کد خبر: ۶۹۶۹۴۰۹
گروه : فارس » شیراز
تاریخ انتشار: ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۸
تاریخ انتشار : ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۸
کد خبر : ۶۹۶۹۴۰۹
گروه : فارس » شیراز

با افزایش ظرفیت گاز ورودی به منطقه ویژه اقتصادی لامرد، بستر‌های لازم برای تامین گاز بزرگترین مجتمع تولید شمش آلومینیوم کشور فراهم شد.

گام اساسی برای تامین گاز مجتمع آلومینیوم جنوب در لامرد برداشته شد

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز، فریدون فدایی دولت مدیر عامل منطقه ویژه اقتصادی لامرد در حاشیه پایان طرح عملیات انشعاب گرم (هات تپ) اظهار کرد: ضمن هماهنگی با شرکت ملی گاز، در طول حدود یک هفته عملیات انشعاب گرم هات تپ با هدف انشعاب گیری از خط لوله گاز سراسری به منظور افزایش ظرفیت حجم گاز ورودی به منطقه ویژه اقتصادی لامرد به اجرا درآمد.

وی اضافه کرد: از نزدیک روند اجرای این طرح که به صورت شبانه روزی در گرمای طاقت فرسای منطقه انجام گرفت را پیگیری کردم و این مهم با تهمیدات و تجربه مهندسان بدون بروز حادثه با موفقیت پایان یافت.

مدیر عامل منطقه ویژه اقتصادی لامرد اضافه کرد: ظرفیت گاز ورودی به منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی بر لامرد از حدود ۲ میلیون مترمکعب در ساعت به ۲۹ میلیون مترمکعب در ساعت رسید و این ظرفیت قابلیت افزایش را نیز دارد.

فریدون فدایی دولت گفت: برپایه طراحی انجام شده گاز مورد نیاز صنایع مستقر در منطقه ویژه اقتصادی لامرد شامل یک انشعاب اصلی۲۰ اینچی از خط لوله ۵۶ اینچ سراسری چهارم تامین می‌شود که طی عملیات اتصال گرم یا انشعاب گرم HOT-TAP نیز این امر محقق شد.

مجری طرح صنایع انرژی بر لامرد و پارسیان افزود: پارسال اتصال خط لوله ۶ اینچ از سایت انرژی بر لامرد به خط لوله ۵۶ اینچ سراسری انجام گرفت و این خط لوله (۶ اینچ) به برقراری تعادل جریان گاز در خط لوله فعلی ۲۰ اینچ کمک می‌کند.

فدایی دولت با اشاره به پیشینه این عملیات تصریح کرد: طرح تامین گاز منطقه ویژه اقتصادی لامرد در سال گذشته شامل اجرای 3 هزار و ۳۱۲ متر خط انتقال گاز ۲۰ اینچ و ۴۷۰۰ متر خط تغذیه گاز ۳۰ و ۴۲ اینچ و مشتمل بر محوطه‌سازی، طراحی ایستگاه تقلیل فشار گاز ، ساخت و نصب ایستگاه تقلیل فشار به ظرفیت ۲۰۰ هزار متر مکعب و سایر تجهیزات مورد نیاز با همکاری همه دستگاه های اجرایی تکمیل شد.

اجرای این طرح که نقش مهمی در تسریع ساخت زیر ساخت‌های منطقه ویژه اقتصادی لامرد دارد با صرف حدود ۳۸۰ میلیارد ریال هزینه عملیاتی شده است.
به عملیات انشعاب گیری در لوله‌ها در حالتی که خط، حامل جریان باشد، عملیات اتصال گرم یا انشعاب گرم HOT-TAP گفته می‌شود. طی این عملیات، فشار گاز خط لوله سراسری از یک هزار و ۴۰۰ به ۷۰۰ پوند بر اینچ مربع کاهش داده می‌شود.

بر اساس برنامه زمان بندی شده، قرار است مجتمع آلومینیوم جنوب که در فاز نخست سالانه ظرفیت تولید ۳۰۰ هزار تن شمش آلومینیوم را دارا است، در سال جاری به بهره برداری برسد.

منطقه ویژه اقتصادی لامرد در جنوب استان فارس قرار دارد.

انتهای پیام/چ

تامین گاز مجتمع آلومینیوم جنوب در لامرد

 

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر