کد خبر: ۶۹۶۷۶۵۲
تاریخ انتشار: ۲۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۸
تاریخ انتشار : ۲۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۸
کد خبر : ۶۹۶۷۶۵۲
رئیس هیئت عامل ایمیدرو مطرح کرد؛

غریب پور گفت: اقدامات اکتشافی منجر به صدور ۴۰ پروانه اکتشاف شده است.

رشد ۴۰ درصدی صدور گواهی کشف معدنی/ دانش و تجهیزات اکتشاف بخش خصوصی به روز می‌شودبه گزارش خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، خداداد غریب پور، رئیس هیئت عامل ایمیدرو با ارایه گزارشی از عملکرد ایمیدرو در حوزه اکتشاف گفت: ایمیدرو در بیش از ۴۰۰ محدوده اکتشافی مشغول به فعالیت بوده که حاصل آن تاکنون، صدور ۴۰ پروانه اکتشافی برای آن مناطق بوده است.

وی افزود: در این ۴۰ پروانه، وارد فاز نهایی اکتشاف شده‌ایم که به معنای ورود به بخش عمومی و تفصیلی است.

رئیس هیئت عامل ایمیدرو تصریح کرد: توسعه فعالیت‌های اکتشافی ایمیدرو در سال‌های گذشته، نوید بخش، کشف ذخایر جدید برای تامین خوراک کارخانه‌های فرآوری و در نهایت برنامه‌های توسعه‌ای حوزه معدن و صنایع معدنی شده است.

غریب پور ادامه داد: یکی از اهدافی که همزمان پیگیری می‌کنیم توانمندسازی بخش خصوصی در حوزه مشاوره و پیمانکاری است که این امر  به تقویت برنامه‌های اکتشافی می‌انجامد.

وی با یادآوری اینکه ایمیدرو (به غیر از شرکت‌های تابعه) توانسته ۱۵ پهنه اکتشافی را در دو سال اخیر به فراخوان گذارد، اظهار کرد: جلسات متعددی با بخش خصوصی از جمله مشاوران و پیمانکاران با هدف به روزآوری تجهیزات و امکانات برگزار می‌شود.

رئیس هیئت عامل ایمیدرو تصریح کرد: با هدف توانمندسازی این حوزه، به دنبال برگزاری دوره‌های تخصصی آموزشی برای این گروه‌ها هستیم. در این میان برای پیمانکاران روش‌های تجهیز و به روز آوری تجهیزات را ارایه خواهیم داد.

غریب پور گفت: این دوره‌ها با حضور برترین استادان دانشگاه‌ها و موسسات داخل و خارج کشور برگزار می‌شود.

به گفته وی، ایمیدرو، در حال مذاکره با شرکت‌های این حوزه برای تجهیز ناوگان حفاری است تا روش‌ها و تجهیزات جدید حفاری برای شرکت‌های فعال این حوزه به کار گرفته شود.

وی تأکید کرد: وجود نقشه راه معدن و صنایع معدنی با محوریت و نظارت وزارت صنعت، معدن و تجارت، سبب ایجاد یکپارچگی در این بخش و جلوگیری از موازی کاری شده است.

به گفته غریب پور، فعالیت‌های اکتشافی ایمیدرو و شرکت‌های تابعه در سال‌های اخیر به بالاترین سطح خود رسیده است و طی ۵ سال اخیر با افزایش بودجه اکتشاف در مجموعه این سازمان، پروژه‌های متعددی با همکاری شرکت‌های خصوصی اجرایی شده است.

رئیس هیئت عامل ایمیدرو در مورد تخصیص بودجه اکتشاف اظهار کرد: ایمیدرو به همراه شرکت‌های تابعه، سالانه ۱۲۰ میلیارد تومان برای این حوزه تخصیص داده است که این رقم بر حسب نیاز هزینه می‌شود، البته باید در نظر داشت که شرکت‌هایی همچون ملی صنایع مس ایران، بودجه‌ای جداگانه برای اکتشاف دارند.

غریب پور تصریح کرد: هیچ محدودیتی برای هزینه در بخش اکتشاف نداریم و با تعریف پروژه‌های جدید، رقم تخصیص یافته نیز افزایش می‌یابد.

وی با یادآوری اینکه پهنه‌های اکتشافی توسط وزارت صنعت معدن و تجارت در اختیار ایمیدرو گذاشته شده است، تصریح کرد: فاز شناسایی و پی جویی در ۲۷۷ هزار کیلومتر مربع به اتمام رسیده و ۷۶ هزار کیلومتر مربع نیز در دست اجرا قرار دارد.

به گفته غریب پور، ۶۶ هزار کیلومتر مربع از ۲۷۷ هزار کیلومتر مربع با مشارکت بخش خصوصی اجرایی شده است.

رئیس هیئت عامل ایمیدرو افزود: ارایه مستندات اکتشافی استاندارد و شفاف سازی داده‌های معدنی، بستری مناسب برای سرمایه‌گذاری است.

وی گفت: بدین ترتیب با کاهش ریسک اکتشاف، سرمایه‌گذاری جذب طرح‌های اکتشافی می‌شود که نتایجی همچون هدایت و افزایش سرمایه‌گذاری در مناطق کم برخوردار، توسعه اشتغال و تامین امنیت در این مناطق را در برخواهد داشت.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر