کد خبر: ۷۰۰۲۰۱۹
گروه : قزوین » قزوین
تاریخ انتشار: ۲۴ تير ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۲

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین پیش بینی کرد امسال بیش از ۲۵ هزار تن زیتون از باغات استان برداشت شود.

به گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از قزوین ، مجید اسماعیلی معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان در همایش زنجیره ارزش زیتون با بیان اینکه پیش بینی می‌شود امسال ۲۵ هزار تن زیتون در استان تولید شود، گفت: در حال حاضر ۹ هزار و ۵۰۰ هکتار از باغات استان به زیر کشت محصول زیتون رفته است که از این میزان ۶ هزار و ۸۰۰ هکتار بارده و ۲ هزار و ۲۰۰ هکتار نهال است.

وی اظهار داشت: استان قزوین پتانسیل مستعدی برای تولید زیتون دارد و در حال حاضر ۴۵روستا در منطقه طارم سفلی محصول زیتون را کشت می‌کنند.

اسماعیلی اضافه کرد: هم اکنون سه هزار و ۵۰۰ بهره بردار در بخش کشت زیتون فعالند.

وی؛ هرس باردهی، اصلاح و احیای باغات، جوانسازی باغات قدیمی، تغذیه باغات و مبارزه با آفت مگس زیتون را از مهمترین اقدامات جهاد کشاورزی برای بهبود کیفیت و کمیت محصول زیتون برشمرد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین در ادامه گفت: از سال ۸۳ آفت مگس زیتون وارد کشور شد و هر ساله بحث کنترل و مبارزه با این آفت در دستور کار جهاد کشاورزی قرار دارد.

اسماعیلی افزود: امسال با توجه به کاهش دما و افزایش رطوبت؛ طی چند روز اخیر متاسفانه تراکم این آفت در باغات بالا رقته است و این روند کاهش دما که در هفته دیگر بالاتر می‌رود فعالیت آفت مگس زیتون را بیشتر خواهد کرد که کنترل و مبارزه بموقع با این آفت را می‌طلبد.

وی بر لزوم اهمیت بموقع و مناسب و همچنین مشارکت باغداران برای کنترل و مبارزه با آفت مگس زیتون در باغات تاکید کرد.

اسماعیلی در ادامه به اهمیت زنجیره ارزش زیتون اشاره کرد و گفت: جهادکشاورزی به دنبال کمی و کیفی محصول زیتون است و باید یک ارتباط نظام‌مند بین باغدار، کارخانجات و بازاریابی ایجاد شود.

وی خاطر نشان کرد: باید با حمایت از زنجیره‌ها از طریق تامین منابع مالی و حمایت بیشتر بتوانیم نواقص زنجیره زیتون را برطرف کنیم.

انتهای پیام/ک

همایش زنجیره ارزش زیتون در قزوین

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر