کد خبر: ۶۹۷۷۳۴۷
گروه : اقتصادی » مسكن
تاریخ انتشار: ۰۲ تير ۱۳۹۸ - ۱۸:۵۶

در حالی که در چند ماه اخیر آرامش در میان وزارت راه و شهرسازی و سازمان نظام مهندسی برقرار بود، حال به تازگی شاهد اختلافات داخلی در بین مسئولان سازمان نظام مهندسی هستیم.

چالش تازه ميان وزارت راه و سازمان نظام مهندسي برای انتخابات نظام مهندسیبه گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از صما، با اتمام اختلافات وزارت راه و شهرسازی و سازمان نظام مهندسی و در حالی که در چند ماه اخیر آرامش در میان دو نهاد برقرار بود، حال به تازگی شاهد اختلافات داخلی در بین مسئولان سازمان نظام مهندسی هستیم که منجر به عزل و نصب های جدید در این سازمان شده است.

بر اساس این گزارش روز گذشته رییس سازمان نظام مهندسی کشور درحالی حکم انتصاب ذبیح‌اله حبیبی را به عنوان رئیس جدید هیئت اجرایی هشتمین دوره انتخابات شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان در کانال شورای مرکزی منتشر کرد که این اقدام با انتقادات بسیاری مواجه شده است.

در این راستا برخی اعضای شورای مرکزی بر این باورند که مطابق با مصوبه جلسات ۱۸۸ و ۱۹۲ شورای مرکزی و همچنین مصوبه اجلاس هجدهم هیات عمومی اردبیل، نظام نامه انتخابات شورای مرکزی که ملاک عمل برای انتخابات شورای مرکزی بوده، مبنای برگزاری فرآیند انتخابات این سازمان است.

به گفته آن‌ها مطابق با بند ۱ از فصل دوم این نظام نامه و در جلسه ۲۳۷ شورای مرکزی که در مورخ ۱۵/۱۲/۹۷ با دستور کار «انتخاب هیات اجرایی انتخابات» برگزار شد؛ درنتیجه ۵ نفر (منصور بهادری، جواد جوان مجیدی، رضا کرانی، امیرمحسن نیکزاد و غلامحسین اله دادی) با دستورکار پیوست به عنوان اعضای هیات اجرایی انتخابات برگزیده شدند و احکام خود را نیز دریافت کردند. این هیات در گام بعدی و در جلسه مورخ ۲۱/۱۲/۹۷ از میان اعضای خود منصور بهادری را به عنوان رئیس هیات اجرایی انتخابات برگزید.

از همین رو این هیات بنا به شرح وظایف خود و با تمرکز بر شفافیت و ایجاد بستری مناسب جهت برگزاری انتخابات با رعایت قانون و نظام نامه‌های مرتبط فعالیت خود را تا به امروز به سرانجام رسانده است.

در این میان بنابر شنیده‌ها درپی ابلاغ کتبی رد صلاحیت ۳ نفر از کاندیدا‌های پرنفوذی که دارای رای محکومیت قطعی از شورای انتظامی هستند و به تایید و امضای نمایندگان وزارت راه و شهرسازی و سایر اعضای هیات اجرایی انتخابات رسیده است، رجبی نامه‌ای خطاب به حسینی معاون امور مسکن و ساختمان، مبنی بر صدور حکمی غیرقانونی و انتصاب شخصی دیگر به موازات رییس قانونی هیات اجرایی، ذبیح اله حبیبی از استان فارس را به عنوان رئیس هیات اجرایی انتخابات منتشر کرده است.

این در حالی است که بر اساس شواهد موجود، این موضوع تخلف و تمرد از قانون بوده و ایجاد تغییر در ترکیب هیات اجرایی انتخابات در حیطه اختیار رجبی قرار ندارد و نیاز به اخذ مصوبه شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان دارد.

بر همین اساس ظاهرا این تصمیم عجولانه و غیرقانونی که در راستای تهدید‌های وی در جلسه کمیسیون روسای سازمان نظام مهندسی ساختمان مبنی بر «ورود یافتن و دخالت در انتخابات آتی شورای مرکزی و اجازه ندادن ورود افرادی از جنس افراد شورای مرکزی فعلی» صورت گرفت، بر مبنای تفسیر‌های شخصی و غیرقانونی انجام گرفته است.

لازم به یادآوری است که این اظهارنظر غیرقانونی موجب شد که ۲۰ نفر از اعضای شورای مرکزی در اقدامی اعتراضی، در جلسه ۲۴۰ شورای مرکزی در مورخ ۲۸/۰۳/۹۸ حضور نیافتند و جلسه به علت به حدنصاب نرسیدن برگزار نشد.

براساس این گزارش رجبی در تاریخ ۲۱ اسفند ماه ۹۷ طی حکمی منصور بهادری را به سمت رئیس هیئت اجرایی هشتمین دوره انتخابات منصوب کرده بود. در این حکم رجبی خطاب به بهادری نوشته است: «براساس مصوبه اولین جلسه مورخ ۲۱/۲/۱۳۹۷ هیئت اجرایی انتخابات، بدینوسیله جنابعالی به عنوان رئیس هیئت اجرایی هشتمین دوره انتخابات منصوب می‌گردید. امید است با توکل به خداوند منان و تجارب ارزنده شما در برگزاری انتخابات دوره‌های گذشته شورای مرکزی در این امر خطیر موفق و موید باشید.»

رجبی همچنین در نامه دیگری خطاب به بهادری نوشته است: «به استناد بند ۱ از فصل دوم نظام نامه انتخابات شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان و مصوبه مورخ ۱۵/۱۲/۱۳۹۷ آن شورا، جنابعالی به عنوان عضو هیئت اجرایی انتخابات هشتمین دوره شورای مرکزی منصوب می‌شوید. امید است با توکل به خداوند و تجربیات ارزنده در این امر خطیر موفق و موید باشید.»

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
انتشار یافته: ۵
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۳
در اصلاحیه قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان ، هرمدیری باید حداکثر ۲ دوره در هیات مدیره نظام مهندسی باشد نه مادام العمر .
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۱۹:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۲
فساد و بی قانونی کل سازمان نظام مهندسی را فراگرفته ، مدیران چندشغله . مدیران مادام العمر سازمان ، ... باید برکنار شوند .
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۳
کارمند دولت ، مدیر دولتی ، نماینده مجلس که شغل رسمی و درآمد مادام العمر دارند نباید پروانه اشتغال نظام مهندسی بگیرند .
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۱۹:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۲
در کجای اسلام یا در کجای قانون اساسی به نماینده مجلس اجازه داشتن چندین شغل و از جمله ریاست نظام مهندسی داده شده ؟
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۱۹:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۲
قانون منع تعارض منافع = ممنوعیت عضویت نمایندگان مجلس در هیات مدیره نظام مهندسی ساختمان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر