کد خبر: ۶۹۶۹۸۰۶
تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۰
رئیس مرکز خشکسالی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان:

ضیاییان گفت: میزان بارش از ابتدای مهر تا ۲۴ خرداد، نسبت به مدت مشابه سال قبل ۹۵ درصد رشد داشته است.

رشد ۹۵ درصدی بارش نسبت به سال قبل/۱۳۳ درصد بیش از یکسال زراعی کامل بارش دریافت کردیمصادق ضیاییان، رئیس مرکز خشکسالی در گفت‌وگو با خبرنگار راه و شهرسازی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره آخرین وضعیت بارش از ابتدای سال زراعی جدید اظهار کرد: براساس آخرین آمار از ابتدای مهر تا ۲۴ خرداد، مجموع بارش‌های کشور ۳۰۹.۸ میلی متر بوده، در حالیکه میزان بارش در مدت مشابه سال قبل ۱۵۸.۵ میلی متر و متوسط بلندمدت ۲۲۰.۸ میلی متر بوده است.

وی با بیان اینکه میزان بارش نسبت به سال گذشته ۹۵ درصد و بلندمدت بیش از ۴۰ درصد رشد داشته است، افزود: این در حالی است که سال گذشته در همین مقطع زمانی ۲۸ درصد کاهش بارش داشتیم.

ضیاییان با اشاره به اینکه در سال زراعی ۹۸-۹۷ تمامی استان‌ها بیش از دوره بلندمدت و نرمال خود بارش دریافت کردند، بیان کرد: در این میان استان ایلام ۹۹ درصد و لرستان ۸۸ درصد بیشترین بارش و اردبیل و کرمان با ۵ درصد کمترین میزان بارش نسبت به دوره بلندمدت را تجربه کردند.

رئیس مرکز خشکسالی با اشاره اینکه امسال میزان بارش نسبت به یک سال زراعی کامل ۱۳۳ درصد رشد داشته است، اظهار کرد: با توجه به رشد ۹۵ درصدی میزان بارش نسبت به مدت مشابه سال و شرایط پیش روی اقلیم پیش بینی می‌شود که رشد بارش تا پایان سال زراعی در همین حد باقی بماند.


بیشتر بخوانید: رشد ۹۷ درصدی بارش نسبت به مدت مشابه سال قبل/ تمام استان‌ها بیش از دوره بلندمدت بارش دریافت کردند


وی با اشاره به اینکه میزان بارش در فصل تابستان سهم قابل توجهی از بارش یک سال زراعی را تشکیل نمی‌دهد، گفت: اگرچه بارش‌های تابستانه ۴ درصد بارش‌های کشور را شامل می‌شود، اما مقدار همین بارش‌های اندک در فصل تابستان عموما نرمال است.

ضیاییان ادامه داد: با توجه به آنکه ماهیت بارش‌های تابستانه به صورت رگباری است، به همین دلیل احتمال وقوع سیل دور از انتظار نیست. اما در پیش بینی‌های فصلی نمی‌توان رخداد سیل را برای یک نقطه در تابستان مشخص کرد و تنها در پیش بینی‌های کوتاه مدت سازمان هواشناسی این امر قابل پیش بینی است.

به گفته این مقام مسئول، براساس بولتن‌های هواشناسی در فصل تابستان، اغلب نقاط کشور بین نیم تا یک درجه افزایش دما خواهند داشت.

رئیس مرکز خشکسالی در پایان درباره تاثیر بارش‌های اخیر بر وضعیت آب‌های سطحی تصریح کرد: با توجه به شرایط مساعد بارش و و ضعیت مطلوب سد‌ها و آب‌های سطحی نسبت به مدت مشابه سال قبل، مشکل کم آبی کشاورزان تا حدودی مرتفع نشده است.

انتهای پیام/

احتمال وقوع سیل در فصل تابستان دور از انتظار نیست

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر