کد خبر: ۶۹۷۱۹۸۹
تاریخ انتشار: ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۱:۱۰

سفیر دانمارک در ایران گفت: امیدواریم به زودی ساز و کار "اینستکس" برقرار شود و روابط تجاری دو کشور به شیوه قبل برگردد.

امیدواریم به زودی ساز و کار اینستکس برقرار شودبه گزارش      گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمانشاه ،دنی عنان در نشست با فعالان اقتصادی استان کرمانشاه که امروز (۲۸ خرداد) برگزار شد، با بیان اینکه ایران و دانمارک در گذشته و خصوصا قبل از خروج آمریکا از برجام روابط اقتصادی گسترده‌ای داشتند، اظهار کرد: زمانی هیاتی ۱۲۸ نفره از دانمارک به ایران سفر کردند و ما هم در دانمارک پذیرای هیات‌های ایرانی بودیمبین سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ مبادلات اقتصادی ایران و دانمارک نسبت به سال‌های قبل از آن رشد حدود دو برابری داشت .

عنان با بیان اینکه اکنون با خروج امریکا از برجام روابط تجاری ایران و دانمارک دچار محدودیت‌هایی شده، تاکید کرد: برای مثال در سه ماهه اول سال ۲۰۱۹ نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۱۸ شاهد کاهش ۲۹ درصدی صادرات دانمارک به ایران بوده ایمدانمارک ششمین کشوری است که کمترین کاهش صادرات به ایران را داشته است.

وی گفت: به هر حال امیدواریم به زودی این محدودیت‌ها مرتفع شود و دوباره رفت و آمد هیات‌های تجاری بین دو کشور از سر گرفته شود.

سفیر دانمارک در ایران با بیان اینکه با وجود تحریم‌ها فرصت‌های محدودی برای تعاملات تجاری بین دو کشور باقی مانده، گفت: تا زمان عادی شدن روابط باید از همین فرصت‌های باقی مانده استفاده کنیم.

عنان در ادامه از پتانسیل‌های فراوان تجاری که در ایران وجود دارد نیز یاد کرد و گفت: پتانسیل‌های ایران فقط به نفت و گاز محدود نمی‌شود، بلکه در بخش‌های مختلف از جمله گردشگری، کشاورزی و ... توانمندی‌های زیادی در ایران وجود دارد و دانمارکی‌ها به دلیل وجود این همه پتانسیل، ایران را به عنوان آلمان خاورمیانه می‌شناسند.

سفیر دانمارک در ایران پیش‌بینی کرد، در سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۲ ایران یکی از بیشترین و سریع‌ترین رشد‌های اقتصادی را در خاورمیانه داشته باشد که به بیش از پنج درصد برسد.

وی از ظرفیت‌های تجاری دانمارک در صنایع مختلف هم یاد کرد و افزود: از مهمترین این ظرفیت‌ها می‌توان به بخش مواد غذایی، انرژی‌های تجدیدناپذیر، مواد دارویی، بخش کشارزی، ماشین آلات و ... اشاره کرد.

عنان در ادامه اشاره‌ای هم به اجرای ساز و کار اینستکس داشت و عنوان کرد: متوجه نگرانی ایران از عدم اجرای این ساز و کار هستیم، اما اینکه عمدی در این تاخیر باشد، حقیقت ندارد.

وی ابراز امیدواری کرد، به زودی با اجرای ساز و کار اینستکس تعاملات ایران و بسیاری از کشور‌ها برقرار شود و گفت: ساز و کاری هم بین ایران و سوئیس با هدف مبادلات در بخش مواد غذایی، محصولات کشاورزی و دارو در حال راه‌اندازی است.

سفیر دانمارک در ایران اشاره‌ای هم به تعاملات این کشور و کرمانشاه داشت و گفت: در کرمانشاه نقاط زیادی برای همکاری با دانمارک وجود دارد.

وی از موقعیت تجاری خوب کرمانشاه هم یاد کرد و گفت: در کرمانشاه پتانسیل‌های زیادی نیز در حوزه توریسم و گردشگری وجود دارد.

انتهای  پیام/ز

 

به زودی با اجرای ساز و کار اینستکس تعاملات ایران و بسیاری از کشور‌ها برقرار شود

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر