کد خبر: ۶۹۹۴۸۵۰
تاریخ انتشار: ۱۹ تير ۱۳۹۸ - ۰۶:۳۰
۱۹ تير ۱۳۹۸ - ۰۶:۳۰
کد خبر : ۶۹۹۴۸۵۰
باشگاه خبرنگاران جوان گزارش می دهد؛

افزایش هزینه‌های تولید و بی توجهی شورای اقتصاد به تعدیل نرخ گندم موجب کاهش میزان خرید ۱۰ تا ۱۵ درصدی این محصول شده است.

جولان دلالان در بازار خرید گندم/چرا کشاورزان گندم به دولت تحویل نمی دهند؟

به گزارش خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با وجود نوسان شدید نرخ ارز و افزایش هزینه‌های تولید، شورای اقتصاد با بی توجهی به تصمیم وزارت جهاد کشاورزی، نرخ خرید تضمینی هر کیلو گندم برای سال زراعی ۹۸-۹۷ را یک هزار و ۷۰۰ تومان اعلام کرد که این امر واکنش‌های متعددی را در برداشت.

بسیاری از تشکل ها و صاحب نظران بخش کشاورزی با اعلام نرخ خرید تضمینی گندم از ابتدای فصل نگرانی هایی مبنی بر خروج آن از چرخه خرید داشتند که با تحقق این امر در اواسط فصل برداشت،  دغدغه ای ایجاد شد که اگر بنا به هر دلیلی تعدیل در نرخ خرید صورت نگیرد، با قاچاق گندم از مرزهای کشور یا مصرف آن به عنوان خوراک دام، دیگر در تامین گندم مورد نیاز  کشور خودکفا نخواهیم بود،  این در حالی است که رحمانی فضلی وزیر کشور افزایش قیمت گندم تا پایان سال را تکذیب کرده است.

با توجه به آنکه  اجتناب کشاورزان از عرضه گندم به مراکز دولتی و ذخیره سازی در انبارها می تواند مشکلات متعددی همچون بیماری را در بر داشته باشد، از این رو انتظار می رود هر چه سریع تر تمهیداتی اندیشیده شود تا امنیت غذایی کشور به خطر نیفتد.

حال به سراغ مسئولان ذی ربط می رویم تا از آخرین جزئیات امتناع یکباره گندمکاران از عرضه گندم به مراکز دولتی، عواقب آن و راهکارهای رفع این بحران با خبر شویم: 

امید کشاورزان به تعدیل قیمت ها مانع عرضه گندم به مراکز دولتی شد

علیقلی ایمانی نایب رئیس بنیاد توانمند سازی گندمکاران در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی، درباره دلایل امتناع گندمکاران از عرضه گندم تولیدی به مراکز خرید دولتی اظهار کرد: با توجه به نوسان قیمت خوراک دام و طیور و نگرانی تولیدکنندگان از آینده تامین دان مورد نیاز، افزایش چشمگیر هزینه‌های تولید و امید به تعدیل قیمت گندم در روز‌های آتی موجب شده تا کشاورزان بخشی از گندم تولیدی را نزد خود نگه دارند.

وی افزود: در ابتدای فصل، ما این نگرانی را داشتیم که اگر قیمت‌ها بنا به هر دلیلی واقعی نشود، این احتمال وجود دارد که گندم از چرخه خرید خارج شود چرا که کشاورزان برای تامین معیشت خانوار خود به دنبال سود منطقی تولید هستند.

ایمانی با اشاره به اینکه دولت در قیمت گذاری خرید تضمینی گندم در حق کشاورزان ظلم کرده است، بیان کرد: با توجه به شرایط اقتصادی حاکم بر کشور و افزایش هزینه‌های تولید باید سود منطقی برای کشاورزان به منظور پایداری تولید در نظر گرفته شود.

نایب رئیس بنیاد توانمند سازی گندمکاران با بیان اینکه افزایش کرایه‌های حمل و نقل ذرت و کنجاله سویا در برخی استان‌ها مشکلاتی ایجاد کرده است، گفت: بر این اساس برخی کشاورزان سبوس گندم را پس از تبدیل به آرد به عنوان خوراک دام و طیور مصرف می‌کنند و آرد آن را در بازار آزاد به فروش می‌رسانند که همین امر موجب شده تا میزان خرید تضمینی گندم نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش چشمگیری داشته باشد.

وی با تاکید بر شناور بودن نرخ خرید تضمینی گندم برحسب تورم در فصل برداشت افزود: احتساب نرخ خرید تضمینی گندم در ابتدای سال زراعی برای ۶ ماهه دوم سال امری نادرست است چرا که تورم بخش کشاورزی از تورمی که دولت اعلام می‌کند، بالاتر است. از این رو اگر برای سال زراعی جدید نرخ خرید تضمینی گندم بر مبنای حداقل تورم محاسبه نشود، خودکفایی این محصول در معرض خطر قرار می‌گیرد.

ایمانی با بیان اینکه پیشنهاد ما برای نرخ خرید تضمینی گندم برای سال زراعی ۹۹-۹۸ حداقل ۲ هزار و ۵۵۰ تومان است، اظهار کرد: اگر بنا به هر دلیلی شورای اقتصاد با این نرخ موافقت نکند، بدون تردید شاهد ناپایداری در تولید خواهیم بود.

نایب رئیس بنیاد توانمند سازی گندمکاران از کاهش ۱۰ تا ۱۵ درصدی میزان خرید تضمینی گندم نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد و گفت: اگرچه در ابتدای فصل به سبب شرایط مساعد تولید پیش بینی می‌شد که میزان خرید تضمینی گندم به ۱۰.۵ تا ۱۱ میلیون تن برسد، اما به سبب افزایش هزینه‌های تولید و وعده افزایش قیمت از سوی دلالان به کشاورزان این میزان خرید محقق نخواهد شد.

وی تصریح کرد: با توجه به نگرانی گندمکاران از آینده بازار خوراک دام و عدم صرفه اقتصادی فروش گندم با نرخ یک هزار و ۷۰۰ تومان باید منتظر ماند و دید که دولت برای عرضه گندم‌های ذخیره شده در انبار‌ها به مراکز دولتی چه تدابیری را می‌اندیشد؟ چرا که از کشاورزان نمی‌توان انتظار داشت که محصول تولیدی خود را کمتر از قیمت تمام شده در بازار عرضه کنند.

لزوم افزایش قیمت گندم به حداقل ۲ هزار تومان/نرخ کنونی خرید تضمینی گندم سنخیتی با هزینه های تولید ندارد

محمد شفیع ملک زاده رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی، تجدید نظر در نرخ خرید تضمینی گندم را امری ضروری برشمرد و گفت: چند ماهی است که تشکل ها، نمایندگان مجلس، وزارت جهاد کشاورزی و کشاورزان پیگیر بازبینی و تجدید نظر در نرخ خرید تضمینی گندم هستند که متاسفانه با وجود تحریف قانونی در خرید تضمینی این محصول، شورای اقتصاد و سازمان برنامه و بودجه به سبب کمبود بودجه جوابگو نیستند.

وی افزود: شورای اقتصاد، قیمت گذاری محصولات کشاورزی از جمله گندم را باید براساس هزینه‌های تولید انجام دهد تا کشاورزان به سود منطقی خود که جوابگوی معیشت خانوارشان است، دست یابند.

ملک زاده ادامه داد: در شرایطی که نرخ خرید تضمینی هر کیلو گندم مطابق با هزینه‌های تولید از کشاورزان باید حداقل ۲ هزار تومان باشد، اما دولت یک هزار و ۷۰۰ تومان بابت خرید هر کیلو گندم پرداخت می‌کند که با احتساب هزینه حمل و نقل و افت‌هایی که در نظر گرفته شده است، عملا این مبلغ به دست کشاورزان نمی‌رسد.


بیشتر بخوانید: خرید تضمینی گندم از ۴ میلیون تن فراتر رفت/نرخ پیشنهادی خرید تضمینی، حداقل ۲ هزار و ۵۵۰ تومان


این مقام مسئول نسبت به جولان دلالان در بازار خرید گندم هشدار داد و گفت: در شرایط کنونی که کشاورزان از عرضه گندم به مراکز دولتی امتناع می‌کنند، دلالان و واسطه‌ها در بازار حضور یافتند تا بتوانند با سوءاستفاده از موقعیت فعلی بیشترین سود را عاید خود کنند.

به گفته وی، هم اکنون برخی کشاورزان به امید افزایش قیمت گندم و پرداخت مابه التفاوت و استفاده از گندم تولیدی به عنوان خوراک دام، از عرضه به مراکز دولتی امتناع می‌کنند چرا که به سبب نوسان نرخ نهاده‌های دامی از جمله جو بدیهی است که کشاورزان نسبت به آینده تامین خوراک دام مورد نیاز نگران باشند.

ملک زاده با بیان اینکه دولت مقصر اصلی امتناع کشاورزان در عرضه گندم به مراکز دولتی است، افزود: با وجود آنکه در ابتدای فصل بار‌ها خروج گندم از چرخه خرید را به دولت هشدار داده بودیم، اما دولت تجدید نظری در نرخ نکرد که با وجود کوتاهی دولت در این خصوص، امروز دود آن به چشم همه می‌رود.

رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی ادامه داد: با وجود آنکه کشاورز برای کسب یک ریال درآمد بیشتر ممکن است محصول تولیدی خود را به هر کسی عرضه کند، از این رو به منظور جلوگیری از خروج غیرقانونی گندم از مرز‌های کشور باید تجدید نظری در نرخ اعمال شود.

وی با بیان اینکه امسال در تامین گندم مورد نیاز داخل به خوداتکایی نمی‌رسیم، اظهار کرد: اگر مسئولان دولتی تجدید نظری در نرخ اعمال نکنند، با وجود شرایط مساعد تولید نسبت به سال گذشته، بخش قابل توجهی از گندم تولیدی در جا‌های دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ملک زاده با انتقاد از این مسئله که نرخ کنونی خرید تضمینی گندم سنخیتی با هزینه‌های تولید ندارد، بیان کرد: تابستان سال گذشته قبل از اختلالات ارزی و افزایش هزینه‌های تولید قیمت پیشنهادی ما برای خرید تضمینی هر کیلو گندم یک هزار و ۸۰۰ تومان بود که با جهش یکباره قیمت ارز و افزایش سرسام آور هزینه‌های تولید اعم از بذر، سم، کود، ماشین آلات و ... قیمت پیشنهادی ما ۲ هزار و ۲۰۰ تومان بود اما متاسفانه شورای اقتصاد توجهی به این امر نکرد و درنهایت کار را به جایی رساند که با وجود افزایش تولید، میزان خرید تضمینی این محصول نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش داشته است.

رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی از افزایش ۱۰۰ تا ۳۰۰ درصدی هزینه‌های تولید خبر داد و گفت: با وجود افزایش هزینه‌های تولید از جمله ماشین آلات، سموم، انواع کود، حمل و نقل، هزینه‌های کارگری و ... نمی‌توان انتظار داشت که کشاورزان کمتر از قیمت تمام شده یا حداقل با ۱۰ درصد سود تولید خود را در بازار عرضه کنند. به عنوان مثال قیمت تراکتور از ۱۷۰ به ۸۵۰ میلیون تومان، یک جفت لاستیک تراکتور از ۹ به ۲۸ میلیون و یک لیتر سم از ۳۰ به ۹۰ هزارتومان افزایش یافته است.

وی با تاکید بر ضرورت استفاده از ظرفیت تشکل‌های بخش کشاورزی در تعیین قیمت خرید تضمینی گندم برای سال زراعی آینده بیان کرد: اگر دولت خواهان پایداری تولید و خودکفایی گندم است، از این رو با استفاده از تشکل‌های بخش کشاورزی باید قیمت منطقی و عادلانه‌ای اعلام کند تا کشاورزان با دلگرمی بتوانند به تولید ادامه دهند.

به گفته ملک زاده، با توجه به افزایش هزینه‌های تولید و تورم، قیمت خرید تضمینی گندم برای سال زراعی آینده نباید کمتر از ۲ هزار و ۸۰۰ تومان باشد و اگر بنا به هر دلیلی شورای اقتصاد نتواند کشاورزان را راضی نگه دارد تا آن‌ها بتوانند با امیدواری کامل به تولید ادامه دهند، بدون تردید ضربه مهلکی به تولید این محصول وارد می‌شود.

پایداری تولید گندم در معرض خطر است

علی خان محمدی دبیر اجرایی بنیاد ملی گندمکاران در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی، با بیان اینکه قیمت نهاده‌های تولید هر روز در حال تغییر است، اظهار کرد: با وجود نوسان شدید هزینه‌های تولید، بار‌ها به دولت تذکر داده ایم که قیمت ۱۷۰۰ تومانی جوابگوی هزینه‌های تولید نیست.

وی افزود: در مواقعی که دولت منابع مالی کشاورز را تامین نمی‌کند، تولیدکنندگان به سبب تامین هزینه‌های تولید از جمله کود، سم، تراکتور و ... و پرداخت اقساط بانکی خود ناچار است که گندم تولیدی خود را به دلالان بفروشد که با این وجود محصول تولیدی به هر نحوی از مرز‌های کشور خارج می‌شود چرا که امکان بستن تمامی مبادی ورودی کشور وجود ندارد.

خان محمدی نرخ منطقی خرید تضمینی گندم را ۲ هزار و ۲۰۰ تومان اعلام کرد و گفت: رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس به سبب کمبود منابع مالی دولت نرخ ۲ هزار تومان را پیشنهاد داد که متاسفانه شورای اقتصاد توجهی به این موضوعات نداشت.

دبیر اجرایی بنیاد ملی گندمکاران با اشاره به دلایل امتناع کشاورزان از عرضه گندم به مراکز دولتی بیان کرد: هم اکنون هر کیلو جو با نرخ ۲ هزار و ۱۰۰ تومان خرید و فروش می‌شود، از این رو برخی از کشاورزان به سبب نوسان قیمت نهاده‌های دامی از عرضه امتناع می‌کنند.

وی ادامه داد: هم اکنون دولت به سبب نگرانی از افزایش قیمت نان از تجدید نظر در نرخ گندم امتناع می‌کند، در حالیکه با افزایش قیمت، کیفیت نان افزایش می‌یابد.

این مقام مسئول از کاهش ۲ میلیون تنی خرید تضمینی گندم نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد و گفت: بنابرآخرین آمار از ابتدای فصل تا کنون ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تن گندم از کشاورزان خریداری شده، این درحالی است که تا پایان فصل برداشت زمان زیادی باقی نمانده است چرا که کشاورزان به امید تعدیل قیمت و استفاده از این محصول به عنوان خوراک دام و ترس از آینده بازار نهاده‌های دامی از عرضه به مراکز دولتی امتناع می‌کنند.

به گفته خان محمدی، اگر دولت تجدید نظری در نرخ خرید تضمینی اعمال کند، ظرف یک هفته حداقل یک میلیون تن گندم ذخیره در انبار‌ها به مراکز دولتی تحویل داده می‌شود.

وی در واکنش به اظهار نظر برخی مسئولان مبنی بر تکذیب افزایش قیمت گندم افزود: علی رغم آنکه ذخیره گندم در انبار‌ها از سوی کشاورزان می‌تواند به سبب بروز بیماری ها، امنیت غذایی این محصول را به خطر بیندازد، از این رو انتظار می‌رود هر چه سریع‌تر مصوبه پرداخت مابه التفاوت قیمت گندم به کشاورزان ابلاغ شود.

دبیر اجرایی بنیاد ملی گندمکاران نسبت به پایداری تولید گندم اعلام خطر کرد و گفت: اگر تجدید نظری در قیمت خرید تضمینی ایجاد نشود، نه تنها امسال بلکه برای سال بعد سفره مردم از تولید داخل خالی می‌ماند.

خان محمدی در پایان تصریح کرد: با وجود شرایط مساعد تولید، امسال برآورد شده بود که خرید گندم به بیش از ۱۲ میلیون تن برسد که هم اکنون به سبب امتناع کشاورزان در عرضه بنا به دلایل مختلف بعید است که این میزان محقق شود.

انتهای پیام/

 

 

سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۳۷
در انتظار بررسی: ۰
امرالله
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۳
گندم رامی دهم به دام ولی با این قیمت نم فروشم
پریسا
|
United States
|
۰۱:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۶
سلام و عرض ادب خدمت کشاورزان عزیز و زحمتکش
بنده امسال گندم به دولت نمیفروشم, دوستان توجه کنید یه مقدار آگاهی لازم هست که همه باید داشته باشن و جلوی این همه بی عدالتی بگیرن
شما قیمت لبنیات نگاه کنید برنج و نگاه کنید و غیره و غیره
مگه اینکه سبک مغز باشم گندم به دولت بفروشم و قطعأ هر کشاورزی یه مقدار تعقل کنه میتونه گندمشو جور دیگه آب کنه
کشاورز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
من پارسال گندم روکیلو۱۳۰۰دادم به دولت یکماه بعد بذر خریدم کیلو ۱۷۰۰ بعد چند ماه رفتم پرسیدم تو بازار ۲۳۰۰تومن شما باشید xهزار کیلو به دولت گندم میدید با کلی هزینه اجاره زمین آماده کردن زمین برای کاشت با تراکتور بذر کود سم سن هزینه برداشت باور کنید صرفه اقتصادی نداره
kmb136919999
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
سلام خدمت کشاورزان عزیز تر از جان ؛
گندم تولیدی داخل از لحاظ کیفیت خیلی بالاتر از گندم وارداتی از خارج هست، حالا دولت میاد گندم تولید داخل با کیفیت را به نصف قیمت گندم وارداتی میخره...اسم این کار چیه؟؟؟؟
با اینکه قیمت تراکتور و کمباین و ادوات کشاورزی چندین برابر یک سال قبل شده... قیمت سموم همینطور جند برابر شده آن هم سموم بی کیفیت وارداتی
چرا گندم بکاریم؟؟؟؟؟
چرا گندم بکاریم و آن را دو دستی و مفت تقدیم دولت کنیم که هیچ به فکر کشاورزان نبوده بلکه باعث ضرر نیز شده ؟؟؟؟
پاسخ ها
حق گو
| Iran, Islamic Republic of |
۰۷:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۰
چیزی جز ضعف مدیریت ندیدم . علی برکت الله
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
قیمت گندم در بازار جهانی ۵۰۰۰ تومان است و اگر نتوانند از کشاوز با حد عقل ۲۰۰۰ خرید کنند اون هم بدون افت کشاورزان گندم نخواهند کاشت من خودم اگر گناه نبود بارها بعد کاشت که گفته بودن ۲۲۰۰ خواهد شد و بعد کاشت زدن زیرش خواستم جونه زده رو با این که چند ملیون هزینه کرده بودم شخم کنم حال اگر دولت نتونه بخره هرکی خواست می فروشم .
ابوالفضل
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
سلام به همه. تو منطقه ما به علت نرخ پایین گندم اومدن گیاهان جالیز کاشتن و اونم به لطف صادر نشد و کشاورزان باز ضرر کردند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
چرا قیمت همه چیز رو صد برابر کردین ولی گندم رو نه؟؟چون کشاورزن و صداشون به هیچ جا نمیرسه باید بسوزن و بسازن با این قیمت ؟؟
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
تمام کشاورزان سال دیگر با کاهش تولید گندم
راهکار محصولات جایگزین گندم مانند جو و...
کشاورز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
با سلام بنده یک کشاورز هستم صد وبیست هکتار گندم زیر کشت دارم حدودآ دویست تن گندم دارم یک کیلو گندم کیلوی هزار هفتصد تومانی به دولت نمی دهم الان دامدارن کیلوی دوهزار تومان مشتری هستند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
هزینه تولید گندم پنج تا شش برابر شده نسبت به سال قبل اخه مگه میشه نرخ خرید بیست تا سی درصد بیشتر افزایش نداشته باشه.
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
من کشاورز نیستم ولی به نظرم میرسه که وقتی تورم سالیانه اینقدر بالاست وچراافزایش قیمت گندم اینقدر کم است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
هزینه ای که کشاورز میکند بیشتراز درامدشه گندم نکاریم بهتره
م
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
قوه قضاییه هر چه زودتر جلوی دلالان را بگیرند
آذر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
دامداران به آسیاب گندم تغذیه دام می گردد. گندم از جو خیلی ارزان تر و قابل دسترس تر شده.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
کاش دولت به بخش کشاورزی توجه داشت
مگر نمیگویند بیش از 3 میلیون نفر در خودرو سازی مشغولند بنابر این تعرفه واردات کم نمیشود
چند ده میلیون کشاورز داریم؟؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
مسئولین محترم به گوش باشید:
« قضیه این بار نان مردم هست نه پیاز و سیب زمینی.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
کشاورزی و تامین غذای کشور راهبردی ترین و ارزشمندترین کارها برای امنیت و نیز آمادگی کشور برای مواقع بحرانی مثل جنگ است و اگر ذخایر غذایی ما بالا باشد دشمنان می دانند که ما آمادگی بسیج نیرو و تامین آنها را داربم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
اعدام
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
می خواهد با این کار به کشاورز و مردم و تولید ضربه بزند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
بااین همه گرانی ومخارج بالا خیلی جالبه که دولت فیمت گندم رو۱۵۰۰تعیبن ۱۶۰۰۰تعیین میکنه.معلومه که دلال بیشترازاین میخره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
کشاورزان گندم به دولن ندهند ، آخرش که چی ، خوب دولت برای تامین گندم باید برود از خارج با پول خود همین مردم گندم وارد بکند و حالا فکر کنند که سود کردند ، ولی از جای دیگر ده برابرش را پرداخت میکنند
پاسخ ها
ناشناس
| - |
۱۰:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
مشکل کار اینجاست که نرخ فعلی برای واردات گندم برای دولت بالای 3000تومن هست والبته گندم داخلی باکیفیت تر از گندم خارجیه ولی دولت حاضر نیست از کشاورز خودش با این نرخ خریداری کنه،شما کشاورز بودی چیکار میکردی؟؟؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
دولت باید به گندمکاران یارانه بدهد...وگرنه گندم به دولت نمیدهیم...
پاسخ ها
ناشناس
| - |
۱۰:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
یادتون رفته جناب نوبخت همین نرخ رو میخواستن اعلام کنن چه منتی سر کشاورزان میذاشتن،انگار نه انگار
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
خب معلومه منم جای کشاورز بودم وقتی بتونم به خارج صادر کنم و به دلار درآمد داشته باشم تمایلی ندارم به دولت فروشم اصلا همش صادر میکنم تا میلیونر شم قحطی هم شد اهمیتی نداره من که پول دار میشم
پاسخ ها
ناشناس
| - |
۱۰:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
کشاورزان دنبال پولدار شدن نیستن دنبال قیمت واقعی ومنصفانه هستن
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
کدام کشاورز وقت و قدرت صادر کردن محصول مثلا یک هکتاری خودش را به خارج دارد؟!
حسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
بنطر من خود باشگاه خبرنگاران باید سریعا رو این موضوع زوم کند و پیگیر باشد چون داره یک حرکت کثیف و شوم شکل میگیره که حداقل روزی مردم یعنی نان رو هدف گرفته
فقط به خبر کوتاه بسنده نکنید لطفا
پاسخ ها
ناشناس
| - |
۱۰:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
وقتی دولت در نرخ گذاری رعایت عدالت رو نمیکنه و با وجوداینکه میدونه نرخ اعلام شده با این همه تورم سازگار نیست انتظار دیگه ای نباید داشته باشیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
دولت بازار را رها کرده دلالها جولان ميدن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
کیسه ای که هر ساله دولت واسه کشاورزان میدوزه
نرخ سال 97
خرید گندم 1200 تا 1300 تومان عرضه بذر کشت بعد از 2 ماه کیلویی 2000 تومان
کشاورز از زمان کشت تا برداشت حدود 10 ماه زحمت میکشه هزینه ریالی میکنه میفروشه 1300 تومان مراکز دولتی ظرف 2 ماه کیلویی 700 تا 800 تومان به جیب میزند ایا این راهزنی نیست
کورش شعاعی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
گندم به نرخ دولتی فایده نداره سال دیگه گندم نمیکاریم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
با سلام خبرگزاری محترم
مسولین خرید گندم همه چیز رو به شما نمیگن.
امدن یه سایت درست کردن به اسم پهنه بندی
یعنی هر کشاورز که میخواد گندم رو به دولت
بفروشد سقف براش تعیین کرده یعنی هر کشاورز
به اندازه مشخصی گندم میتواند تحویل دولت بدهد
اگر این سامانه حذف شود در مراکز خرید وسیلوها
تا حدود زیادی از قاچاق گندم جلو گیری می شود.
و مشکل بعدی هم دیر واریز کردن پول گندم می باشد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
کنه دستي پشت پرده است؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
چون پول کشاورزان را نمی دهد
شام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
با عرض سلام ووقت بخیروآرزوی توفیق الهی ،چون به جای علوفه و
و برای خوراک حیوانات استفاده می کنندوبایددولت وسربازان گمنام خیلی مواظب باشدتامردم بیش ازاین درفشارنباشند.
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر