کد خبر: ۶۹۷۲۷۶۵
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۱
تاریخ انتشار : ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۱
کد خبر : ۶۹۷۲۷۶۵

یک کارشناس حوزه انرژی گفت: در بازار منطقه شاهد کاهش قیمت قیر هستیم که علی رغم این موضوع همچنان اظهارنامه گمرکی با قیمت پیشین صورت می گیرد که این مسئله تعهد ارزی برای صادرکننده ایجاد می‌کند.

آخرین وضعیت بازار قیر / اظهارنامه گمرکی چالش پیش روی صادرکنندگانبه گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، حسن تاجیک در خصوص بازار قیر در کشور گفت: با توجه به تغییرات قیمت نفت در بازار جهانی شاهد کاهش یک باره قیمت قیر در بازار‌های منطقه هستیم به گونه‌ای که هر پرتون بین ۲۰ تا ۳۰ دلار کاهش یافته که این مسئله سبب شده خریداران در انتظار شرایط جدید، خرید خود را نهایی نکرده و توقفی در بازار شکل گیرد.

وی در ادامه افزود: با وجود کاهش ۳۰ دلاری قیمت همچنان ثبت آن در گمرک با قیمت پیشین صورت می‌گیرد، به بیان دیگر تعهد ارزی به میزان هر پرتون ۲۹۰ دلار صورت گیرد، اما در بازار جهانی به میزان ۲۳۰ یا ۲۴۰ دلار به فروش می‌رسد.

این کارشناس حوزه انرژی با اشاره به اینکه اظهار دستوری گمرک نمی‌تواند تعیین کننده قیمت قیر باشد، عنوان کرد: در شرایط کنونی از تعهد ارزی ۲۹۰ دلاری باید ۵۰ درصد آن در سامانه نیما ثبت شود و در کنار آن صادرکننده ارزش افزوده پرداخت کند.

این فعال حوزه قیر اظهار کرد: با بخشنامه‌های وزارت اقتصاد و بانک مرکزی ۹ درصد از سرمایه صنعتگران به دلیل پرداخت مالیات بر ارزش افزوده در داخل بلوکه شده و در اظهارنامه گمرکی نیز ۳۰ دلار بیشتر ثبت می‌شود که این موضوع تعهد ارزی ایجاد می‌کند.

وی عنوان کرد: مجموعه این دلایل تاثیر خود را بر روی صادرات گذاشته و در صورت ادامه این روند شاهد کاهش صادرات قیر خواهیم بود، این در شرایطی است که این صنعت توانایی صادرات ۵ تا ۶ میلیون را دارد.

تاجیک با تاکید بر این موضوع که در حال حاضر صادرکنندگان با دو مشکل کاهش قیمت جهانی قیر و موضوع اظهارات گمرکی در داخل مواجه هستند، عنوان کرد: در این میان باید به سایر هزینه‌هایی که در خود گمرک بر روی بار‌ها اعمال می‌شود اشاره کرد که هزینه‌های آن بر دوش صادرکننده است.

این کارشناس حوزه انرژی در پایان به ارائه راهکار‌هایی در این زمینه پرداخت و گفت: با تجدیدنظر بر روی قوانین و بخشنامه‌های حاکم بر صادرکننده و توجه به قیمت روز محصولات و یا اجازه خود اظهاری چالش‌های صادرکنندگان برطرف خواهد شد.

منبع: میزان

انتهای پیام/

کاهش قیمت قیر در بازار منطقه

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر