کد خبر: ۶۹۷۲۸۲۶
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۵
مدیرکل دفتر مدیریت بیمارستانی و تعالی خدمات بالینی وزارت بهداشت خبر داد؛

کلانتری گفت: با استفاده از مداخلات مدیریتی، می‌توان هزینه بخش‌های پرهزینه بیمارستان‌ها را کاهش داد.

به گزارش  حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، بهزاد کلانتری مدیرکل دفتر مدیریت بیمارستانی و تعالی خدمات بالینی وزارت بهداشت در دوره ملی توانمندسازی روسای بیمارستان‌های دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کشور، در تشریح اهمیت نظام سلامت، عنوان کرد: براساس نظریه موسسه ملی تحقیقات آمریکا در سال ۲۰۱۶، سیستم‌های بهداشتی مبتنی بر جامعه و سیستم‌های درمانی مبتنی بر نیاز است که با مدیریت مشترک آن‌ها نظام سلامت ایجاد می‌شود. امروزه بیمارستان‌ها به عنوان بخش مهمی از نظام سلامت، باید مروج سلامت باشند.

جزئیات هزینه‌های بیمارستانی

وی افزود: براساس مطالعات، ۴۵ تا ۵۵ درصد هزینه بیمارستان ها، صرف هزینه‌های پرسنلی، ۲۰ تا ۲۵ درصد از هزینه‌ها مربوط به دارو و تجهیزات پزشکی، ۴ تا ۵ درصد از هزینه‌ها صرف هزینه‌های تغذیه‌ای و همچنین، به طور متوسط ۱۲ درصد از هزینه‌ها به هزینه‌های کارپردازی مربوط می‌شود.

اداره اقتصادی بیمارستان‌ها باید منجر به افزایش بهره‌وری شود

کلانتری با بیان اینکه با استفاده از مداخلات مدیریتی، می‌توان هزینه بخش‌های پرهزینه بیمارستان‌ها را کاهش داد، اظهار کرد: همچنین اداره اقتصادی بیمارستان‌ها باید منجر به افزایش بهره وری و در نتیجه کاهش اصولی هزینه‌ها شود.

مدیرکل دفتر مدیریت بیمارستانی و تعالی خدمات بالینی وزارت بهداشت بیان کرد: یکی از راه‌هایی که می‌توان خدمات را با بهترین کیفیت و بهره وری بالا ارائه داد، ایجاد بیمارستان محلی است.

وی با اشاره به اینکه ۸۳ درصد بیمارستان‌های ۳۲ تختخوابی کارایی لازم را ندارند، ادامه داد: این بیمارستان‌های ۳۲ تختخوابی ممکن است در آینده براساس شرایط اجتماعی به بیمارستان محلی تبدیل شوند.

کلانتری از راه اندازی بیمارستان‌های محلی در شهر‌های کوچک زیر ۵۰ هزار نفر، که شرایط ایجاد بیمارستان ۳۲ تختخوابی را ندارند خبر داد و گفت: البته این شهر‌ها از لحاظ شاخص‌هایی همچون، بیمارپذیری، راه‌های ارتباطی و نزدیکی به مرکز استان نیز مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت.

کلانتری در تشریح عملکرد بیمارستان‌های محلی بیان کرد: در این بیمارستان ها، خدمات اورژانس شبانه روزی، بستری کمتر از ۲۴ ساعت و خدمات تخصصی پایه به صورت سرپایی، ارائه خواهد شد.

وی عنوان کرد: ایجاد بیمارستان‌های زنجیره‌ای در بعضی از نقاط دنیا با اتصال یک بیمارستان مرکزی به چند بیمارستان صورت می‌گیرد، اما در دیدگاه ما، ایجاد بیمارستان‌های زنجیره‌ای به تحت پوشش قرار دادن چند بیمارستان کوچک به بیمارستان‌های بزرگ و قرار گیری آن‌ها در نظام سطح بندی و ارجاع، صورت می‌گیرد.

راه اندازی بیمارستان‌های شبکه‌ای

کلانتری یادآور شد: ۲۵ درصد از نیرو‌های انسانی را نیرو‌های مدیریتی و پشتیبانی تشکیل می‌دهند. درحالیکه، در دنیا این میزان ۱۵ درصد است که در این زمینه اختلاف زیادی با دنیا داریم و یکی از راه‌هایی که می‌توان این فاصله را کاهش داد، ایجاد بیمارستان شبکه‌ای است. در نظام شبکه‌ای کشور، می‌توان ۶۲۴ بیمارستان دولتی را در قالب ۲۰۰ هلدینگ بیمارستانی اداره کرد.

وی گفت: ایجاد دو نوع بیمارستان محلی و شبکه ای، در دستور کار وزارت بهداشت قرار داشته و تدوین دستورالعمل‌های آن‌ها نیز در مراحل انتهایی است.

بازنگری آیین نامه بیمارستان‌های مستقل

مدیرکل دفتر مدیریت بیمارستانی و تعالی خدمات بالینی وزارت بهداشت اظهار کرد: همچنین، آیین نامه بیمارستان‌های مستقل و دستورالعمل مربوط به آن نیز بازنگری شده و اقدامات کارشناسی دقیقی نیز صورت گرفته است و امیدواریم تا یکی دو هفته آینده ابلاغ شود.

ضوابط انتصاب روسای بیمارستان‌ها

کلانتری در پایان تاکید کرد: ضوابط انتصاب روسای بیمارستان‌ها در معاونت درمان تدوین شده و برای معاونت توسعه ارسال خواهد شد. امیدواریم، این ضوابط به زودی با امضای معاون درمان و توسعه ابلاغ شود تا از این پس، انتصاب‌ها بر اساس آن صورت گیرند.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر