کد خبر: ۷۰۰۲۰۱۸
تاریخ انتشار: ۲۵ تير ۱۳۹۸ - ۰۰:۰۲
باشگاه خبرنگاران جوان گزارش می‌دهد؛

نیروی هوایی یکی از نیرو‌های مسلح کشورمان است که در سال‌های اخیر، پیشرفت چشمگیر و خیره‌کننده‌ای داشته؛ جنگنده قاهر ۳۱۳ یکی از نمود‌های پیشرفت این نیرو است.

به گزارش  خبرنگار حوزه  دفاعی امنیتی  گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، در سال‌های اخیر و با اوج گرفتن سیر پیشرفت کشور در حوزه صنایع دفاعی و نظامی، دشمنان از هر حربه و تحریمی برای کند یا متوقف کردن این پیشرفت‌ها استفاده کردند. اما این تحریم‌ها نه تنها رویه صعودی رشد را با مشکل مواجه نکرد، بلکه سرعت و کیفیت آن را بهبود بخشید.

نیروی هوایی ارتش اولین یگان در جمهوری اسلامی بوده که سازمانی تحت عنوان جهاد خودکفایی را در داخل خود تشکیل داد که اولین ماموریت این سازمان، عملیاتی نگه داشتن هواپیما‌های خود در تمامی انواع در طول جنگ تحمیلی بود که با توجه به آسیب‌های ناشی از فعالیت‌های رزمی شامل تعمیرات و بازسازی می‌شد.

از نمونه‌های این پیشرفت می‌توان به جنگنده‌های کوثر، صاعقه، آذرخش، درنا و پرستو اشاره کرد که در حوزه‌های پشتیبانی نزدیک و آموزشی عمل می‌کنند.
 
قاهر ۳۱۳ پنهانکار نسل پنجم آسمان ایران

قاهر ۳۱۳ یکی از این جنگنده‌ها است که رونمایی از آن در سال‌های اخیر، علاوه بر برانگیختن تعجب دشمنان، افراد و رسانه‌های زیادی را وادار به واکنش کرده است. این جنگنده، که از آن به عنوان یک جنگنده نسل ۵ نیز یاد می‌شود، یک هواپیمای آموزشی سبک با قابلیت پشتیبانی نزدیک است که توسط سازمان صنایع هوایی نیرو‌های مسلح در حال توسعه می‌باشد و نمونه اولیه آن در ۱۴ بهمن ۹۱ رونمایی شد.

پروژه ساخت و توسعه جنگنده قاهر ۳۱۳، آغازی برای ساخت نوعی جنگنده تک سرنشین پنهانکار در داخل کشور بود که تمامی مراحل آن توسط متخصصین ایرانی در حال انجام است.

قاهر ۳۱۳ یک جنگنده دو موتوره با دو سکان عمودی است. سر بال‌های آن به سمت پایین تمایل دارند و از دو کانارد یک تکه (که در جنگنده‌های نسل ۵ هم مشاهده می‌شود و تاثیر مثبتی در سطح مقطعی دارد) استفاده می‌کند و دارای کابینی بزرگ با سطح دید خوب و یک سامانه اپتیکی زیر دماغه است؛ همچنین خروجی موتور آن دارای یک درپوش است که نشان دهنده تلاش متخصصان برای کاهش امواج فروسرخ بازتابی است.
 
قاهر ۳۱۳ پنهانکار نسل پنجم آسمان ایران

حمل تسلیحات پیشرفته بومی، برخورداری از قدرت تهاجمی بالا، تعمیر و نگهداری آسان و سریع، قابلیت نشست و برخاست از باند‌های با طول کوتاه، حمل ۶ موشک هوا به هوا، برخورداری از سامانه‌های الکترو اویونیک، برخورداری از سطح مقطع راداری بسیار کم (که به رادار گریزی این جنگنده کمک بسیاری کرده است) و توانایی پرواز در ارتفاع پست از دیگر ویژگی‌های این جنگنده می‌باشد.

به نظر برخی تحلیلگران جنگنده قاهر ۳۱۳ به جنگنده F۱۸ و به نظر برخی دیگر، شباهت زیادی به لاکهید مارتین اف ۲۲ رپورتر دارد که به منظور ماموریت‌های تهاجمی و نبرد‌های هوایی ساخته شده است.

قاهر ۳۱۳ در فروردین ۹۶ آزمایش‌های حرکت بر روی باند و در بهمن همان سال تست فست تاکسی (سرعت گیری روی باند تا پرواز) را انجام داد و توسط سردار دهقان مورد تایید قرار گرفت.
قاهر ۳۱۳ پنهانکار نسل پنجم آسمان ایران

اما چیزی که بعد از رونمایی قاهر ۳۱۳ بیشتر از خود آن به چشم آمد، واکنش‌های شخصیت‌ها و رسانه‌های خارجی نسبت به این موضوع بود.

سایت بیزینس اینسایدر با اشاره به شباهت قاهر ۳۱۳ به F۱۸ و F۲۲ آن را دارای قابلیت‌های خاص معرفی کرد و سایت میلیتاری فکتوری از آن به عنوان یک جنگنده نسل ۵ یاد کرد و به بیان ویژگی‌های آن پرداخت.

در مقابل نیز خبرگزاری بی بی سی در گزارشی، این جنگنده را یک کپی بی ارزش از اف ۲۲ رپورتر دانست و روزنامه اسرائیلی هاآرتص نیز آن را به یک هواپیمای بدون سرنشین تشبیه کرد.

برخی از شخصیت‌های خارجی مانند تال اینبار، کارشناس هوانوردی اسرائیلی و دیوید چنسیوتی، کارشناس هوانوردی و خلبان سابق نیروی هوایی ایتالیا هم، قاهر ۳۱۳ را صرفا یک ماکت دانسته و آن را فارغ از قدرت عملیاتی معرفی کردند.
 
قاهر ۳۱۳ پنهانکار نسل پنجم آسمان ایران
 
سایت میلیتاری فکتوری (Military Factory) با اشاره به جنگنده "قاهره 313" نوشت: ایران یک جنگنده بومی به کمک صنایع نظامی خود از جمله "قدس"، "هسا"، "پنها"، "صها" و ... را ساخته است که این یک جنگنده استیلز (با توانایی رادار گریزی) است.

در واکنش به این صحبت‌ها و اخبار، مجید بکایی، جانشین وزیر دفاع وقت، گفت: دشمن در ابتدا فکر می‌کرد قاهر ۳۱۳ یک ماکت است و قابلیت کاربردی ندارد، ولی بعد از تجزیه و تحلیل به این نتیجه رسید که این جنگنده با استفاده از قابلیت گراند افکت، می‌تواند تهدید جدی بالگرد‌های دشمن در منطقه باشد.

خبرگزاری‌های ایرانی نیز در پاسخ به هجمه ایجاد شده، به بررسی ویژگی‌های برتر این جنگنده پرداختند و آن‌ها را اینگونه عنوان کردند:

۱- در این جنگنده از دو ورودی و مکنده هوا برای رساندن اکسیژن به موتور استفاده شده‌است؛ با توجه به زاویه غیر مستقیم ورودی هوا نسبت به موتور، بازتاب راداری آن کاهش یافته، و آن را زاویه‌دار ساخته‌اند تا بتواند انرژی موجی رادار را جذب کند، همانند آن چیزی که در اف۳۵ لایتنینگ۲ دیده می‌شود.

۲- در قاهر ۳۱۳ گاز‌های داغ خروجی موتور قبل از خروج با هوای خنک مخلوط می‌شوند، تا تأثیر گرمایی بر سطح هواپیما را کاهش دهند.

۳- در ساخت بدنه این جنگنده از مواد جاذب-راداری استفاده شده‌است، تا انرژی موجی را جذب و بازتاب راداری آن کاهش یابد.

۴- در قاهر ۳۱۳ با توجه به طول ۱۶ متری و ارتفاع کم ۴ متری که برآورد شده‌است، هواپیما دارای دو محفظه با ظرفیت دو بمب ۲۰۰۰ پوندی، یا تعداد بیشتری موشک هوابه‌سطح، یا حداقل ۶ موشک هوابه‌هوا در رسته آر-۱۷ یا پی‌ال-۱۲ می‌باشد.
قاهر ۳۱۳ پنهانکار نسل پنجم آسمان ایران

سایت میلیتاری فکتوری (Military Factory) تصریح کرد: تسلیحات این جنگنده بمب‌های هدایت شونده 500 تا 1000 کیلوگرمی "او آر 6 " و موشک‌های هوا به هوا (کلاس‌های مختلف بسته به نوع استفاده) خواهد بود. قاهر ۳۱۳ یکی از تولیداتی بود که توانمندی‌های متخصصان داخلی را در عرصه هوایی به خوبی به رخ جهانیان کشیده و تاکنون توجهات زیادی را به خود جلب کرده است.
 
کارشناسان نظامی غربی مدعی هستند که قاهر-۳۱۳ شباهت مبهمی با هواپیمای آزمایشی بوئینگ برد آو پری (Boeing Bird of Prey) دارد که برای تست‌های پنهان‌کاری ساخته شده بود.

شبکه فاکس نیوز درباره ساز و کار ساخت جنگنده قاهر 313 می گوید: همه مراحل طراحي و ساخت جنگنده قاهر 313 را دانشمندان و متخصصان ايرانی انجام دادند.

خبرگزاری اسپونیک روسیه در گزارشی به معرفی جنگنده های در حال توسعه و عملیاتی نسل 5 جهان پرداخته است. در این گزارش، طرح جنگنده قاهر 313 نیز به عنوان یک جنگنده نسل 5 اعلام کرده است. 

صدای روسیه در گزارشی درباره جنگنده قاهر 313 می گوید: اين جنگنده هم تراز با جنگنده "اف 18 " آمريکا است.
 
قاهر ۳۱۳ پنهانکار نسل پنجم آسمان ایران
 
انتهای پیام/
 
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۲۱۸
در انتظار بررسی: ۰
سید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۹
وزیر محترم دفاع امیر حاتمی و خیلی از مسئولان سپاهی وارتشی گفتند ما سلاحها وتجهیزات دفاعی ساخته ایم و رسانه ای نکرده ایم!

سرزمین بزرگ ایران فرودگاههای مخفی زیادی دارند واحتمالا یکی از اونها همین قاهر ۳۱۳ باشه که نولید انبوه شده و به وقتش دشمن رو متحیر میکنه !
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۹
چرا عکس 1 و 2 با هم فرق دارن عکس 2 کلا بدنش صاف هستش
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۳
سلام لطفا برید گزارش تهیه کنید که کی پرواز می کنه .
این به مسئولین جواب خواهد داد.
محسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۵
کی پس! خبر جدیدی بگیرید خبر نگارا
خیلی امید بخشه چرا دست دست میکنند ؟
ا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۶
انشالله نابودی اسرائیل جنایتکار
لیلا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۶
درود بر یمن
امیرمهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۶
قاهر‌برترین‌جنگنده‌درنبرد‌هوا‌به‌هوا‌است‌کاشکی‌تولید‌انبوه‌بشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۰
چند پروزه هست که همه منتظر هستیم یکی بالگرد شاهد 216 است یکی زیر دریایی بزرگ بعثت و ناو خلیج فارس می باشد امیدواریم زوتر رو نمایی شود گل سر سد هم پرواز قاهر با موتور توربوفن می باشد
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۳
بعد رونمایی از باور373 دیگه نوبت قاهره، إن شاالله که هر چه زودتر شاهد رونمایی از این جنگنده تماما ایرانی باشیم. به امید روزهای خوش
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۱
خدا قوت
سید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۰
ماشاالله
دمتون گرم که روی سخو و اف رو با این جنگنده بی نظیر کم کردید
نبیاله
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۰
ماکارمندان حاظریم یک برج حقوقمان رابدهیم این جنگنده زودتر عملیاتی بشه خیلی طول کشید
Morteza
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۵
به خدا آدم مغرور میشه با این جنگنده موی تنم سیخ میشه حتی به پرواز کردنش فکر میکنم... فقط فقط باید زود پروازشووو ببینیم خیلی دیررر شد توکل الله... خدا کمکتون کنه مدافعان ایران زمین
محسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
ای خدا کی این پرواز می‌کنه و عملیاتی میشه
baran
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۶
خداقوت منتظریم تا پروازش رو ببینیم اونهم اسکادرانش
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۳۰
کاش همراه سامانه باور373 رونمای شه
dr sadri
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۸
با دورد بر ایران عزیزمون
به نظر من مشکل اصلی کشور ما تاخیر در به دست اوردن تکنولوژیهای روزه که دو علت داره روند تولید تکنولوژی به علت مهاجرت نخبه ها کند میشه و علت دوم تحریمه که تکنولوژی وارد کشور نمیشه.
صنعت تولید هواپیما نیاز به تکنولوژیهای پایه مثل تولید سوپرالیاژها کامپوزیت ها.زیر ساخت تونل باد مادون و مافوق صوت و علم رادارها و مخابرات و غیره... داره
مثلا ما تعداد زیادی دانشمند هوافضا در ناسا و کشور های غربی داریم یا مهندسین شیمی و مواد و مخابرات یا هوافضای نابغه داریم الان دارن واسه دشمنان ما علم تولید میکنن
در واقع روسیه و امریکا اگر ابر قدرت شدن به این علت بود که دانشمندان فراری المان نازی و دیگر کشورها رو بعد جنگ جهانی دوم جذب کردن
تنها راه پیشرفت نظامی و اقتصادی کشور ما اختصاص امتیاز به نخبگان و مجاب کردنشون برای موندن .هدفمند کردن سازمان های نخبگان و جذب سریع نخبگان و نوابغ در بخش های مهم کشوره
و حتی بازگرداندن نخبگان تحصیل کرده با اختصاص وضع معیشت و شغل خوب و بهره برداری از علوم اوناست.
وگرنه برای دانشمندان و نوابغ ایرانی ساخت یه رادار ارایه فازی فعال با برد کشف بالا برای جنگنده ای مثل قاهر کار دشواری نیست یا ساختن یه موتو تورروفن با تراست بالا,یا طراحی یه بدنه بی نقص با بازتاب رادارز کم. ما از روسیه چه کم داریم .ما مخترعین خودمونو فراری میدیم.با بیکاری و تحقیر....
درود بر ایران و ایرانی و نفرین بر دشمنان ایران منجمله اسرائیل...
ناشناس
|
Sweden
|
۱۸:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۴
از روسيه كمك بگيريم كه زودتر عملياتي بشه حيفه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۶
‌اگر‌کمک‌بگیرییم‌پیشرفت‌نمی‌کنیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۲
بعضی وقتا دشمن رو تو کف تجهیزات نڟامی بزاری بیشتر جواب میده کاری که ایران قشنگ بلده.واینکه به نظرم ایران داره تولید انبوه میکنه که روز افتتاح یک اسکادران کامل دوازده یا شانزده فروندی رو رونمایی کنه نه اینکه یک فروند رونمایی کنه بگه تازه میخواد تولید انبوه کنه.چون تمام اهل فن میدونن پرواز نمونه کوچک یک جنگند وازمایش تاکسی سرعت روی باند یعنی جنگنده مشکل پروازی نداره فقط مونده تست تجهیزات و رادار وغیره.اونایی که میگن چراطول کشیده باید بدونن ایران بدون حتی داشتن یک نقشه ساخت جنگنده طراحی کرده موتور ساخته و پرواز کرده تمام کشورها از جمله امریکا برای یک جنگنده بقول خودشون پانزده سال وقت صرف میکنند
سروش
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
چرا هیچ ویدیویی از این قاهر در حال پرواز منتشر نشده؟
اگر کسی از سقف پرواز، سرعت و یا سایر مشخصاتش اطلاعاتی داره لطفا منتشر کنید.
محسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
بی صبرانه منتظریم .آرزوی ایرانی ها رو برآورده کنید با پرواز این جنگنده غرور ملی به شدت افزایش می یابد.
ناشناس
|
Canada
|
۱۴:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۸
کاش زودتر عملیاتی بشه کاش یه موتور توربوفن طراحی میکردن براش که دیگه حرفی برا انتقاد نباشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۴
خدا قوت برادران
آریا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۱
باید سریع تر این پروژه جلو بره. همچنین به طرح های جدیدتر با مداومت پروازی بالا نیاز داریم. لطفا اخبار جدید و تکمیلی این پروژه را بگذارید
ناشناس
|
Iraq
|
۰۱:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۶
اولین بار طرح ساخت موشک ایرانی چهل سال پیش در زمان جنگ شروع شد ولی الان ایران در عرصه موشک جز ده کشور میباشد در زمینه ساخت هواپیمای بدون سرنشین هم به همین صورت بود ولی کار ساخت جنگنده نسل پنجم فرق میکنه چون هم سخت هم هزینه زیاد میخواد و زمان بر میباشد اگر این مسئله انقد رسانه ای بشه روزی باید به خاطر این جنگنده هم به غربیها جواب پس بدهیم به نظر شخصی من ایران باید کاملا پنهان این مسئله را عملیاتی کند و در زمان اتمام کار و تولید انبوه این مسئله را رسانه ای کند
محمود عبدالهی
|
Poland
|
۲۰:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۶
همانهایی که میگفتند موشک های ما پلاستیکی و یا فتوشاپه باید به واقعیت این جنگده ایمان داشته باشند انشالله با همین جنگنده خوشه های خشم بر سرشان خالی شود و به همه رزمندگان ایران درود میفرستم زنده باد ایران و ایرانی
kaka
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۶
وقتی نتانیاهو کنار جنگنده اف 35 امریکایی ایستاده و پز میده و ایران و حزب الله رو تهدید میکنه جاداره فرماندهان نظامی ما هم درجواب کنار این جنگنده باستند و جوابش رو بدن
در ضمن اگه میشه خبر جدید از این جنگنده اطلاع رسانی بشه و مراحل پایانی ازمایش و یا تغیرات جدیدش رو بزارین ممنون میشیم
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۶
با سلام به همه دلاورمردان با غزرت جمهری اسلامی ایران.دست مریزاد.دست تک تک همتونو میبوسم سرافرازمان کردید کاش کلیپی از این هواپیمای زیبا که نماد قدرت و غیرت ایرانیه بزارید تا هموطنانمون خوشحال و امیدوار بشن.سپاس فراوان
رضا .ماکو
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۶
جای تشکر وقدر دانی از زحمات سروران دلیر مردان و غیرت مردان ایرانی دارد، در مقابل دشمننان قسم خورده دین اسلام و ایران سربلند .پاینده باد ایران سبز...پاینده باد رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران.⁦⁦⁦✌️⁩
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۶
يه زماني يه عده احمق به موشکامونم ميگفتن ماکت
ایرانی
|
Italy
|
۰۰:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۶
تورو خدا یک فیلم از پروازش بدین توی رسانه ها تا دهن این اسرائیلی های کثیف بسته بشه
ناشناس
|
Germany
|
۰۰:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۶
خداکنه‌زودتری‌عملیاتی‌بشه
کیان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۶
من جای پا برای خلبان ندیدم. امید زودتر عملیاتی شود و باعث افتخار ما. یا هو .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
شیر مردان ایران اسلامی که میگن اینان به کوری چشم دشمنانشان. اجرکم عندالله
رنگین کمان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
الان یه جنگنده مثل اف 35 که تا حالا صدها فروند برای کشورهای متفاوت تولید شده برای اینکه یه فروند از این مدل تولید 5 سال زمان میبره پس طراحی و تست یه هوایپما در مراحل مقدماتی زمان بر هست.
ظاهر قاهر پس از تولید شباهات زیاد به این ماکت مقدماتی که مشاهده میکنید متفاوت هستد در اصل دنیا این ماکت که جوش های مبتدیانه روی بدنش مشخصه رو قضاوت کردن
در ابتدا برای این هواپیما موتور سوخو رو در نظر گرفته و بودند اما با توجه به تولید موتور جت قرار هست برای این جت یه موتو اختصاصی طراحی بشه با توجه به محدودیت بودجه نظامی به دنبال این هستند که یک محصول کامل ارائه بشه
جوان ایرانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
کاش می شد از مسئولین این هواپیما ی جنگنده بپرسیم که کارکنانشون با چقدر حقوق دست به این کار بزرگ زدند به نظرم باید حتی بیشتر از یک فوتبالیست هم بگیرن تا زنگدیشون تامین باشه آیا کسی می دونه که حقوقشون چقدره؟ چیزی که من شنیدم اگه بدونید و غیرت ایرانی داشته باشیدواقعا شرمنده زحماتشون می شید.
پاسخ ها
کاوه
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۳۱
دوست گرامی . کسانی که روی این پروژه ها کار می کنند به حقوقشان احتیاج ندارند. لذت انجام اینچنین پروژه ای آنقدر هست که جبران همه چیز را می کند. وقتی این هواپیما پرواز کند همه این عزیزان به مزد واقعیشان رسیده اند.
ناشناس
|
Canada
|
۲۰:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
در این 40 سال به اندازه 4 قرن الحمداله پیشرفت داشته ایم .ولی باید به وصع اقتصادی را هم برسیم با شفاف سازی است و قطع دست اختلاس .حقوق نجومی .احتکار .گرانفروش .کم فروش
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
خدا پشت و پناهتان.آفرین به این همت و به این غیرت و به این تلاش و به این هنرمندی و به این طراحی زیبا و به این هوش سرشار.
بلا بدور .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
این طراحی زیبا رو میشه 206 ایرانی نامید به نظر من که طراحیش شاهکاره.
دمتون گرم که یک ملت را با این سازه های زیبا سرا افراز کردید.
داود قر ه داغی
|
United States
|
۲۰:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
سلام بسیار جالب است ‌که یه عده نادان توانایی ارتش رانمیبینند یاخودشونو زدن به کوری....به کوری چشم دشمنان اسلام ایران ارتش و سپاه خودکفایی ایران را از تسهیلات نظامی بی نیاز میکنند ودشمن راحیرت زده میکنند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
خبر بسیار خوش و خوشحال کننده ای خواهد بود اگر پرواز این هنر سازه بسیار زیبا را به همین زودی زود شاهد باشیم.
دستانتان بی بلا و تنتان سلامت .
بختیاری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
پرواز این پرنده بسیار زیبا را هم نشان بدهید ،چقدر دوست داریم این عقاب زیبا را در پرواز ببینیم.
همانند بچه ای که پدر و مادر دوست دارند راه رفتن و بالندگیش را ببینند. ما هم بی صبرانه چشم انتظار پرواز پرنده هایی هستیم که بدست شاخ شمشادان و رعنا قامتان و فرزندان رشید و باهوش این کشور و هنر و دست پنجه فرزندان عزیز و دوست داشتنی آب و خاک خودمان باشیم و این را از ته دل و راستی کامل بیان میکنم.
درود فراوان همراه با هزاران هزار سلامتی و تندرستی به نظامیان و دانشگاهیان و دانشمندان ایران اسلامی.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
بیشتر شبیه ماکته!!!
mostafa
|
United States
|
۲۰:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
از پرواز این جنگنده هم تصویر بگذارید، چرا همه تصاویر روی زمین نشسته؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
بال های به شدت کوچک و کوتاه و کلفتی داره که مانور و سوار شدن بر هوا رو بی نهایت سخت میکنه برا همین احتمالا میگن ماکته
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
چقدر به دلم چسبید. آفرین .آفرین افرین
مجید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
دستمریزاد ،زیر سایه آقا امام زمان و رهبری نائب بر حقش آقاسیدعلی موفق باشید
سید رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
ناشکر نباشیم ! ما در جنگ تحمیلی ، حتی یک موشک برای مقاله به مثل و دفاع از شهر هامون نداشتیم ! اما به لطف خدا و همت جوونای مومن ، الان پیشرفته ترین پهپاد های دشمن رو با موشکامون سرنگون می کنیم ! ما می توانیم ، اینو باور کنید !
محمدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
آفرین به صنایع نظامی
امیر ث
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
دمتون گرم متخصصان ایرانی.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
کی عملیاتی میشه پس؟...
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
نوع تک خلبان عملیاتی شده و پرواز کرده
در حال حاضر روی نوع دو خلبان کار میشه
منبع خبر کاملا موثق
محموتیم
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
منبع خبر کاملا موثق رو خوب اومدی،خخخخ
تو خودت ناشناسی،اون وقت منبعت کاملا موثق،خخخخ
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
این مهندسان وفرزندان کشورمان در لباس سربازی،ضمن سینه سپرکردن در مقابل دشمنان این ملت ومزدوران ادم کش وکودک کش منطقه ای انها،با تکیه بر هوش و ذکاوت توانمندی خودشان،اینگونه مشقشان را نوشته اند که دشمنان هم زبان به تمجید این سربازان متخصص ومهندسان ولایی گشوده اند،پس شما نیز با حرفهایتان پشتیبانشان باشید،تا با افزودن بر تلاششان فرداهایی بهتر برایرانمان رغم بزنند،وچشم دشمنان را کور کنند، ،درود برشرف ومردانگی سربازان میهنم که در زیر سایه رهبرم سید علی باعث غرور تک تک ایرانیها هستند وهرگز مرگ هم نتوانسته از سربازان کشورم باج بگیرد،وهمیشه این دلوران جان برکف هستند که به استقبال شهادت رفته اند،خداوند بر عزت وغرورشان بیافزاید،آمین،آمین،آمین
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
ازتک تک شما غیور مردان ایران زمین تشکر و دست شما عزیزان را میبوسم و کور شود چشم دشمنان کشور عزیزمان ایران سر افراز
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
به امید موفقیت های بیشتر
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
به امید موفقیت های بیشتر
ناشناس
|
United States
|
۱۶:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
هرکسی که ذره ای وطن پرستی در وجودش باشه بدون شک از پیشرفت کشورش در تمام زمینه ها خوشحال میشه و به خودش می باله فقط موضوع اینه که ما دوساله این وسیله رو فقط داریم روی زمین میبینیم به یاری خدا به پرواز دربیاد که جواب منتقدان که یکیش خود بنده هستم داده بشه و با سربلندی این پیشرفت و به رخ بکشیم
م
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
الله اکبر-مرگ بر اسرائیل
منگول
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
امیدوارم هر چه سریعتر این عقاب تیز بال به آسمان جهان اسلام راه پیدا کنه تا هر چی ماهواره تو آسمانه تارو مار کنه حتی ماهواره های روسیه خائن که به ما اس 400 نداد ولی داد ترکیه و امید وارم روزی بتونه برسه نیویورک و بمباران کته
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
روسیه حالا التماس می‌کنه که s400بفروشه .
این ایران عزیز و کشور گل سر سبد ماست که در پدافند بومی یک قدرت بزرگ است و چه بسا برتر از اس چهارصد هم ساخته اند.
ناشناس
|
United States
|
۱۵:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
خداکنه‌زودتری‌عملیاتی‌بشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
افرین بر شما الان این هوپیما پرواز هم می کند یا بعدا پرواز می کند
پاسخ ها
منصور
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
بعدا
یاسر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
لطفاً فیلم این جنگنده رو مثل جنگنده کوثر نشون بدید... ممنون میشم...
قاسم هامون نورد
|
United States
|
۱۵:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
این نظام با داشتن چنین رهبری خردمند و با تمام فرزندان غیورش،روز به روز به افتخارات ایران میافزایند.
جان ناقابلم فدای رهبر و ایران.
ع
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
ایول به ایران
سید علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
ماشاالله کور بشه چشم دشمنان ایران
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
ماشالله
هادی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
چقدر همه کامنت گزاشتن
این یعنی برای همه ما ایرانیا مهمه
اگه مصلحت نظامی نداره از پروازش فیلم بذارید تا تو این گرونیا یکم نه خیلی خیلی کیف کنیم
جانم فدای ایران اسلامی
فدایی رهبر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
خداقوت
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
آفرین به ارتش ایران عزیزم
آفرین به دانشمندان و نخبگان این عرسه
آفرین به حمایت دولتمردان ،که کم نگذاشتند، هر که هست، دستشان درد نکند
آفرین به همه اشخاصی که در این زمینه کمک کردند از متخصص تا غیر متخصص.
آفرین به ایرانم
ع
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
به امید هر چه سریعتر عملیاتی شدن ان
مرتضی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
کلیپی از پرواز این ماکت لطفا بزارید
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
به کوری چشم اونایی که فکر میکنن اینها ماکته و یا فتوشاپه. اتفاقا قدرت پوشالی قرب و آمریکاست که فتوشاپه
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۶
يادش بخير يه زماني به موشکامونم مي گفتن ماکت بعدش همون ماکت پيشرفته ترين هواپيماي کشور مدعي رو زمينگير کرد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
دستتان درد نکند سرتان سلامت
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
ماشاالله
فقط تکیه بر توان داخلی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
ماشاالله
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
متاسفانه کسی تا حالا پرواز این پرنده را ندیده. من خودم از سال 91 تا حالا منتظرم خبر عملیاتی شدن این پرنده را بشنوم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
به گفته ی رهبرعزیزمون سید علی تمام شیاطین خبیص رو به زانو درمیاریم زنده باد ایران وایرانی زنده باد سپاه وارتش وتمام نیروهای مسلح کشورعزیز ایران
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
خبیث درسته غلط املایی داری
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
من از بچه گی به این ارزوم بود از خدا خاستم براورد کرد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۶
الهی شکر
جواد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
وای چه باحال دمتون گرم
ولی کاش کمی سایپا ایران خودرو بفهمن ...که ما هواپیما میتونیم درست کنیم ولی ماشین نه چرا اخه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
آفرین برغیرت ایرانی
پاسخ ها
ا
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
ایولا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
درود بر سپاه و ارتش و وزارت دفاع و نظامیان محترم ایران اسلامی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
زنده باد ایران و ایرانی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
همون پهباد امریکایی رو که زدن ابروی امریکا کاملا رفت و دنیا فهمید ایران چه کارهایی میتونه بکنه و مردم ایران هم بیشتر به تکنولوژی داخلی ایمان اوردن

امدواریم این هم بزودی عملیاتی شود

البته همان موشک فعلا بهترین دفاع ماست و سرعت و دقت ان باید بالاتر برود
مهدی
|
United Kingdom
|
۱۱:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
ساخت چنین جنگنده ای باتواناییهای نسل پنجم کاربزرگیه.
علی
|
Romania
|
۱۱:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
چرا کلیپ پرواز از این هواپیما نداریم یا من پیدا نمیکنم؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
پیدا نمیکنی
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
واقعا
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
زیاد گشتیم نبود..
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
اونوقت که باید پرواز کنه میکنه لازم نیست همه اطلاعات نظام را در نمایش بدیم
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
صبرکنید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
باعرض سلام وخسته نباشید .کوربشه چشم کسانی که پیشرفت ایران را قبول ندارن
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۶
آمين
جلال
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
یه دونه عکس از پرواز این جنگنده بزارید باتشکر
پاسخ ها
ناشناس
| Germany |
۱۲:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
موافقم
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
مهم اینه که خوده کشورمان ایران جنگنده بسازه درود بر ایران و سپاه . ارتش .
ناشناس
|
Netherlands
|
۱۱:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
درود بر سرفرازان ایران که غرور ملی را بالا می برن
ناشناش
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
درود‌بر‌شرفتان‌که‌به‌ایرانی‌عزت‌می‌دهید.
م
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
به امید موفیت های بیشتر خدا قوت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
انشاءالله هر چه زودتر رونمایی بشه تا دهان همه یاوه گویان بسته بشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
باسلام.همینکه ساخت داخل هست باعث افتخاره ولی اف35خیلی خیلی مخوف ترازاین حرفاست که قاهروباهاش مقایسه کنیم یاحتی همون اف22واف18
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
منکه همون اف4 هم بسازیم خوشحال میشم الان و اگر چنین کارهایی بکنن واقعا عالیه
اگه ایران چیزی پیشرفته تولید کرد بسیار جای تشکر و قدردانی دارد.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
افتخاری که برای ایران داره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
واقعاً دم ایرانی ها گرم
س
|
Netherlands
|
۱۰:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
تا کور شود هرآن کس که نتواند دید
ساسان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
قابل تقدیره
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
خداقوت.این چیزها باعث غرور ادم میشه وبه ایرانی بودنم می بالم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
ما به فضل الهی همه دشمنان را به زانو درخواهیم آورد ان شاالله
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
خوب داشتن چنین جنگنده ای برایه ماهم افتخار است اما با رونمایی کوثر امید ما هم از دست رفت چون قاهر قبل کوثر رونمایی شد
ناشناس
|
Afghanistan
|
۱۰:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
ماافغانهاهم ارزوی موفقیت های بیشترشمارا داریم.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
ما شمارا غیر از خود نمیدانیم همه باهم برادریم.
انشاالله نابودی اسراییل.
از طرف یک اذربایجانی
ح
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
سلام
احسنت .خدا درد و بلاتون بخوره تو سر هرچی دشمنان اسلام
سام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
آفرین برتلاشتون
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر