کد خبر: ۶۹۸۸۲۹۹
تاریخ انتشار: ۲۵ تير ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۰
شفیعی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان:

کارشناس سیاست خارجی گفت: اگر ما برخی از تعهدات برجامی خود را انجام ندهیم، نقض برجام صورت نگرفته است.

اگر ایران برخی از تعهدات برجامی خود را انجام ندهد نقض برجام صورت نگرفته است/ ایران در واکنش به خروج آمریکا و عدم اجرای تعهدات اروپا گام‌های بعدی خود را برمی داردبه گزارش  حوزه  سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، به دنبال بعهدی های اروپا به کشور‌های باقی مانده در برجام ۶۰ روز فرصت داده شد تا تعهدات خود به ویژه در حوزه‌های بانکی و نفتی را عملیاتی کنند. چنانچه در این مهلت کشور‌های مورد نظر قادر نباشند مطالبات ایران را تامین کنند، در مرحله بعدی جمهوری اسلامی ایران رعایت محدودیت‌های مربوط به سطح غنی سازی اورانیوم و اقدامات مرتبط به مدرن سازی رآکتور آب سنگین اراک راهم متوقف خواهد کرد.

در هر زمان که خواسته‌های ما تامین شوند، به همان میزان اجرای مجدد تعهدات متوقف شده را از سر خواهیم گرفت این صحبت مقام های کشورمان است که تاکید دارند که  در غیر این صورت، جمهوری اسلامی ایران مرحله به مرحله اجرای تعهدات دیگر را متوقف خواهد کرد.

نوذر شفیعی کارشناس مسائل سیاسی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد:  ایران هم اکنون سه راه پیش رو دارد، نخست اینکه اقدامات اتحادیه اروپا در راه اندازی ساز و کار مالی را ناکافی بدانیم و مرحله سوم کاهش تعهدات خود را ادامه بدهیم که یک نگاه واقع گرایانه و نتیجه آن تهاجمی است.

وی افزود: در راهکار بعدی ایران می‌تواند اقدامات اروپا را ناکافی بداند، ولی با نگاهی به آینده و این انتظار که اتحادیه اروپا می‌تواند اینستکس را فعال‌تر کند، از برداشتن گام سوم پرهیز کنیم که این نگاهی انعطاف پذیر و نتیجه آن خویشتن داری است.

شفیعی تصریح کرد: رویکرد سوم ما می تواند این باشد که اینستکس را با همین شرایط فعلی بپذیریم و از برداشتن گام های بعدی بپرهیزیم که در حقیقت نتیجه آن پذیرش شکست خواهد بود.

کارشناس مسائل بین الملل با بیان اینکه اگر ما برخی از تعهدات برجامی خود را انجام ندهیم، نقض برجام انجام نشده است، خاطر نشان کرد: در برجام دکترین ماشه حکم فرما هستند و اقدامات متقابل و متناظر وجود دارد، به عبارت دیگر اگر یکی از طرفین تعهدات خود را انجام نداد، طرف‌های مقابل هم می‌توانند به طور اتوماتیک تعهدات خود را انجام ندهد.

وی ادامه داد: در روابط بین الملل همه چیز براساس اصل رفتارمتقابل استوار است، در حقیقت وجود برجام تفاوتی در انجام تعهدات اروپا به وجود نمی آورد و در صورت اجرایی نشدن تعهدات آن ها، ایران هم می‌توانست تعهدات خود را انجام ندهد، بنابراین رفتار ما رفتاری متداول و معمول در عرصه روابط بین المللی است که اصطلاحا اصل رفتار متقابل خوانده می‌شود.

شفیعی خاطر نشان کرد: بر اساس اصل حسن نیت که جزء قواعدحقوق بین الملل است، ایران برجام را پذیرفت و از حق مسلم خود که اجتناب نا پذیر بود، یعنی داشتن دانش هسته‌ای صلح آمیز گذشت، در حقیقت ایران از طریق برجام حق خود را محدود کرد، ولی  دیگران اکنون از اصل حسن نیت ایران سوء استفاده کرده اند، بنابراین تهران می‌تواند به شرایط عادی خود در قبل از برجام بازگردد و هیچ یک از این عوامل نقض برجام نخواهد بود.

کارشناس مسائل بین الملل با بیان اینکه بازگشت تحریم‌های بین المللی در صورتی امکان پذیر است که ایران به دلایل غیر موجهه از برجام خارج شود، توضیح داد: ایران نه تنها از برجام خارج نشد، بلکه کاملا مطابق آن عمل کرده است، ولی رفتارما  در مقابل آن ها است، به عبارت دیگر ایران در واکنش به خروج آمریکا و عدم اجرای تعهدات اروپا گام‌های خود را برمی دارد.

شفیعی افزود: ایران صراحتا اعلام کرده است که اگر اروپایی‌ها انتظاراتمان را طبق برجام برآورده کند، کشور ما هم مجدد تعهدات برجامی خود را اجرا می‌کند، بنابراین اساسا فلسفه بازگشت تحریم‌ها زمانی است که ایران بدون دلیل موجهه از برجام خارج شود ولی در شرایط فعلی به لحاظ حقوقی نباید تحریم‌ها برگردد.

کارشناس مسائل بین الملل با تاکید کرد: در عرصه روابط بین المللی، قدرت و عنصر سیاست بر حقوق ارجحیت دارد، به همین دلیل ممکن است بدون هیچ استناد حقوقی و صرفا به دلایل سیاسی غربی‌ها سعی در برگشت تحریم ها داشته باشند.

وی با اشاره به رویکرد جدید نظام، گفت: امروزه ایران صادقانه و با حسن نیت براساس موازین بین المللی رفتار می‌کند، همچنین به اندازه کافی یعنی نزدیک به یک سال صبر و انتظار هم نشان داده است و همان طور که گفتم از حق مسلم خود نیز عدول کرد.

شفیعی در پایان گفت: هنگامی که جامعه بین المللی واکنش مثبتی به حسن نیت و صبر ایران نشان نمی‌دهند، نه تنها تهران بلکه هر کشور دیگری به شیوه ای متفاوت رفتار می‌کرد، چراکه کشور‌ها امروزه شاید شکست را بپذیرند، ولی تحقیر و بی عدالتی را نمی‌پذیرند.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر