کد خبر: ۶۹۷۴۲۷۰
تاریخ انتشار: ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۱:۴۴
جلیلی در واکنش به پاسخ زنگنه به اظهاراتش:

سعید جلیلی در واکنش به پاسخ وزیر نفت به اظهاراتش در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری درباره میزان فروش نفت در زمان دولت سابق بیانیه‌ای صادر کرد.


مانند رئیس‌جمهور محترم منتظر پاسخ شما به پیشنهادات کارگروه نفت دولت سایه هستم/ اگر به ارجاع رئیس‌جمهور عمل کنید همه چیز روشن می‌شودبه گزارش خبرنگار احزاب و تشکل‌های گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، سعید جلیلی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و نماینده رهبر معظم انقلاب اسلامی در شورای عالی امنیت ملی در واکنش به پاسخ بیژن زنگنه وزیر نفت به اظهاراتش در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری درباره میزان فروش نفت در زمان دولت سابق بیانیه‌ای صادر کرد.


بیشتر بخوانید: واکنش زنگنه به ادعاهای جلیلی


در متن بیانیه جلیلی آمده است:

بسم الله الرحمن الرحیم

درباره پاسخ جناب آقای مهندس زنگنه وزیر محترم نفت به اظهارات اخیر اینجانب نکاتی را به استحضار ایشان و ملت شریف ایران می¬رساند:
مبنای گفتمان دولت سایه کمک آحاد جامعه به دولت حاضر با تلاش برای «تقویت کار‌های صحیح»، «تکمیل کار‌های ناقص» و «تصحیح کار‌های نادرست» است. ضرورت این رویکرد به¬ویژه در مواجهه با دشمن خارجی اهمیت مضاعف پیدا می¬کند.

آن¬چه در گفتگوی ویژه خبری مستند به آمار رسمی کشور از فروش روزانه ۱ تا ۵/۱ میلیون بشکه نفت و میعانات در ایّام سخت تحریم در سال¬های ۹۲-۹۱ گفته شد، پاسخی بود به راهبرد فشار حدّاکثری آمریکا برای صفر کردن فروش نفت ایران و تأکید بر این¬ نکته که امروز هم کشور می¬تواند با همان قدرت و بلکه بیشتر عمل کند.

خوشبختانه آقای زنگنه هم این آمار را تأیید نموده¬اند و هم ادّعا نموده¬اند قابلیت این دولت در شرایطی که تحریم¬ها سخت¬تر از قبل است، برای فروش نفت بیشتر است که باز هم موجب خوشحالی است و دلیلی بر این¬که می¬توان با قدرت در برابر تحریم¬های آمریکا مقاومت کرد و برای ایشان در انجام این مهم آرزوی موفقیت دارم.

بر مبنای همین توانمندی کشور و در پاسخ به برخی نگرانی¬ها و ادعا‌های غلط درباره مشکلات مربوط به فروش نفت، کارگروه نفت دولت سایه با دعوت از متخصصین امر از دوره¬های مختلف به ویژه دوران وزارت آقای زنگنه، جلساتی را برای کمک به دولت تشکیل داد که حاصل آن ارائه راهکار‌های مشخص در این زمینه بود و نتیجه آن ۱۶/۲/۹۸ برای آقای رئیس جمهور ارسال و از ایشان خواسته شد این راهکار‌ها در کمیته¬ای مورد راستی¬آزمایی قرار گیرد و ایشان نیز آن را در ۱۷/۲/۹۸ به وزیر محترم نفت ارجاع نمودند که اینجانب علیرغم گذشت بیش از ۴۰ روز از فرجام آن نامه بی¬خبرم.

علاوه بر این در تاریخ ۲۵/۶/۹۷ و ۲/۸/۹۷ گزارش¬های مشروحی که حاصل بررسی¬های تخصصی و چندماهه در موضوعات بورس نفت، ساخت پتروپالایشگاه و هدایت نقدینگی داخل به سرمایه¬گذاری در نفت، به¬منظور بی¬اثر ساختن تحریم¬ها در عرصه نفت برای آقای رئیس جمهور ارسال شد که آن¬ها نیز از سوی ایشان به وزیر محترم نفت ارجاع شد و چندی بعد پیرو گفتگوی حضوری با وزیر محترم نفت در مجمع تشخیص مصلحت مجدداً در ۲۵/۹/۹۷ برای ایشان ارسال شد که تاکنون بازخوردی دریافت نگردیده است.

آن¬چه گفته شد تلاش¬ ما در کمک به دولت برای عبور موفق از فشار‌های حداکثری دشمن در زمینه نفت بوده است. ارسال نامه¬ها با ملاحظه منافع ملی و رسانه¬ای نکردن آن‌ها شاید گواهی بر صادقانه بودن این اقدام و عدم¬قصد بهره-بری¬های غلط سیاسی باشد.

برداشت از این اقدامات به تعابیری، چون «تهاجمات و ضربات»، «کانون اصلی انتشار ادعا علیه مدیریت فعلی نفت»، «افسانه¬سرایی»، «رجزخوانی¬های بی¬پشتوانه»، «محاکمه غیابی مسئولان وزارت نفت» و... قابل فهم نیست. چرا باید از پاسخی که به آمریکا داده می¬شود و قابلیت¬های کشور را در گذشته و حال به رخ دشمن می¬کشد، وزیر محترم نفت برآشفته شود؟!

برای تمام دست¬اندرکاران مبارزه با فشار حداکثری دشمن از جمله وزارت محترم نفت آرزوی موفقیت دارم و امیدوارم حاصل مباحثات این¬گونه که بسیاری از آن‌ها را می¬توان در منظر افکار عمومی نیز انجام داد، پیشرفت روزافزون کشور در مقابله با دشمنان انقلاب اسلامی باشد. تجربه برجام و ارائه نقد‌هایی که به آن شد گویای آن است که این¬جانب و همکارانم از چنین مناظراتی استقبال می¬کنیم.

پی‌نوشت: از آن جا که یک توئیت مبنای پاسخ وزیر محترم نفت قرار گرفته، مجدداً یادآور می¬شود در توئیتر حساب کاربری ندارم.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب مرتبط
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر