کد خبر: ۶۹۷۱۸۱۸
گروه : اصفهان » اصفهان
تاریخ انتشار: ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۸
۲۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۸
کد خبر : ۶۹۷۱۸۱۸

وزیر انرژی روسیه گفت: سرمایه گذاری میان بانک‌های ایران و روسیه ازتوافقات اجلاس همکاری‌های مشترک ایران و روسیه بود و در این راستا باید زمینه مبادلات دو کشور به روبل و ریال فراهم شود.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اصفهان،الکساندر نواک وزیر انرژی روسیه امروز در نشست اختتامیه اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اداری و تجاری جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه اظهار داشت: از دست‌اندرکاران برگزاری این اجلاس در شهر اصفهان که از معروف‌ترین شهر‌های تاریخی جمهوری اسلامی ایران است و تاریخچه‌ای بس کهن دارد تشکر می‌کنم.

وی افزود: توسعه همکاری‌های دوجانبه میان ایران و روسیه اهمیت بالایی دارد و در خاورمیانه نیز برای منافع ملی دو کشور مفید است.


روسیه به گسترش روابط سیاسی و تجاری با ایران اهمیت زیادی می‌دهد


وزیر انرژی روسیه با بیان اینکه ایران یکی از همسایه‌های مهم روسیه است، تاکید کرد: در روسیه به گسترش روابط سیاسی و تجاری با ایران اهمیت زیادی داده می‌شود.

وی ادامه داد: این اواخر روابط اقتصادی میان دو شهر در سطح بسیار بالایی پیشرفت کرده است که ناشی از اعتماد متقابل طرفین به یکدیگر است.

نواک با بیان اینکه در زمینه مسائل مورد مذاکره میان دو کشور کشور توسعه روابط در سطح بالای مدنظر قرار گرفت، ابراز داشت: مذاکرات لازم میان مقامات دو کشور یعنی پوتین و روحانی انجام شد و اقدامات لازم برای مذاکره و دیدار میان مقامات سه کشور ایران، آذربایجان و روسیه در دست اقدام است و ما اهمیت زیادی به این ملاقات‌های سه جانبه می‌دهیم.

وی اضافه کرد: امیدواریم توافقات دو کشور به ویژه در زمینه انرژی حمل و نقل در سطح بالایی عملیاتی شود که موجب گسترش همکاری شرکت‌های ایرانی و روسی خواهد شد.

وزیر انرژی روسیه گفت: از وظایف کمیسیون همکاری‌های مشترک ایران و روسیه این است که ما همکاری‌های اداری و تجاری را به سطحی بالاتر از همکاری‌های سیاسی برسانیم ضمن اینکه اهمیت زیادی برای مسائل علمی و فنی نیز قائل هستیم که موجب توسعه دو دو کشور خواهد شد.

وی تاکید کرد: شرکت‌های روسیه برای توسعه همکاری‌ها به ویژه در زمینه گسترش نیروگاه‌های اتمی، حمل و نقل و صنایع و هوا فضا تمایل دارند و در زمینه گسترش همکاری‌های کشاورزی نیز مذاکراتی داشتیم.

وزیر انرژی روسیه با بیان اینکه مذاکراتی که این چند روزه انجام شده است نتایج زیادی در بر داشته و تبادل اطلاعات لازم انجام شده است، گفت: طرفین مواضع خود را در خصوص توسعه همکاری‌های متقابل اعلام کردند.

وی با بیان اینکه حجم مبادلات و همکاری‌های میان دو کشور ۷.۴ درصد رشد داشته است، اظهار داشت: همکاری در زمینه ساخت نیروگاه اتمی در بوشهر، همکاری‌های مشترک برای ساخت نیروگاه، راه آهن - اینچه برون، سازماندهی صادرات وسایل فنی به ایران از جمله مواد مطرح در این توافق نامه هاست.


آماده ایجاد شرکت مشترک ماشین ساز یبا کشور ایران هستیم

نواک با بیان اینکه آماده هستیم تا شرکت مشترکی با ایران برای ماشین سازی ایجاد کنیم، تاکید کرد: به همکاران ایرانی پیشنهاد می‌دهیم که با ما در این زمینه همکاری کنند.

وی با اشاره به توسعه همکاری‌های متقابل دو کشور در زمینه ایجاد مناطق آزاد اقتصادی گفت: از رئیس پارلمان ایران درخواست می‌کنیم در خصوص این توافقات اقدامات لازم را انجام دهند.


جم مبالات مالی میان دو کشور ایران و روسیه حدود یک سوم رشد داشته است


وزیر انرژی روسیه با تاکید بر اینکه همکاری‌های مشترک میان ایران و روسیه در زمینه سرمایه گذاری میان بانک‌های دو کشور از موارد توافقات این چند روز بوده است، ابراز داشت: حجم مبالات مالی میان دو کشور حدود یک سوم رشد داشته است و اعتقاد داریم فعالیت‌های مشترک بانکی میان دو کشور باید ادامه داشته باشد.

ضرورت فعال کردن مبادلات دو کشور به روبل و ریال

وی تاکید کرد: بانک‌های مرکزی دو کشور باید همکاری‌های لازم برای ایجاد شرایط در زمینه فعال نمودن مبادلات دو کشور به روبل و ریال را انجام دهند تا موجب توسعه همکاری‌ها میان دو کشور شود.

نواک گفت: لازم است سندی در خصوص توسعه همکاری‌های منطقه‌ای، استانی، اقتصادی و تجاری ایران با مناطق مختلف روسیه در جهات مختلف امضا شود.

انتهای پیام/م

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
زیارت عاشورا-صفحه خبر دسکتاپ