کد خبر: ۶۹۶۹۴۹۸
تاریخ انتشار: ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۱:۳۷
معاون اقتصادی و هماهنگی سازمان برنامه و بودجه:

پورمحمدی گفت: رویکرد ما این است که در طرح اصلاحات ساختاری رابطه مستقیم بودجه به نفت را قطع نماییم.

طرح اصلاحات ساختاری بودجه آماده است/پرداخت ۱۷.۵ میلیارد دلار به کالاهای اساسی در سال ۹۷به گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از سازمان برنامه و بودجه کشور، حمید پورمحمدی در اولین نشست برنامه روسای سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان‌ها در سال جاری اظهار داشت: بودجه سال گذشته در حالی که کشور در شرایط سختی قرار داشت و منابع مالی دچار مشکل بود، به نحوی صورت گرفت که بودجه عمرانی رشد خوبی داشت و ضمنا یارانه‌های نقدی بدون تاخیر تامین شد.

وی تأکید کرد: با اتکاء به فرامین مقام معظم رهبری و هم با هدف مدیریت شرایط ناشی از تحریم‌های ظالمانه علیه مردم ایران، طرح اصلاحات ساختاری بودجه آماده شده است و برای اظهارنظر متخصصین در سایت سازمان برنامه و بودجه کشور قرار داده شده است.

وی در خصوص سه ویژگی مهم و ممتاز بودجه سال ۱۳۹۷ گفت: نکته اول این که کسری بودجه را پولی نکردیم. پارسال نگاه این بود که با توجه به کسری بودجه، اگر به سراغ پول پرقدرت برویم، دچار تورم بالا می‌رویم. اما فشار‌ها تحمل شد و از همه سازوکار‌ها استفاده کردیم؛ بدون این‌که کسری بودجه پولی شود.


بیشتر بخوانید: تاکید بر پیگیری سند توسعه و آمایش سرزمین در استان‌ها/چاره‌ای جز تقلیل هزینه‌های جاری نداریم


معاون اقتصادی و هماهنگی سازمان برنامه و بودجه تصریح کرد: نکته دوم اینکه سال گذشته اگرچه به شدت به منابع حاصل از صادرات نفت نیاز داشتیم، اما حدود ۱۷،۵ میلیارد دلار به کالا‌های اساسی پرداخت شد تا مردم آسیب نبینند.

پورمحمدی عنوان کرد: نکته سوم اینکه اگرچه سران قوا به ما اجازه دادند که ۱۲ درصد از صندوق توسعه ملی برداریم و صرف کسری بودجه کنیم، اما به دلیل پیش‌بینی‌های صورت گرفته برای سال ۱۳۹۸ که سال سختی خواهد بود، از این کار خودداری کردیم و این منابع برای سال ۱۳۹۸ سوق داده شد.

پورمحمدی افزود: اگرچه سال جاری سال سختی خواهد بود، اما تدابیر لازم مبنی بر کاهش هزینه‌ها و افزایش درآمد‌ها صورت گرفته است به گونه‌ای که پرداخت‌های اجتناب‌ناپذیر کشور دچار آسیب نشود.

انتهای پیام/

به دنبال قطع رابطه مستقیم بودجه با نفت هستیم

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر