کد خبر: ۷۰۰۴۴۹۸
تاریخ انتشار: ۲۶ تير ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۳
تاریخ انتشار : ۲۶ تير ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۳
کد خبر : ۷۰۰۴۴۹۸

موسسه فناوری فدرال سوئیس موفق به تولید میکروسکوپ سه‌بعدی شده است که می‌تواند بدون آسیب رساندن به سلول روی آن تحقیقات بیولوژیکی انجام دهد.

.به گزارش خبرنگار حوزه دریچه فناوری گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان، مشکلی در تحقیقات بیولوژیکی سلول وجود دارد و آن این است که برای مطالعه درون یک سلول باید نابودش کرد. زمانی که دانشمندان برای مشاهده یک سلول از میکروسکوپ‌های قدیمی استفاده می‌کنند آن‌ها مواد شیمیایی به بخش‌هایی از سلول می‌زنند تا رنگ گرفته و قابل مشاهده شوند. این ماده شیمیایی استفاده شده موجب کشته شدن سلول‌ها می‌شود. خوشبختانه ممکن است این مشکل در آینده‌ای نه چندان دور به طور کامل از بین برود، دلیل آن هم این است که موسسه فناوری فدرال سوئیس راه حلی پیدا کرده که می‌توان بدون ازبین بردن سلول آن را مشاهده کرد.

میکروسکوپ سه بعدی جدید CX-A

یک میکروسکوپ جدید سه‌بعدی به نام CX-A توانایی مشاهده ساختار داخلی سلول‌ها را با وضوح کمتر از 200 نانومتر دارد. این میکروسکوپ مانند یک دستگاه MRI برای سلول‌ها عمل می‌کند بدین صورت که از آن‌ها تصاویر مختلفی از زوایه‌های متفاوت گرفته و سپس از این تصاویر یک خروجی سه‌بعدی تولید می‌کند. سپس این سلول به وسیله یک لیزر چرخان به صورت یک تصویر هولوگرامی به نمایش گذاشته می‌شود. در ادامه ویدئویی از نحوه کارکرد این میکروسکوپ مشاهده می‌کنید:


بیشتر بخوانید: ساخت عضلات مصنوعی، جهشی بزرگ در علم رباتیک و پزشکی +تصاویر 


این میکروسکوپ خودکار به وسیله گروهی به نام Nanolive معرفی شده و توسط نرم‌افزاری برای تبدیل تصاویر ثبت شده به خروجی سه‌بعدی، همراهی می‌شود. تصاویر خروجی این دستگاه نیز اجزای اصلی سلول را به صورت رنگی به نمایش می‌گذارد.

این فناوری دانشمندان را قادر به مطالعه سلول‌ها در طول عمرشان می‌کند. با این میکروسکوپ سلول‌ها را می توان در طول ساعت، روز یا هفته مشاهده کرد. در نتیجه دانشمندان می‌توانند آزمایش‌های خود را با استفاده محرک‌ها نیز انجام دهند و ببینند که چگونه سلول‌ها در طی زمان به آن‌ها واکنش نشان می‌دهند. خود کاربر انتخاب می‌کنند که در یک بازه زمانی مشخص چند تصویر ثبت شود و پس از آن میکروسکوپ به طور خودکار باقی کار را انجام می‌دهد.

مؤسسه فناوری فدرال سوئیس می‌گوید: «این فناوری می‌تواند برای تحقیق در مورد چگونگی صورت گرفتن فرایندهای بیولوژیکی، نحوه تعامل اندام‌ها و چگونگی ایجاد شبکه‌های پیچیده میتوکندری مورد استفاده قرار گیرد.»

انتهای پیام/

میکروسکوپ جدید به کمک تحقیقات بیلولوژیکی سلول‌ها می‌آید

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر