کد خبر: ۷۰۰۰۵۹۹
تاریخ انتشار: ۲۳ تير ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۳
دژپسند:

وزیر اقتصاد گفت: وزارت اقتصاد برای تحقق درآمد‌های مالیاتی به دنبال مالیات هوشمند است.

وزارت اقتصاد برای تحقق درآمد‌های مالیاتی به دنبال مالیات هوشمند است/ لزوم ایجاد تقاطع اطلاعاتی در کشوربه گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از خبرگزاری خانه ملت، فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به نشست خود و مدیران سازمان امور مالیاتی کشور با رئیس مجلس شورای اسلامی، گفت: در شرایط فعلی که باید کم کم نفت از بودجه خارج و در آینده نه چندان دور رابطه نفت و بودجه قطع شود، تمرکز کشور باید روی بحث مالیات قرار گیرد.

وی افزود: درآمد‌های مالیاتی که به دنبال وصول آن هستیم باید به گونه‌ای باشد که به بخش تولید و فعالیت‌های سالم اقتصادی آسیب نرساند که لازمه این موضوع سامان دادن نظام اطلاعاتی است، یعنی نظام اطلاعاتی از گسترش و جامعیت لازم برخوردار باشد تا تمامی سطوح را پوشش دهد.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه باید در کشور تقاطع اطلاعاتی ایجاد شود، گفت: باید اطلاعات سازمان امور مالیاتی با اطلاعات سایر دستگاه‌ها درباره یک مؤدی تقاطع داده شده و پالایش شود که این موضوع دقت کار را بالا برده و وصول مالیات را بر مبنای اصول به حداکثر و اجحاف مالیاتی برای مؤدی را به حداقل می‌رساند که این موضوع یک گام به جلو است.

دژپسند با بیان اینکه ضمن نیاز به درآمد مالیاتی نباید به مؤدی فشار وارد شود، تاکید کرد: اگر موضوع تقاطع اطلاعاتی رخ دهد مالیات یک اهرم فشار برای فعالان اقتصادی نمی‌شود، بلکه یک اهرم برای توسعه فعالیت‌های اقتصادی سالم کشور شده و کارکرد آن نیز تغییر می‌یابد.


بیشتر بخوانید: تامین وجوه مورد نیاز برای تسویه اوراق بهادار اسلامی 


وی افزود: وزارت امور اقتصادی و دارایی برای تحقق درآمد‌های مالیاتی به دنبال مالیات هوشمند است یعنی یک نظام هوشمند مالیاتی را طراحی و مستقر کرده و در این قالب حتی روابط چهره به چهره پرداخت کننده مالیات و دریافت کننده آن را حذف می‌کند به گونه‌ای که مؤدی مالیاتی برای پرداخت مالیات در یک محیط الکترونیکی قرار گرفته و اقدامات خود را انجام می‌دهد و با ممیز مالیاتی نیز مواجه نمی‌شود.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به مزایای نظام هوشمند مالیاتی تصریح کرد: از آنجا که ابزار‌های ارزیابی صحت ارقام و اعداد در قالب محیط الکترونیکی با تقاطع اطلاعاتی صورت می‌گیرد سهولتی گسترده برای مؤدی مالیاتی ایجاد می‌شود و مؤدی نیز برای پرداخت مالیات خود رغبت پیدا می‌کند.

 

انتهای پیام/

تمرکز کشور باید روی بحث مالیات قرار گیرد

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر