کد خبر: ۷۰۰۱۷۱۲
تاریخ انتشار: ۲۴ تير ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۶
۲۴ تير ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۶
کد خبر : ۷۰۰۱۷۱۲
امیری در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح کرد؛

رئیس اداره بیماری های انتقالی از حیوان به انسان وزارت بهداشت از شایع‌ترین بیماری‌های انتقالی از حیوان به انسان در ایران خبر داد.

شایع‌ترین بیماری‌های انتقالی از حیوان به انسان در ایران/ ۲۰۷ هزار مورد حیوان گزیدگی در سال ۹۷امیری رئیس اداره بیماریهای انتقالی از حیوان به انسان وزارت بهداشت در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره شایع‌ترین بیماری‌های انتقالی از حیوان به انسان در ایران اظهار کرد: بیماری‌های قابل انتقال از حیوان به انسان زئونوز طیف وسیعی از بیماری‌های عفونی را تشکیل می‌دهند و ۶۰ درصد بیماری‌های عفونی شناسایی سده در جهان زئونوزهستند.

همچنین ۷۰ درصد بیماری‌های نوظهور که به انسان منتقل پیدا می‌کند در زمره بیماری‌های انتقالی از حیوان به انسان قرار می‌گیرد.

سالک شایع ترین بیماری انتقالی از حیوان به انسان در ایران

رئیس اداره بیماری‌های انتقالی از حیوان به انسان وزارت بهداشت با بیان اینکه همه بیماری‌های زئونوز را در ایران نداریم، بیان کرد: شایع‌ترین بیماری‌های انتقالی از حیوان به انسان در ایران سالک یا بیماری ویشمانیوز و جلدی بوده که از طریق گزش پشه خاکی به انسان منتقل می‌شود.

امیری افزود: سالک دو نوع مختلف دارد که در سالک نوع روستایی موش‌های صحرایی عامل میزبان بیماری هستند و پشه در حال خون خواری انگل را به بدن منتقل می‌کند و می‌تواند موجب بروز بیماری شود.

وی تب مالت را از دیگر بیماری‌های شایع زئونوز در ایران معرفی کرد و گفت: تب مالت به دلیل مصرف مواد لبنی غیر پاستوریزه و از طریق تماس ترشحات آلوده دام با بدن دامداران یا پاشیدن آنها به مخاد چشمی منتقل می‌شود.

آمار حیوان گزیدگی در ایران

امیری اظهار کرد: یکی از تهدید‌ها در این حوزه حیوان گزیدگی است و در سال ۹۷، ۲۰۷ هزار مورد حیوان گزیدگی در کشور داشتیم، البته منظور از گزش‌ها تنها گزش‌ها یا گاز گرفتگی‌های شدید نیست بلکه هر نوع خراش یا تماسی که در تعریف گزش قرار بگیرد در این بخش مورد شمارش قرار می‌دهیم، اما خوشبختانه با وجود این آمار بالای گزش توانسته‌ایم از بروز بیماری‌های زئونوز پیشگیری کنیم و آمار ابتلا به هاری در کشور در سال گذشته تنها ۶ مورد بوده است.

رئیس اداره بیماریهای انتقالی از حیوان به انسان وزارت بهداشت به بیماری‌های کشنده زئونوز اشاره کرد و گفت: هاری یکی از بیماریهای کشنده انتقالی از حیوان به انسان محسوب می‌شود چرا که این بیماری پس از ابتلای فرد صد در صد کشنده است.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر