کد خبر: ۷۰۰۰۰۰۵
گروه : کرمان » کرمان
تاریخ انتشار: ۲۲ تير ۱۳۹۸ - ۲۳:۲۲

معاون استاندار کرمان گفت: هشت شهرستان کرمان، سیرجان، بم، جیرفت، زرند، کهنوج، بافت و رفسنجان بیشترین تصادفات را در استان کرمان دارند که شامل طرح ویژه جهت کاهش تلفات درون شهری می‌شوند.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمان،  محمدجواد فدائی استاندار کرمان در جلسه ستاد راهبری برنامه جامع کاهش تصادفات استان با اشاره به ۸۵۹ نفر فوتی تصادفات جاده‌ای استان کرمان در سال ۹۶ گفت: قرار ما بر این بود که تعداد تلفات جاده‌ای استان در سال گذشته به ۵۰۰ نفر کاهش یابد، اما به دلایل گوناگون محقق نشد و در سال گذشته ۸۳۵ نفر تلفات جاده‌ای استان را داشتیم.

وی بیان داشت: با وجود اقدامات صورت گرفته از سوی نهاد‌های مختلف و برنامه‌های شورای ترافیک و کمیسیون ایمنی، اما به نظر می‌رسد که این کار‌هایی نبوده که اثر قابل ملاحظه‌ای در کاهش تلفات داشته باشد.

فدائی بر تحلیل کارشناسی علل وقوع تصادفات فوتی به شکل موردی تاکید کرد و گفت: امکانات اجرایی استان را برای کاهش تلفات در اختیار قرار خواهیم داد.

استاندار کرمان بیان داشت: درصد بالایی از تصادفات فوتی به دلیل  توجه نکردن به جلو است که باید برای آن‌ها راه حل پیدا کنیم، برنامه جامع کاهش تصادفات هم باید به گونه‌ای باشد که کاهش قابل ملاحظه‌ای را در تلفات ایجاد کند.

سیدمصطفی آیت‌اللهی موسوی معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کرمان در این جلسه به تدوین برنامه کاهش تصادفات استان در دو بخش درون شهری و برون شهری براساس مصوبه شورای عالی ترافیک کشور و ضوابط بالادستی اشاره داشت و گفت: تا انتهای برنامه ششم توسعه حوادث رانندگی به ازای هر ۱۰ هزار دستگاه باید ۳۱ درصد کاهش یابد و از طرفی سالانه ۱۰ درصد هم میزان تلفات ناشی از تصادفات باید کاهش یابد، همچنین طبق مصوبه هیئت وزیران در مراکز شهر‌ها و شهر‌های بالای ۲۰۰ هزار نفر باید سالانه ۱۰ درصد کاهش تصادفات را داشته باشیم.

معاون استاندار کرمان مجموع تلفات حوادث رانندگی درون شهری و برون شهری استان کرمان در سال گذشته را یک هزار و ۷۴ نفر براساس اعلام پزشکی قانونی عنوان کرد و گفت: نیمی از این تلفات مربوط به شمال استان و نیمی مربوط به جنوب استان و تلفات درون شهری است.

آیت‌اللهی موسوی تصریح کرد: هشت شهرستان کرمان، سیرجان، بم، جیرفت، زرند، کهنوج، بافت و رفسنجان بیشترین تصادفات را در استان کرمان دارند که شامل طرح ویژه جهت کاهش تلفات درون شهری می‌شوند.

وی تعداد تلفات حوادث رانندگی برون شهری استان کرمان در سال گذشته را ۸۵۳ نفر اعلام کرد و ادامه داد: استان کرمان باید ۱۴۹ نفر کاهش تلفات را در سال جاری داشته باشد که ۴۶ نفر در حوزه درون شهری و ۱۰۳ برون شهری است.

موسوی به تاثیر منفی تصادفات خودرو‌های حامل اتباع غیرمجاز در میزان آمار استان کرمان اشاره داشت و افزود: اگر این خودرو‌ها را کنار بگذاریم، استان کرمان جزو رتبه‌های برتر در کاهش تلفات است.

وی تاکید کرد: بار‌ها از مسئولان کشوری خواسته‌ایم که تصادفات و تلفات خودرو‌های حامل اتباع غیرمجاز و قاچاق سوخت را به عنوان دو آمار مجزا در استان در نظر بگیرند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کرمان بیان داشت: تاکنون آنچه را که زمینه کاهش تصادفات در استان را فراهم کند، شکل نگرفته بود و با پیگیری‌های متعدد در حال حاضر وضعیت ما بهتر شده است.

وی با بیان اینکه اکنون کرمان جزو استان‌های برتر در زمینه شاخصه‌های ملاک عمل در کاهش تلفات است، اظهار کرد: تردد خودرو‌ها در استان کرمان ۱۳ درصد افزایش دارد و طبیعتا احتمال تصادف و تلفات بالا می‌رود.

سیدعلیخانی مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای شمال استان اظهار داشت: با پیگیری‌های صورت گرفته در کمیسیون ترافیک و ایمنی راه‌ها، سال گذشته ۹۴ دستگاه دوربین در جاده‌های استان نصب شد و تا پایان سال به مجموع ۱۷۲ دوربین خواهیم رسید.

وی به بهره‌برداری از ۷ مجتمع خدماتی رفاهی بین راهی در استان کرمان طی سال گذشته اشاره داشت و گفت: عوامل جاده‌ای ۱۵ درصد از علت تصادفات برون‌شهری را شامل می‌شوند و باید بر روی علل انسانی، استانداردسازی خودروها، اصلاح قوانین و آموزش افراد کار کرد.

سیدعلیخانی به رشد ۱۳ درصدی تردد در جاده‌های استان در مقایسه سال‌های ۹۶ و ۹۷ اشاره کرد و افزود: عدم توجه به جلو با ۵۰ درصد، تخطی از سرعت مطمئنه با ۲۳ درصد به عنوان بیشترین علل وقوع تصادفات محسوب می‌شوند.

وی از شناسایی ۱۲۵ نقطه پرتصادف در استان کرمان خبر داد و گفت: ۲۶ نقطه پرتصادف در سال ۹۶ رفع نقص شده، هشت نقطه دیربازده در دست اقدام است و ۲۲ نقطه زودبازده آشکارسازی شده ضمن آنکه ۷۲ نقطه با اعتبار ۸۳ میلیارد تومان باید رفع نقص شود.

انتهای پیام/ی

۱۰۷۴ نفر، مجموع تلفات حوادث رانندگی درون و برون شهری استان کرمان طی پارسال

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر