کد خبر: ۶۹۹۶۹۳۹
تاریخ انتشار: ۱۹ تير ۱۳۹۸ - ۲۱:۴۱
۱۹ تير ۱۳۹۸ - ۲۱:۴۱
کد خبر : ۶۹۹۶۹۳۹
در گفت و گوی ۱۸:۳۰ مطرح شد؛

مودودی گفت:بر اساس اهداف پیش بینی شده در چشم انداز ۱۴۰۴ می‌بایست سالانه به ۱۲۰ میلیارد دلار صادرات برسیم.

هدفگذاری ۱۲۰ میلیون دلار صادرات در چشم انداز ۱۴۰۴/ ضرورت پرداخت مشوق های صادراتیبه گزارش خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان،  محمدرضا مودودی سرپرست سازمان توسعه تجارت در برنامه گفتگوی با ۱۸:۳۰ با اشاره به تراز تجاری مثبت کشور در ابتدای سال ۹۸ گفت: طبق آمار غیر رسمی و برخط گمرکات، صادرات سه ماهه اول سال ۹۸، ۱۱ و نیم میلیارد در مقابل ۱۰ و ۲ دهم میلیارد دلار واردات بوده است.

وی افزود: تراز تجاری کشور در این مدت در بخش غیرنفتی یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار مثبت بوده است.

مودودی ادامه داد: صادرات در سه ماهه نخست سال گذشته به لحاظ وزنی ۲۸ میلیون تن و امسال به ۴۰ میلیون تن رسیده، اما ارزش ارزی آن باهم برابر است که تفاوت تراز وزنی ناشی از اصلاح نرخ پایه گمرکی  است.

سرپرست سازمان توسعه تجارت گفت: بر اساس اهداف پیش بینی شده در چشم انداز ۱۴۰۴ می‌بایست سالانه با ۲۱ و هفت دهم درصد رشد به صادراتی بالغ بر ۱۲۰ میلیارد دلار صادرات برسیم.

مودودی با بیان اینکه صادرات بیش از ۴۸ درصد رشد کرده است، گفت: بیشترین سهم صادرات کشور به محصولات پتروشیمی، میعانات گازی و مواد معدنی تعلق دارد.

مودودی تصریح کرد:مبنای محاسبه ما مبتنی بر آمارهای رسمی است و بر این اساس عملکرد بخش صادراتی کشور قابل قبول است.

وی با اشاره به یک غفلت تاریخی در حوزه صادرات گفت: در ۶۰ سال گذشته ۲ هزار و ۱۰۰ میلیارد دلار درآمد ارزی داشتیم اگر ۱۰ درصد این منابع صرف پروژه‌های صادراتی می‌شد اکنون ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیون دلار درآمد صادراتی داشتیم،   اما این کار صورت نگرفته است و فرصت‌های طلایی در کشور از بین رفته است.

این مقام مسئول ادامه داد: ۴۰ هزار واحد صنعتی خصوصی در کشور داریم، اما سهم صادرات آن‌ها بیشتر از ۲ میلیون دلار در سال نیست. این صنایع کوچک باید به حلقه های بزرگ تر متصل شوند تا کارایی صادرات آنها بهتر شود.

مودودی با بیان اینکه وابستگی به اقتصاد نفتی در کشور عمیق است، افزود: باید وابستگی به فرهنگ نفتی کاهش یابد.

وی گفت: دو پروژه بزرگ پتروشیمی و صادرات معدنی مجموعا ۲۰ میلیارد دلار از ۴۵ میلیارد دلار سبد صادراتی کشور را تشکیل می‌دهند.


بیشتر بخوانید: توسعه زیرساخت، نقش اساسی در توسعه تجارت دارد 


ضرورت اختصاص مشوق های صادراتی به صادرکنندگان

در ادامه لاهوتی رئیس کنفدراسیون صادرات در ارتباط تلفنی در خصوص مشکلات عمده صادر کنندگان در بازار‌های جهانی گفت: امسال با افزایش حدود دو برابری وزن صادرات (۴۰ میلیون تن) توانسته ایم همان مبلغ ارزی مدت مشابه در سال گذشته را بدست بیاوریم.

وی افزود: از نیمه دوم سال ۹۷ وضعیت صادرات با رفع برخی مشکلات بهتر شده است و صادرکنندگان به امید فتح بیشتر بازار‌های بین المللی تلاش می‌کنند.

رئیس کنفدراسیون صادرات، شرایط کشور را نیاز بیشتر به ارز، توصیف کرد و افزود: اگر مشکلات صادرات در بخش مختلف از جمله حمل و نقل مرتفع شود شاهد رونق بیشتر صادرات خواهیم بود.

وی تاکید کرد: مشوق‌های صادراتی کمک بسزایی به رفع مشکلات صادرکنندگان می کند و تسهیلات ارزان قیمت‌تر می‌تواند تولید و صادرات کشور را توسعه دهد.

لاهوتی افزود: در گذشته صادرات خدمات فنی مهندسی،  ارزآوری خوبی برای کشور داشت اما اکنون مشوق‌های خود را از داده و صادرات آن محدود شده است.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
زیارت عاشورا-صفحه خبر دسکتاپ