کد خبر: ۶۹۸۷۴۳۴
تاریخ انتشار: ۱۱ تير ۱۳۹۸ - ۲۲:۰۳

رئیس سازمان امور عشایر ایران از اختصاص ۵۰۲ میلیارد تومان اعتبار و تسهیلات برای اجرای پروژه‌های آبرسانی، تامین نهاده‌های دامی و زنجیره تولید به این جامعه مولد کشور خبر داد.

به گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان ، کرمعلی قندالی روز سه شنبه در نشست شورای هماهنگی اداره کل امور عشایر استان آذربایجان شرقی اظهار داشت: امسال با موافقت رهبر معظم انقلاب اسلامی ۲۰۲ میلیارد تومان اعتبار برای آبرسانی و ایجاد شبکه‌های آب سکونتگاه‌های عشایری کشور اختصاص داده شده است که از این محل ۲۲۸ پروژه آبرسانی اجرا می‌شود.

وی با بیان اینکه امسال ۱۰۰ میلیارد تومان تسهیلات قرض الحسنه نیز به تعاونی‌های عشایری برای تامین نهاده‌های دامی عشایر کشور در نظر گرفته شده است، افزود: ۲۰۰ میلیارد تومان تسهیلات نیز برای اجرای زنجیره تولید گوشت قرمز در مناطق عشایری اختصاص یافته است.

رئیس سازمان امور عشایر کشور با اشاره به اینکه از محل درآمد‌های مالیات بر ارزش افزوده نیز سالانه ۱۵۰ میلیارد تومان برای عمران و آبادی مناطق عشایری در نظر گرفته می‌شود، خاطرنشان کرد: قشر عشایر یک سرمایه اجتماعی است که باید مورد توجه جدی قرار گیرد.

قندالی با بیان اینکه استفاده از توان اتحادیه و شرکت‌های تعاونی عشایری به عنوان فرصتی مناسب برای ارتقای شاخص تولید و درآمد خانوار‌های عشایری، از اولویت‌های سال جاری سازمان امور عشایر است، ادامه داد: اعطای تسهیلات ارزان قیمت از محل اعتبارات مدیریت ستاد بحران و تامین نهاده‌های دامی شامل کنسانتره، جو، سبوس و ذرت توسط اتحادیه‌ها و شرکت تعاونی‌های عشایری باعث بهبود نظام دامداری عشایر می‌شود.

وی اعلام کرد: ۷۰ درصد درآمد عشایر کشور از طریق پرورش دام است و سالانه یک درصد از منابع صندوق توسعه ملی به عنوان تسهیلات سرمایه در گردش به این امر اختصاص می‌یابد.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی نیز در این جلسه با اشاره به اینکه اقدامات زیرساختی خوبی در حوزه عشایر در حال شکل گیری می‌باشد، گفت: عشایر در شرایط تحریم‌های موجود و جنگ نابرابر اقتصادی دشمنان بیش از پیش بایستی مورد توجه قرار گیرند.

اکبر فتحی با اشاره به اینکه تامین علوفه و نهاده‌های دامی عشایر یکی از دغدغه‌های این بخش است، خاطرنشان کرد: ظرفیت علوفه مراتع کمتر از ظرفیت واحد‌های دامی است و با افزایش جمعیت دامدار و کاهش سرانه سطح مراتع و ضعیف‌تر شدن وضعیت مراتع از طرف دیگر، تعادل طبیعی بین دام، مرتع و بهره بردار بهم خورده است.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان با بیان اینکه یکی از اقدامات این سازمان در حوضه دریاچه ارومیه اهتمام به پرورش شتر و نیز توسعه کشت علوفه‌های سازگار همچون خارشتر می‌باشد، ادامه داد: خارشتر یک گیاه مرتعی مقاوم به کم‌آبی است و با توجه به ظرفیت‌ها و پروتئین خوبی که دارد با یونجه برابری می‌کند و توسعه کشت آن می‌تواند بخشی از نیاز علوفه‌ای را در این مناطق حل کند.

وی با بیان اینکه موضوع توسعه گردشگری کشاورزی و عشایری قادر است روستائیان و عشایر را از محرومیت نجات دهد، بر اهتمام در این زمینه تاکید کرد.

مدیر کل امور عشایری استان آذربایجان شرقی نیز گفت: در حال حاضر عشایر استان آذربایجان‌شرقی تنها ۲ درصد جمعیت استان را تشکیل می‌دهند، اما بیش از ۲۰ درصد پروتئین و گوشت مورد نیاز این استان را تأمین می‌کنند.

محمد حسین آل هاشم از اجرای عملیات تثبیت راه‌های عشایری در سطح استان آذربایجان شرقی خبر داد و گفت: اکنون در برخی از مناطق سردسیر استان شاهد مشکلات و حتی محرومیت از خدمات متناسب هستیم.

وی با بیان اینکه در سالجاری ۹۵ میلیارد ریال برای آبرسانی به مناطق سردسیر عشایرنشین در آذربایجان شرقی تخصیص یافته است، گفت: با اعتبار تخصیص یافته با دستور رهبر معظم انقلاب، ساکنان همه قشلاق‌های استان از آب آشامیدنی سالم و بهداشتی بهره مند می‌شوند.

آل هاشم افزود: این اعتبار از منابع صندوق توسعه ملی تخصیص یافته است و با همکاری شرکت آب و فاضلاب روستایی اجرا می‌شود.

وی با بیان اینکه برخی مناطق قشلاقی عشایر از آب آشامیدنی بهداشتی بهره‌مند نیستند، افزود: با اعتبار تخصیص یافته طرح‌های آبرسانی تکمیل می‌شود.

مدیرکل امور عشایر آذربایجان شرقی ادامه داد: اکنون ۹۵ درصد خدمات زیر بنایی از جمله آب، برق، تلفن در مناطق عشایری استان ایجاد شده است.

عشایر آذربایجان شرقی در قالب ۲ ایل ارسباران و شاهسون و ۱۰ طایفه مستقل تشکیل یافته است و مراتع استان همه ساله در فصل سرد، پذیرای دام‌های پنج هزار خانوار عشایر استان‌های همجوار از جمله اردبیل، زنجان و آذربایجان غربی است.

انتهای پیام/پ

 

آبرسانی به مناطق عشایری کشور

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر