کد خبر: ۶۹۷۳۹۵۰
تاریخ انتشار: ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۱

تشکیل کمیته بین المللی برای انجام تحقیقات ضربه مهلکی به ولیعهد عربستان سعودی و حکومت کشورش وارد می‌کند و چه بسا باعث شود که آزادی اش برای سفر به خارج از عربستان را محدود کند.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، عطوان نویسنده و تحلیلگر مشهور عرب در تحلیلی  نوشت: پس از گذشت ماه‌ها از آرامش و محدود شدن توجه رسانه‌ها به جنایت قتل «جمال خاشقجی» روزنامه نگار عربستانی داخل کنسولگری کشورش در استانبول و تکه تکه کردن اعضای بدنش به شکل فجیع، خانم «اگنس کالامار» رئیس هیأت مستقل سازمان ملل که مامور انجام تحقیقات درباره اعدام‌های خشونت بار و قتل خارج از چارچوب قانون است با انتشار گزارشی درباره نتایج تحقیقات شش ماهه این هیأت درباره جنایت قتل خاشقجی بمب حقوقی از نوع سنگین وزن مفنجر کرد و تأکید کرد که اسناد و مدارک کافی در اختیار دارد که نشان می‌دهد شاهزاده «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان سعودی در قتل روزنامه نگار عربستانی دست دارد.

در خواست برای مصادره اموال بن سلمان / آیا شاهزاده سعودی محاکمه می‌شود؟


بیشتربخوانید: واکنش نامزد خاشقجی به گزارش سازمان ملل


خانم کالامار از «آنتونیو گوترش» دبیر کل سازمان ملل خواست که تحقیقات جنایی بین المللی درباره قتل خاشقجی و نیز تحقیقات از همه متهمان از جمله خود شاهزاده بن سلمان و مصادره کردن دارایی‌ها و سرمایه هایش در خارج از عربستان را آغاز کند تا زمانی که دلایل قاطعی ارائه کند که وی از همه اتهام هایش مبراست و هیچ مسئولیتی در عملیات قتل ندارد. همچنین از اف بی آی خواست که تحقیقات مشابهی را انجام دهد، زیرا قربانی در اراضی آمریکا اقامت داشت.

نتایج زیاد و خطرناکی که گزارش بین المللی به آن رسید چه بسا منجر به صدور قطعنامه بین المللی برای راه اندازی دادگاه بین المللی به مانند دادگاه «حریری» و احضار همه متهمان برای حضور در دادگاه بعد از تحقیقات مستقل از آن‌ها و اخذ شهادت شاهدان شود.

خانم کالامار در شفافیت دادگاه‌های برگزار شده در عربستان با حضور برخی از متهمان (تعدادشان ۱۱ تن است) و نیز پنج از تن از آنان که درخواست اعدام آن‌ها توسط دادستان کل عربستان صادر شد شک و تردید دارد و خواستار توقف فوری آن‌ها شد، زیرا کسانی که در جنایت دست دارند از افراد نزدیک به بن سلمان هستند و در هیچ دادگاهی حضور پیدا نکرده اند.

پر واضح است که دولت ترکیه که جنگ سختی را علیه عربستان سعودی به راه انداخته است، هر چه اسناد و مدارک و فایل درباره جنایت و چگونگی اجرای عملیات اعدام در اختیار داشت را به اطلاع گزارشگر بین المللی رسانده و در اختیارش قرار داده است. خانم کالامار این را انکار نکرد و از همکاری دولت ترکیه تشکر کرد و برای نخستین بار فاش کرد که فایل‌های صوتی شامل متن مکالمه خاشقجی با مسئولان در کنسولگری عربستان قبل و بعد از رسیدنش به استانبول می‌شود؛ و فایل‌های صوتی دیگر نیز شامل عملیات خفه کردن و تکه تکه کردن وی با اره داخل کنسولگری می‌شود. در یکی از فایل‌های صوتی یکی از مسئولان تکه تکه کردن جسد خاشقجی می‌گوید که «جسد سنگین است... این اولین بار است که روی زمین تکه تکه می‌کنم.»

«جینا هاسپل» رئیس دستگاه اطلاعات مرکزی آمریکا پس از ان که فایل‌های صوتی توسط ترکیه در اختیار وی قرار داده شد به همین نتایج رسیده بود و در شهادتش در کنگره تأکید کرد که وی به این نتیجه قطعی رسیده است که شاهزاده بن سلمان همان کسی است که دستور قتل را صادر کرده است و به همین دلیل کنگره با اجماع نمایندگان بیانیه‌ای در این زمینه با همین مضمون صادر کرد یعنی متهم کردن بن سلمان به عنوان مسئول اول قتل ولی «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا موضعش را تغییر نداد و به دفاع از شاهزاده سعودی و همکاری با عربستان در همه عرصه‌ها ادامه داد، زیرا این کشور شریک تجاری قوی آمریکاست همانطور که ترامپ در چندین توئیت این را مورد تأکید قرار داد.

حکومت عربستان در ۲۰ اکتبر گذشته اذعان کرد که خاشقجی در کسنولگری عربستان در استانبول در زمان درگیری اش با تیمی که از وی تحقیقات می‌کرد کشته شد و بدنش تکه تکه و به یک فرد محلی تحویل داده شد و شاهزاده بن سلمان نیز این جنایت را شنیع و غیرقابل توجیه توصیف کرد و تعهد کرد کسانی که در آن دست داشتند را محاکمه می‌کند، ولی تا این لحظه سرنوشت جسد فاش نشده است و واقعیت‌های دادگاه‌های متهمان نیز منتسر نشده است فقط ویدیوئی از یکی از آن‌ها یعنی سرلکشر «احمد عسیری» منتشر شد که در منزل یکی از نزدیکانش است، اما از صحت ویدیو مطمئن نیستیم.

در نخستین واکنش عربستان، آقای «عادل الجبیر» وزیر حکومت عربستان سعودی در امور خارجی گفت: «گزارش شامل تناقض‌های روشنی است و ادعا‌هایی بی اساس کرده است که درست بودنش را نقض می‌کند»، ولی در عین حال هیچ گونه مثالی برای سخنانش در این زمینه ارائه نکرد.

نمی‌دانیم که آیا گوترش دبیر کل سازمان ملل به درخواست خانم کالامار پاسخ مثبت می‌دهد و دستور تشکیل کمیته تحقیقات بین المللی در زمینه جنایت را می‌دهد یا نه و نیز نمی‌دانیم که آیا اف بی آی تحقیقات را شروع می‌کند یا نه، ولی چیزی که می‌دانیم این است که برخی طرف‌ها در دولت عمیق آمریکا هستند که چه بسا تلاش کنند که این گزارش بین المللی را به دست بگیرند و فشار‌هایی برای بین المللی کردن پرونده و پیوستن به مخالفان ترامپ و حمایتش از همپیمانانش در عربستان وارد بیاورند.

تشکیل کمیته بین المللی برای انجام تحقیقات ضربه مهلکی به ولیعهد عربستان سعودی و حکومت کشورش وارد می‌کند و چه بسا باعث شود که آزادی اش برای سفر به خارج از عربستان را محدود کند و نیز املاک و دارایی‌های شخصی اش نیز مصادره شوند؛ همانطور که خانم کالامار می‌خواهد و در این زمینه نیز تعدادی از کشور‌های اروپایی از خواسته اش حمایت می‌کنند.

واکنش الجبیر به گزارش و صاحبش به اندازه کافی قانع کننده نیست، زیرا مختصر بود و اطلاعات آن کافی نیست به همین دلیل عقل حکم می‌کند که منتظر انکار‌های موثق قبل از صدور هر گونه حکم قطعی بمانیم، ولی بی تردید این گزارش جنایت ترور را بار دیگر تبدیل به عنوان اصلی اخبار جهان کرد آن هم در حالی که عربستان در بحران جنگ نفتکش‌ها در خلیج فارس و داغ شدن جبهه جنوبی با انصار الله یمن و موشک‌ها و پهپاد‌های شان و نیز احتمال رویارویی نظامی میان ایران و آمریکا همپیمان اصلی ریاض، غرق شده است.

منبع: جماران

انتهای پیام/

آیا بن سلمان محاکمه و دارایی هایش مصادره می شود؟

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر