کد خبر: ۶۹۷۱۹۴۵
تاریخ انتشار: ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۴
۲۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۴
کد خبر : ۶۹۷۱۹۴۵

مرکز پژوهشی بین المللی صلح در سوئد اعلام کرد سلاح هسته‌ای در آینده کاهش خواهد یافت.

کاهش تسلیحات هسته‌ای در جهانبه گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از شبکه تلویزیونی الاخباریه سوریه، مرکز پژوهشی بین المللی صلح واقع در سوئد اعلام کرد: با وجود اقدام کشور‌های دارای سلاح هسته‌ای به ارتقای این نوع سلاح‌های کشتار جمعی، اما سلاح هسته‌ای در آینده کاهش خواهد یافت.

این مرکز پژوهشی گزارش سالیانه خود را درباره کاهش حجم سلاح هسته‌ای با توجه به تلاش‌های روسیه و آمریکا منتشر کرد.

در این گزارش آمده است: آمریکا و روسیه به طور مشترک ۹۰ درصد از ذخایر سلاح‌های هسته‌ای را در اختیار دارند، اما هر دو کشور در سال ۲۰۱۸ اعلام کردند‎ برای کاهش سلاح هسته‌ای در جدول زمانی معینی که بر اساس این پیمان تعیین شده است تلاش کردند و اگر روسیه و آمریکا تصمیمی به تمدید معاهده «استارت ۳» نداشته باشند این معاهده تا سال ۲۰۲۱ اعتبار خواهد داشت و اعتبار آن به پایان خواهد رسید.

شیلون کایل، پژوهشگر این مرکز بین المللی در این گزارش گفت: «با توجه به اختلافات سیاسی و نظامی بین روسیه و آمریکا کاهش زرادخانه‌های هسته‌ای این دو کشور احتمال کمتری دارد. تنش زایی ادامه دار آمریکا ضد روسیه مقاصد واشنگتن را در زمینه مسابقه تسلیحاتی برای همه برملا کرده است. این در حالی است که آمریکا سابقا نیز اعلام کرده بود از پیمان سلاح‌های هسته‌ای نیمه سنگین خارج می‌شود و تلاش کرد زمینه‌ای برای مخالفت با تمدید پیمان «استارت ۳» فراهم کند.

کارشناسان بر این باورند که ثبات راهبردی جهانی و امنیت هسته‌ای از نیم قرن گذشته تاکنون در بدترین شرایط خود قرار دارند به ویژه اینکه آمریکا به تعهدات خود در زمینه اجرای بند‌های معاهده‌های بین المللی به امضا رسیده پایبند نیست.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر