما نیز گامی برداریم، اما هرجا که آنها جلو نیامدند ما هم کار خودمان را انجام دهیم.

نماینده مردم قم بیان کرد: ناگفته نماند که ما با توکل به خدا قادر هستیم بدون اینستکس و حتی با وجود تحریم‌های آمریکا هم مسیر پیشرفت اقتصادی خود را طی کنیم، اما متأسفانه تا به حال  چنین اراده ای را از مسئولان شاهد نبودیم و دولتمردان ما همواره یک امید واهی به غرب داشتند؛ اگر مسئولان ما تکیه بر توان داخلی را انتخاب کنند اوضاع اقتصادی ما بسیار بهبود  یافته و مشکلات ما به حداقل خواهد رسید.

عضو کمیسیون امنیت ملی تصریح کرد: هرچند تا حدودی این اراده ایجاد شده، دولتمردان ما قدری سرشان به سنگ خورده و باورشان شده است که آبی از ناحیه اروپا و آمریکا گرم نخواهد شد لذا ما باید مسیر مستقل خود را طی کنیم.

وی خاطر نشان کرد: البته رایزنی و مذاکره ما با غرب بدون اینکه اقدامات داخلی خود را منوط بر آنها کنیم ادامه خواهد داشت؛  لذا اگر جایی هم نیاز به مذاکره‌ با اروپا وجود داشته باشد به آن تن خواهیم داد اما این مذاکره بنا به فرمایش رهبری بدون اینکه امور داخلی خود را مشروط به آنها کنیم صورت خواهد گرفت.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: باتوجه به اینکه آمریکایی‌ها همواره به دنبال تحریم ما بوده و هرگز از این مسئله کوتاه نخواهند آمد ما باید با توکل بر خدا به جایی از توانمندی برسیم که این‌ها دیگر توان تهدید ما را نداشته باشند، مصداق همان اتفاقی که در بحث موشکی افتاد و ما با توکل به خدا در توانمندی‌های دفاعی به یک بازدارندگی رسیدیم، حال آنها جرات اقدامی ضد ما را نخواهند داشت، در بعد اقتصادی هم ما باید به چنین وضعیت بازدارندگی برسیم که آنها دیگر هیچ غلطی نتوانند انجام دهند. لذا راه نجات کشور در تکیه به توان داخلی است.

ذوالنوری در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است اروپا با توسل به این وقت کشی ها مسئولان ما را راضی به اجرای همان اینستکس حداقلی کند؟ گفت: قطعا اروپا نمی‌تواند مسئولان ما را راضی به اجرای اینستکس حداقلی کند، البته کسی هم به مسئولان ما این اجازه را نخواهد داد، چراکه مومن از یک سوراخ دو بار گزیده نمی‌شود.

عضو کمیسیون امنیت ملی خاطرنشان کرد: اگرچه متاسفانه یک زمانی رئیس جمهور با اقداماتی غیرواقعی و حرف‌های ناصواب خود نظیر اینکه  آب خوردن ما هم به این مذاکرات وصل است، روز اول اجرای توافق برجام تمامی تحریم‌ها به مره برداشته خواهد شد، اقتصاد جان خواهد گرفت یا کاری خواهیم کرد که مردم اصلا نیازی به یارانه نخواهد داشت توانست افکار عمومی را با خود همراه کند، اما این حنا دیگر برای مردم ما رنگی نداشته، ملت ما امروز به پوچی این حرف‌ها  پی بردند و بسیاری از مسئولان هم امروز به این باور رسیدند بنابراین قطعا این واقعه دیگر تکرار نخواهد شد.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر