کد خبر: ۶۹۸۹۷۶۲
گروه : خوزستان » اهواز
تاریخ انتشار: ۱۳ تير ۱۳۹۸ - ۲۳:۲۸
کیامرث حاجی زاده:

جانشین قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل زده استان گفت: گذر از بحران سیل با همکاری و همراهی مردم میسر شد.

به گزارش گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از اهواز، کیامرث حاجی زاده معاون استاندار خوزستان و جانشین قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل زده استان در بازدید از وضعیت بازسازی و رسیدگی به خسارات کشاورزی در منطقه سیل زده شعیبیه که با حضور سید رمضان شجاعی کیاسری، مشاور وزیر کشور و بهنام سعیدی، سخنگوی مدیریت بحران و سخنگو قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل زده کشور گفت: در سیل اخیر اولین قدردانی و تشکر اصلی را باید از مردم داشت چراکه از ابتدای سیل تا پایان آن همدلی و همراهی خوبی با مسئولان داشتند و به واقع پای کار بودند و می‌توان گفت کار اصلی و بزرگ را مردم کردند.

وی افزود: به گفته امام راحل (ره) استان خوزستان دین خود را به اسلام و انقلاب ادا نمود و وجب به وجب خوزستان متعلق به تمامی ایرانیان است، همانطور که جبهه‌های خوزستان در ۸ سال دفاع مقدس و هم اکنون در راستای امنیت پایدار نظام جمهوری اسلامی غرق در خون فرزندان این مرز و بوم بوده است.

گذر از بحران سیل با همکاری و همراهی مردم میسر شد

حاجی زاده بیان داشت: همه مردم ایران در استان خوزستان یادگار دارند و همه می‌دانند که خوزستان به عنوان قلب تپنده اقتصادی، انرژی، فرهنگی، طبیعی و محیط زیست نقش مهمی در کشور دارد، در کنار این مسایل ۳۳ درصد آب‌های جاری کشور و ۹ سد بزرگ در خوزستان است، بیش از ۸۰ درصد استخراج نفت و گاز از خوزستان است و صنایع و بنادر بزرگی در این استان واقع شده است، علاوه بر این دسترسی به آب‌های آزاد و وجود مرز‌های خاکی و آبی با دیگر همسایگان کشور موجب شده تا این استان موقعیتی استراتژیک در کشور داشته باشد.

جانشین قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل زده خوزستان اظهار کرد: معاندین و دشمنان قسم خورده ایران اسلامی اگر بخواهند جایی از کشور را هدف نقشه‌های شوم و رذیلانه خود قرار دهند قطعا خوزستان را انتخاب می‌کنند، اما آن چیزی که در این استان همیشه امید آن‌ها را به یاس و ناامیدی تبدیل کرده ولایتمداری و پای کار بودن مردم و پایبندی مردم در مناطق مرزی به ایران اسلامی و آرمان‌های شهدا و امام (ره) بوده است به طوری که مرزنشینان ما به عنوان مرزبانانی صدیق و وفادار از دستاورد‌های ایران اسلامی تاکنون صیانت کرده اند.

معاون استاندار خوزستان با بیان این که خوزستان به بلندای نامش بحران‌های بزرگی را نیز در خود جای داده است اذعان داشت: بحران‌های خوزستان مربوط به امروز و دیروز نیست، بلکه بخشی از آن نتیجه سوءتدیبرها، تصمیمات غلط و غفلت مسئولان در دهه‌های گذشته است و بخش دیگر آن نیز به موقعیت جغرافیایی، تغییرات اقلیمی منطقه و مسایل زیست محیطی باز می‌گردد.

کیامرث حاجی زاده با تاکید بر وجود مشکلات عدیده در حوزه زیرساخت‌های خوزستان گفت: وقتی نظام ستم شاهی به دست فرزندان ایران اسلامی به پایین کشیده شد و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در راس کار قرار گرفت استان خوزستان با جنگ تحملی ناخواسته رو به رو شد که همین امر موجب شد بسیاری از زیرساخت‌های موجود در شهر‌های نفتی از بین بروند، و پس از آن نیز باقی زیرساخت‌ها دچار فرسایش شدند، این در حالی است که در دیگر استان‌ها توسعه زیرساخت‌ها شروع شده بود و کم کم رو به پیشرفت می‌رفت.

این مقام مسئول در ادامه گفت: به علت تحریم‌های ظالمانه‌ای که از ابتدای انقلاب تاکنون بر کشور حاکم شده است، خوزستان نتوانست به صورت عمیق و پایه‌ای در زیرساخت‌ها رشد کند و کار‌هایی که صورت گرفت اغلب مُسکنی بودند و در پروژه‌های منطقه‌ای و ملی که در استان اجرایی شدند آنطور که باید و شاید به پیوست‌های زیست محیطی توجه نشد و اجرایی نشدند.

گذر از بحران سیل با همکاری و همراهی مردم میسر شد

حاجی زاده افزود: البته نکته مهم این است که نقش دشمنان نظام را در حوزه‌های زیست محیطی نباید نادیده بگیریم، دشمنان نظام در اطراف کشور ما منطقه را ناامن کرده اند و کشور‌های همسایه را از پرداختن به مسایل زیست محیطی که نیاز اولیه بشری است منع داشتند این نشان میدهد که شعارهایشان در حوزه زیست محیطی شعار‌های دروغین است.

وی اظهار کرد: بالای ۴۰ درصد کانون‌های گرد و غبار که کشور ما را تحت تاثیر قرار می‌دهد و برخی اوقات این گرد و غبار‌ها حتی به پایتخت هم می‌رسد ناشی از کانون‌های خارجی است که در کشور‌های همسایه مانند عربستان، عراق، سوریه و ... واقع شده است و در اثر سیاست‌های غلطی که استکبار جهانی بر این کشور‌ها حکم فرمایی کرده ایجاد شده است.

جانشین قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل زده خوزستان بیان داشت: در ۳ سال اخیر مدیریت ارشد استان و نماینده عالی دولت در استان خوزستان این استان را در بحران مدیریت کرد.

کیامرث حاجی زاده با اشاره به گرد و خاک بهمن ۹۵ که موجب قطع برق، تلفن و ... شد تصریح کرد: این اتفاق استان را در وضعیت نامناسبی قرار داد که با پیام مقام معظم رهبری و مصوبه تاریخی دولت در فرودین سال ۹۶ و پای کار آمدن رییس جمهور و وزیر کشور و برنامه ریزی که در دولت انجام شد و پیگیری استاندار و دستگاه‌های اجرایی خوشبختانه جهشی در حوزه ریرساخت‌ها به ویژه در حوزه‌های برق، آب و فاضلاب شاهد بودیم که همچنان هم ادامه دارد.

معاون استاندار خوزستان با اشاره به این که گسل‌های خوزستان جزو گسل‌های فعال و جوان هستند افزود: پس از وقوع زلزله کرمانشاه، استان خوزستان با توجه به امکانات در کمک رسانی جزو استان‌های برتر شناخته شد، اما پس از ان منطقه شعیبیه در شوشتر و شهر گوریه بیش از ۱۲۰ بار لرزید که بدین منظور جلسات مکرر شورای مدیریت بحران در شعیبیه برگزار شد و چادر میان همه روستاییان توزیع شد و توانستیم این بحران را پس از وفوع هر گونه حادثه احتمالی به خوبی مدیریت کنیم.

خشکسالی ابربحرانی بود که در تاریخ ۵۰ ساله خوزستان بی سابقه بود

وی با اشاره وقوع خشکسالی در تابستان سال ۹۷ بیان کرد: این خشکسالی ابربحرانی بود که در تاریخ ۵۰ ساله خوزستان بی سابقه بود و شهر‌هایی مانند آبادان، خرمشهر و شادگان دچار تنش ابی در بحث اب شرب شدند که با هدایت و راهبری استاندار و تشکیل ستاد خشکسالی در استان توانستیم به راحتی از آن عبور کنیم و با کمترین آسیب خشکسالی را پشت سر بگذاریم.

این مقام مسئول با اشاره به بحران سیل پس از خشکسالی و اقدامات پیشگیرانه‌ای که برای جلوگیری از این سیل در سال‌های گذشته صورت گرفته است گفت: در سال ۹۵ متاسفانه مدیریت رهاسازی آب مانند سال ۹۸ قانون‌مند و کارشناسی صورت نگرفت و باعث شد سد دز سرریز کند و ۸۰۰ مترمکعب برثانیه آب وارد دز شود و اولین جایی که تحت تاثیر سیل قرار گرفت شعیبیه بود.

وی با بیان این که سیل بند‌ها در سال ۹۵ تخریب شدند، مزارع و روستا‌ها شعیبیه زیرآب رفتند و خسارت سنگینی به شوش، شعیبیه و بخش مرکزی اهواز وارد شد توضیح داد: بالغ بر ۹۰۰ میلیارد تومان خسارات در ۴۸ ساعت در حوضه آبریز دز در سال ۹۵ وارد شد و خسارت به خاطر مشکلات اعتباری دولت جز به بیمه شدگان پرداخت نشد.

حاجی زاده در ادامه گفت: پس از سیل ۹۵ امکانات استانی را از تابستان سال ۹۶ در منطقه بسیج کردیم و در زمانی که استان در اوج خشکسالی بود و رودخانه دز به جوی باریک تبدیل شده بود سیل بند‌های شعیبیه را احداث و ترمیم کردیم و شعیبیه به دستور استاندار و با پیگیری‌های بنده به عنوان یک مساله مهم برای ما از همان زمان قلمداد شد به طوری که همین پیگیری‌ها و اقدامات موجب شد در سیل ۹۸ که به گفته کارشناسان بی سابقه و هزار ساله بوده است شعیبیه به عنوان آخرین منظقه دچار آبگرفتگی شود چراکه سیل بند‌ها احداث شده بود و مردم نیز همراهی خوبی در این حوزه داشتند.

در شهریور ماه اولین اخطاریه‌ها و اطلاعیه‌ها را صادر کردیم

کیامرث حاجی زاده اظهار داشت: در خوزستان براساس پیش بینی‌هایی که انجام شد در شهریور ماه اولین اخطاریه‌ها و اطلاعیه‌ها را صادر کردیم در حالی که آن زمان میان هواشناسی و سازمان آب و برق اختلاف نظر وجود داشت و هیچ کسی با قطعیت اعلام نمی‌کرد که ترسالی اتفاق می‌افتد یا خیر.

وی افزود: اولین کارگروه مقابله با سیلاب استان را در آبان ماه سال ۹۷ با حضور استاندار و تمامی فرمانداران تشکیل دادیم و مدیریت رهاسازی آب را ابلاغ کردیم این در حالی بود که سد‌های استان خوزستان فقط ۱/۱ میلیارد مترمکعب آب قابل برنامه ریزی داشتند و سد‌ها به پایین‌ترین تراز خود رسیده بودند چراکه در تابستان ۹۷ از ابربحران خشکسالی عبور کرده بودیم و رهاسازی قطعا ریسک بزرگی بود.

حاجی زاده تصریح کرد: پس از این که وارد بارش‌ها شدیم رها سازی آغاز شد و تا اسفند ۹۷ نزدیک به ۸۰۰ دستگاه ماشین آلات سنگین در سراسر استان شروع به ترمیم سیل بند‌ها کردند.

وی با بیان این که خوزستان از آذرماه وارد بحران سیلاب شد اذعان داشت: یکی از سیلاب‌هایی که مدیریت شد در شهرستان مسجدسلیمان به وقوع پیوست که به علت لایروبی نشدن کانال‌ها این سیلاب ایجاد شد و بلافاصله شورای مدیریت بحران در منطقه تشکیل و امکانات بسیج شد و ۵۰ خانوار خسارت دیده اسکان داده شدند و پس از آن با اختصاص بودجه تمامی کانال‌های شهرستان لایروبی شد به طوری که در بارش‌های بعدی هیچگونه مشکلی پیش نیامد علاوه بر مسجد سلیمان در شهر‌هایی مانند لالی، اندیکا، دهدز، ایذه نیز سیلاب داشتیم.

مراقبت نکردن از سیل بند‌ها و دیواره رودخانه موجب سیل شد

معاون استاندار خوزستان با اشاره به سیل در هویزه و رفیع بیان داشت: وضعیت توپوگرافی رفیع نسبت به رودخانه بسیار پایین‌تر است و به علت بالا امدن آب و مراقبت نکردن از سیل بند‌ها و دیواره رودخانه موجب سیل شد، چراکه سیل بند شکسته شد و با توجه به تسلط رودخانه نیسان به رفیع، بیش از ۵۰ درصد اب رودخانه به سمت شهر رفیع سرازیر شد و با حضور میدانی همه ما و استاندار توانستیم آب با عمق ۲ متر را در ورودی شهر نگه داریم تا آب وارد شهر نشود، بلافاصله آب را به منطقه بیابانی مقابل شهر انتقال داده شد که خوشبختانه شهر تخلیه نشد و حتی آبی وارد خیابان‌های شهر رفیع نشد و طی ۳ تا ۴ روز توانستیم ۱.۵ کیلومتر سیل بند توسط سنگ بتن احداث کنیم که میتوان از آن به عنوان یک کار جهادی نام برد تا رفیع به سرنوشت آق قلا دچار نشود و در سیل فرودرین باز هم آسیبی ندید.

جانشین قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل زده خوزستان با اشاره به سیل فرودین ۹۸ در خوزستان اظهار کرد: بارش‌ها در فروردین بسیار سنگین بود و پیش بینی‌ها هنوز هم با مشکل رو به رو بود، اما با توجه به اهمیت خوزستان پیشگیری‌ها در دستور کار قرار گرفت چراکه آب‌های ۹ استان از جمله؛ کرمانشاه، فارس، لرستان، کهگیوله و بویر احمد، چهارمحال بختیاری، همدان، لرستان، ایلام به سمت جلگه خوزستان وارد می‌شود.

کیامرث حاجی زاده با بیان این که ظرفیت سد‌های خوزستان زیر ۲۲ میلیارد متر مکعب است و تا پایان فرودین ۹۸ بیش از ۴۲ میلیارد متر مکعب آب وارد سد‌های خوزستان شدافزود: پکیج سد‌های استان خوزستان کامل نیست در حوزه کارون پکیج سد‌ها کامل است برای همین مدیریت آب انجام شد، اما هنوز سد بختیاری و سدی در کوهدشت کامل نیستند و سد سیمره نیز ناقص بود که به رغم همه این مشکلات در تمام سیل با آمادگی کامل بالای ۲ هزار دستگاه در سراسر استان مشغول فعالیت بودند.

وی تصریح کرد: در سیل اخیر آب‌های سه حوزه کارون، دز و کرخه در دشت‌ها به هم رسیدند و این مساله در تاریخ خوزستان بی سابقه بوده است که می‌توان علت این اتفاقات را عدم لایروبی رودخانه‌ها و کانالها، انحراف مسیر رودخانه، تعدی به حرایم رودخانه‌ها توسط بخش دولتی و خصوصی برشماریم.

حاجی زاده گفت: در سیل ۹۸ همه ارکان نظام، فرماندهان نیرو‌های مسلح، رییس جمهور، وزیر کشور، معاونان وزیر، استاندار خوزستان، کارشناسان اداره کل مدیریت بحران استان، علما، نخبگان و همه مسئولان به صورت شبانه روزی پای کار بودند و با مدیریت واحدی که در اختیار فرماندهی استاندار خوزستان بود توانستیم سیل را بدون تلفات انسانی پشت سر بگذاریم البته خساراتی در حوزه کشاورزی و ابینه وارد شد، اما با این همه کنترل و مدیریت سیل اخیر حماسه‌ای را به دست مردم و مسئولان رقم زد.

انتهای پیام/گ

مهار سیلاب به همت مردم

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب مرتبط
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر