کد خبر: ۶۹۶۹۰۳۷
گروه : زنجان » زنجان
تاریخ انتشار: ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۰
معاون یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان:

معاون یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان با اشاره به این که آتش بزرگترین دشمن برای مراتع و طبیعت است گفت: هر ساله شاهد آتش گرفتن حجم وسیعی از مراتع کشور و استان هستیم.

آتش بزرگترین دشمن مراتع استمعاون یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان  در گفت و گو با خبرنگار گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از زنجان،گفت: آتش سوزی در مراتع و جنگل‌ها علاوه بر نابودی منابع خدادادی، باعث نابودی منابع آلی خاک شده و حتی حیات وحش را نیز تهدید می‌کند.

به گفته لطفی بار مالی که این گونه حوادث بر دولت تحمیل می‌کند بسیار سنگین است.

این مقام مسئول آتش سوزی در مراتع را به دو نوع عمدی و غیر عمدی تقسیم کرد و گفت: امسال به علت بارش‌های بیشتر و پوشش گیاهی نسبتا بالایی که در مناطق وجود دارد مراتع مستعد آتش سوزی هستند.

معاون یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان در ادامه خاطر نشان کرد: که عمدی بودن آتش سوزی‌ها از دلایل اصلی بروز این حوادث در فصول گرما می‌باشد.

پرتاب ته شیشه بطری‌ها، پرتاب ته سیگار، کبریت، آتش بازی در مراسمات جنگ قبیله‌ای بین روستائیان، سهل انگاری گردشگران و برخی از چوپانان به هنگام گرم کردن آب از جمله عوامل عمدی بودن آتش سوزی‌ها به شمار می‌آید.

لطفی اظهار کرد: سوزاندن بقایای کشاورزی باور اشتباهی است که بین برخی از روستائیان برای رشد بهتر محصولات آتی و همچنین حاصلخیز شدن زمین رایج شده است.

وی تاکید کرد که برای حفظ منابع طبیعی و سرمایه ملی می‌توان با فرهنگسازی این باور نادرست را در بین جوامع محلی از بین برد.
 
این مقام مسئول تاکید کرد که کشاورزان پس از برداشت محصول خود بقایای محصولات را آتش نزنند چرا که علاوه بر از بین بردن مواد آلی خاک، برابر ماده ۲۰ قانون هوای پاک فرد متخلف در هنگام بروز حادثه ۶ ماه تا ۲ سال به حبس محکوم می‌شود.

معاون یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اظهار کرد که در سال گذشته کاهش ۷۵ درصدی آتش سوزی در مراتع و جنگل‌ها نسبت به سال ۹۶ ثبت شده است.

این مقام مسئول همچنین گفت: در سال ۹۶، ۳۳۰ هکتار به مقدار ۳۹ مورد و در سال گذشته نیز حدود ۸۲ هکتار به تعداد ۲۰ مورد آتش سوزی در مراتع استان ثبت شده است که عملیات اطفاء حریق بلافاصله بعد از شروع آتش سوزی با مشارکت مردم و منابع طبیعی صورت گرفته است.

معاون یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان در ادامه توصیه کرد: که مردم هنگام مشاهده آتش سوزی در مرتع و جنگل با شماره تماس گویای ۱۵۰۴ تماس گرفته و گزارش خود را اطلاع دهند.

لطفی با اشاره به این که منابع طبیعی برای مردم و نسل‌های آینده است تاکید کرد که جوامع محلی به هنگام بروز حادثه با نیرو‌های یگان اداره کل منابع طبیعی در راستای اطفاء حریق همکاری کنند.

انتهای پیام /ن
 
 

لزوم فرهنگسازی برای حفظ منابع طبیعی 

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر